FinExpert.e15.cz

ČNB trvá na oslabování koruny, může být i hůř než 27 Kč za euro

Evropu straší další bankovní krize, naplní se černý scénář?
ČNB trvá na oslabování koruny, může být i hůř než 27 Kč za euro

Těsně před Vánoci oznámila Česká národní banka (ČNB), že bude pokračovat v oslabování koruny tak, aby ji udržela okolo hladiny 27 Kč za euro. Úrokové sazby ponechali bankéři na technické nule. Návrat do standardního režimu měnové politiky předpokládá centrální banka dle stávající prognózy v polovině letošního roku. Záležet ale bude na několika faktorech, jedním z nich je inflace, která se sice zvyšuje, stále se však nachází pod dvouprocentním cílem.

Klepněte pro větší obrázek
Lyžování v Tyrolsku by jistě bylo příjemnější s kurzem 25 Kč za euro... Nebo i lepším

Dosažením 2% inflace podmiňuje ČNB konec oslabování koruny, aktuální odhad je polovina roku 2017. Jenže prognózy jsou prognózy a realita může být jiná. Ostatně rok 2016 nám ukázal, že „nic není nemožné“ a situace se může vyvíjet dosti nečekaně. Střízlivý odhad, respektive tři scénáře budoucího vývoje nám aktuálně nabízí ekonomové Raiffeisen bank.

Další bankovní krize na obzoru?

Ten nikoli optimistický, ale zdaleka ne nemožný nastiňuje následující vývoj: v mnoha zemích eurozóny, kde proběhly volby, získaly nacionální a antievropské strany, které volají po referendech o vystoupení z eurozóny/EU, nezanedbatelný podíl voličských hlasů a vstupují do vlád. Ozdravení italského bankovního sektoru naráží na nedostatek kapitálu a politickou nestabilitu. To sráží důvěru ve zdraví bankovního sektoru celé eurozóny. Evropou se siří „italská nákaza“ – zasáhne i řecké banky.

Klepněte pro větší obrázek
Euro přitěžuje nejen zemím PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko), ale také třeba Finsku. Odchod Řeků z eurozóny by mohl vyvolat dominový efekt. V opačném případě budou ale státy platící eurem dotovat Řecko na věky věků

V Řecku znovu mezi občany sílí nespokojenost s uplatňovanou politikou tvrdých škrtů a opětovnými problémy řeckého bankovního sektoru. (Nová) řecká vláda slíbí vyhlášení greferenda (referenda o vystoupení Řecka z eurozóny). Riziko rozpadu eurozóny opět roste a euro oslabuje proti americkému dolaru pod paritu. Ochranářská politika nového amerického prezidenta negativně dopadá na evropské vývozce (především z Německa) a brzdí růst i exportně̌ orientovaných asijských ekonomik.

Jednání mezi EU a Velkou Británií se vyostřují́. Vláda Velké Británie prosazuje tzv. hard brexit (úplné odříznutí od jednotného evropského trhu) a začne s členy Mezinárodní obchodní́ organizace (WTO) vyjednávat nové podmínky vzájemného obchodu. Ekonomika eurozóny začne znovu oslabovat – růst zpomaluje pod 1 %. Klesá důvěra v ekonomiku, domácnosti omezí růst výdajů a vývoz začne slábnout navzdory slabému euru. Inflace v eurozóně po krátké epizodě růstu na začátku roku začne opět klesat.

Země vyvážející ropu nedodrží svůj závazek omezit produkci ropy a cena ropy na světových trzích klesne pod 50 USD za barel. „Super Mario“ (Mario Draghi, guvernér ECB) oznámí navýšení objemu nákupů aktiv z původně plánovaných 60 na původních 80 miliard EUR měsíčně od dubna 2017 alespoň do konce letošního roku a zároveň rozvolní pravidla pro nákup dluhopisů i ostatních aktiv. Nepříznivý vývoj eurozóny zasáhne i českou ekonomiku.

Euro byla chyba, říká držitel Nobelovy ceny

Euro byla chyba, říká držitel Nobelovy ceny

A ČR taktně odkládá termín jeho přijetí na neurčito...

Zakázek ze zahraničí́ začne ubývat a dosavadní tahoun růstu české ekonomiky – průmysl, začne zpomalovat. Zpomalení se výrazně dotkne automobilového průmyslu. Volných pracovních míst začne prudce ubývat a od poloviny roku 2017 začne růst nezaměstnanost. Důvěra v ekonomiku slábne a spotřeba domácností́ klesá. Růst české ekonomiky zpomaluje pod 2 %. Přestože všechny politické strany ve svém volebním programu slibují zvýšení příjmů domácností a vládních investic, zvrátit pokles důvěry v ekonomiku se jim ale nepodaří...

Peněženky nám provětrá další fáze EET

Oficiální, respektive ten nejpravděpodobnější scénář je dle „Raiffky“ daleko více optimistický, kdy bankovní ekonomové tuzemské ekonomice predikují nadprůměrné tempo růstu 2,7 %. Průmyslová výroba, která generuje jednu třetinu českého domácího produktu, má růst meziročním tempem okolo 3,5 %. Více než polovina průmyslové výroby je vyvážena do zahraničí́, z více než 80 % do zemí EU. Diversifikovat zahraniční obchod se ale ani letos příliš nepodaří, hlavně kvůli sankcím proti Rusku a nepříznivé geopolitické situaci na Středním Východě.

Vývoz by přesto měl díky mírně rostoucí poptávce v Evropě růst jednociferným tempem. Hladký průběh se předpokládá i v otázce vyjednávání Velké Británie s EU o brexitu, respektive bez viditelného dopadu na český vývoz. Dle predikce ale bilance zahraničního obchodu v roce 2017 rekord z roku 2016 nepřekoná.

EET vytahuje lidem z kapes více peněz, v hospodách se zdražuje

EET vytahuje lidem z kapes více peněz, v hospodách se zdražuje

Peníze nerostou na stromech, a tak možná leckde zmizí „meníčka“ za 69 Kč.

V analýze Raiffeisen bank se můžeme také dočíst, že růst spotřebitelských cen, tedy inflaci (dle plánu ČNB) nám zaručí druhá fáze Elektronické evidence tržeb (EET): „2. fáze EET přifoukne růst cen potravin, spotřebního zboží a osobních služeb.“ Jinak řečeno, čeká nás letos i nepřímé zvyšování daní. Není vidět hned na první pohled, ale hospody a restaurace už nám dokázaly, že povinnost evidovat tržby elektronicky je dobrý důvod k tomu zvednout ceny. Stát tak pravděpodobně nakonec opravdu vybere víc peněz, ale zase to budou jen peníze od nás konečných spotřebitelů.

Jaký rok nás čeká podle vás?

Další článek


 

celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

A do listopadu 2013 jste to resila jak? Nebo jste si...
fosil
18. 1. 2017, 12:58
ZNEHODNOTIT USPORY OBYVATELSTVA. :) Ja bych to teda ...
fosil
18. 1. 2017, 12:52
Moje firma na příklad nabízí jen služby. Tudíž nedov...
Hawy
17. 1. 2017, 18:26
No pro mne, pro malého podnikatele s deseti zaměstna...
Hawy
17. 1. 2017, 18:15
Tak mi, vy odborníci přes finance, vysvětlete, k č...
lapis
17. 1. 2017, 17:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená