FinExpert.e15.cz

ČNB: Vkladatelé se nemusí obávat, že by bez jejich souhlasu kdokoliv z jejich účtu inkasoval libovolnou částku

Reakce na článek uveřejněný v Euru č. 39 dne 22. 9. 2008 pod názvem „Konec inkasa v Čechách“.

Čtenáři výše uvedeného článku mohli nabýt dojmu, že poté, co bude do českého právního řádu transponována směrnice o platebních službách na vnitřním trhu, bude moci kdokoliv strhávat z účtu bez souhlasu majitele formou inkasa libovolnou částku, přičemž majitel účtu si může zpětně na bance vyžádat vrácení – služba tedy bude rizikovější a dražší.

Uvedené informace jsou zavádějící, a to z těchto důvodů:

1) Směrnice o platebních službách umožňuje jak systém inkasa, který doposud v České republice v oblasti korunových plateb funguje (souhlas s inkasem předává plátce předem své bance), tak i systémy jiné. Vše záleží na dohodě uživatele a poskytovatele platební služby (klienta a banky). Bankám tedyv tomto směru „Brusel“ používání jednoho nebo druhého systému nijak nepředepisuje. To byl zásadní požadavek, který ČR při projednávání směrnice v rámci struktur EU vznesla – a úspěšně.

2) Směrnice o platebních službách vyžaduje, aby ke každé platební transakci dal plátce souhlas, a to způsobem, na kterém se poskytovatel a uživatel platební služby (banka s klientem) dohodnou (např. předem či poté, přímo či zprostředkovaně apod.). Bankám tedyv tomto směru „Brusel“ používání způsobu vyjádření souhlasu „ex post“ nijak nepředepisuje.

3) Česká republika není spolu se Slovenskem jedinou zemí, která používá systém inkasa, tak jak jej doposud v ČR známe. Takovými zeměmi jsou například i Itálie nebo Finsko.

4) Některé problémy, které banky v článku zmiňují (potřeba „najet na německý systém, zatím jenom u eurových plateb“), do určité míry existují, nejsou však způsobeny směrnicí o platebních službách, ale tzv. SEPA rule book, což jsou pravidla dohodnutá pro (některé) platby v euru českými bankami a bankami z jiných států EU na půdě tzv. Evropské platební rady (soukromá evropská zájmová bankovní asociace). Ani zde však problémy vylíčené v článku neplatí beze zbytku (výlučně na eurová inkasa, a nikoliv nutně na všechna domácí eurová inkasa) a české banky společně s např. slovenskými, italskými a finskými se snaží tato pravidla doplnit tak, aby umožňovala vnést do oblasti eurových inkas alespoň některá podstatná pravidla, která v ČR doposud platí pro inkasa v české měně. Mají v tomto směru plnou podporu jak České národní banky a Ministerstva financí, tak Evropské komise, do dohody samotné však nikdo kromě bank zasahovat nemůže. Tato snaha slaví určité úspěchy – již dnes „SEPA rule book“ obsahuje ustanovení, která umožňují požadovat předchozí souhlas plátce daný jeho bance jakožto doplňkovou službu, nebo ustanovení o předchozí fakturaci, která plátce na chystané inkaso s čtyřtýdenním předstihem upozorní.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená