FinExpert.e15.cz

ČNB odňala povolení k obchodování s cennými papíry firmě Afin Brokers

Česká národní banka odňala včera povolení k činnosti obchodníkovi s cennými papíry AFIN BROKERS. Podle ČNB je to důsledek závažných a dlouhodobých nedostatků v činnosti společnosti, které ČNB zjistila při své dohledové činnosti.

Obchodník dlouhodobě neplnil řadu zákonných povinností. Zejména závažné porušování pravidel jednání ve vztahu k zákazníkům a nedostatečně vedená evidence zákaznického majetku jsou hlavními důvody, které stály za uplatněním této krajní sankce.

Od včerejšího dne nesmí AFIN BROKERS poskytovat investiční služby a je povinen vydat zákazníkům jejich majetek. Odnětím povolení chce ČNB především zabránit dalšímu možnému poškozování zájmu zákazníků a ochránit jejich majetek.

Pomoc přislíbila klientům konkurenční firma Patria Direct. Klienti, kteří mají u Afin Brokers cenné papíry nebo finanční prostředky a současně mají zájem převést své aktivity do Patria Direct, obchodníka s cennými papíry, se mohou obrátit na společnost Patria Direct telefonicky na číslo 221 424 240 nebo emailem. Patria Direct těmto klientům poskytne veškeré potřebné  informace a asistenci při převodu.

Otázky a odpovědi k odnětí povolení

Proč ČNB odňala společnosti AFIN BROKERS, a.s. povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry?

ČNB na základě své vlastní dohledové činnosti identifikovala řadu závažných nedostatků v činnosti tohoto obchodníka. Šlo především o hrubé porušování pravidel jednání ve vztahu k zákazníkům a nedostatečnou evidenci majetku zákazníků.

Co odnětí povolení k poskytování investičních služeb pro obchodníka s cennými papíry a jeho zákazníky znamená?

Obchodník s cennými papíry nesmí ode dne odnětí povolení poskytovat investiční služby a je povinen vydat zákazníkům zákaznický majetek. Jedná-li se o nebankovního obchodníka (jako v případě AFIN BROKERS, a.s.), může tento pouze vypořádávat své pohledávky a závazky z poskytnutých investičních služeb.

Co musím udělat, abych obdržel vypořádání?

Obchodník s cennými papíry je povinen vypořádat své pohledávky a závazky z poskytnutých investičních služeb i bez vyzvání. ČNB ovšem zákazníkům doporučuje obchodníka kontaktovat a domluvit se s ním na způsobu vypořádání závazků. Existuje totiž několik možností, jak obchodník může své pohledávky a závazky z poskytnutých investičních služeb vypořádat, např. uzavření otevřených pozic, převedení investičních nástrojů zákazníků k jinému obchodníkovi s cennými papíry, různé způsoby zaslání peněžních prostředků, a vypořádání by proto mělo být záležitostí dohody mezi obchodníkem a zákazníkem. Pro obchodníka platí, že i při vypořádání pohledávek a závazků z poskytnutých investičních služeb je povinen jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě v nejlepším zájmu zákazníků.

Vykonává ČNB nad společností, již odňala povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry stále dohled?

Ano, do vypořádání pohledávek a závazků z poskytnutých investičních služeb se společnost považuje za obchodníka s cennými papíry.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená