FinExpert.e15.cz

ČNB komentuje aktuální inflaci

Podle zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v červnu 2008 hodnoty 6,7 %, když oproti květnu poklesla o 0,1 procentního bodu.

Komentář Petra Holuba, ředitele sekce měnové a statistiky ČNB

Inflace se tak stále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se nadále pohybuje i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v červnu dosáhla meziroční hodnoty 4,5 %. Primární dopady změn nepřímých daní k celkové inflaci v červnu přispěly více než dvěma procentními body.

Meziměsíčně cenová hladina v červnu 2008 vzrostla o 0,2 %. Její vývoj ovlivnilo zejména další zvýšení cen pohonných hmot. Vedle toho rostly ceny dovolených vlivem začínající letní sezóny a ceny služeb souvisejících s bydlením. Rostly též některé druhy potravin, mezi nimi pak zejména ceny brambor v důsledku obvyklého sezónního přechodu ze starých na nové brambory. Na druhé straně klesly ceny plodové zeleniny, chleba, vajec, mléka a mléčných výrobků. Snižující vliv na vývoj spotřebitelských cen měl i pokles cen automobilů, motocyklů, mobilních telefonů a elektroniky.
Inflace neklesne

Přestože je inflace v červnu v souladu s prognózou ČNB, nelze patrně v nejbližších měsících očekávat její plynulý pokles, jak ČNB až dosud předpokládala. V nejbližších měsících bude totiž zřejmě cenový vývoj negativně ovlivněn dopady nečekaně rychle rostoucích cen ropy na světových trzích. Ty se odrazí v pokračujícím zvyšování cen pohonných hmot a v regulovaných cenách zemního plynu, jejichž zvýšení od 1. července již bylo avizováno. Stejným směrem bude na inflaci působit větší promítnutí zvýšených spotřebních daní v cenách cigaret. Ve výsledku se tak inflace v letních a podzimních měsících pravděpodobně opět zvýší na úroveň kolem 7 %. V závěru roku však dojde k obnovení klesajícího trendu ve vývoji inflace a ta by měla v roce 2009 klesnout zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB. K tomu jí dopomůže mimo jiné aktuálně výrazně posilující kurz koruny, který začíná působit silně protiinflačním směrem.

Související články: Meziroční inflace dosáhla 6,7 %

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená