FinExpert.e15.cz

ČNB k přímým devizovým intervencím nepřistoupí

ČNB k přímým devizovým intervencím nepřistoupí

Zápis z posledního jednání bankovní rady České národní banky, po kterém ČNB ponechala beze změny nastavení sazeb měnové politiky, ukázal, že vnímání potřeby devizových intervencí mezi členy bankovní rady pokleslo s tržním oslabením koruny nad 25,70 CZK/EUR v průběhu ledna.

Bankovní rada měla na svém zasedání k dispozici aktualizovanou kvartální makroekonomickou prognózu, jež sice mírně snížila odhadovaný výkon domácí ekonomiky v letošním roce, na -0,3 % pod vlivem utlumené domácí poptávky v podmínkách probíhající fiskální konsolidace, nicméně proti tomu zvýšila odhad růstu v roce následujícím na 2,1 %. Obrat k růstu by přitom podle ČNB měl být vidět v druhé polovině letošního roku a měl by být tažený růstem zahraniční poptávky.

My se domníváme, že se po loňské mírné recesi dočkáme hospodářského růstu již letos, a to někde v rozmezí 1 – 1,5 %. Inflace se bude podle odhadu ČNB v letošním roce pohybovat na či mírně nad 2 % (střednědobý inflační cíl centrální banky), důležitější však pro rozhodování bankovní rady o případném programu devizových intervencí bude vývoj očištěné, tzv. měnověpolitické inflace. Ta se nyní pohybuje kolem 1,5 %, přičemž prognóza ČNB počítá v dalších měsících s poklesem k hladině 1 % a v druhé polovině roku s opětovným mírným růstem, nicméně neočekává dosažení úrovně 2 % v horizontu měnové politiky (1,5 roku). 

Skutečný vývoj očištěné inflace bude pro rozhodování ČNB klíčový – pokud by se kvůli hlubší recesi domácí ekonomiky či nižším globálním inflačním tlakům rýsoval její pokles pod hranici 1 %, ČNB by velmi pravděpodobně v reakci spustila program devizových intervencí s cílem řízeně oslabit měnový kurz koruny.

My však neočekáváme, že by se tento scénář měl naplnit. Předně, v dalších čtvrtletích očekáváme cyklický obrat domácí ekonomiky, živený nejprve sílící aktivitou exportně orientovaných odvětví, následně firemními investicemi a nakonec doplněné vzmáhající se koncovou spotřebou. Tu budou podporovat záporné reálné úrokové sazby, snižují motivaci k úsporám, a později obnovený mzdový růst. Spotřebu v neposlední řadě podpoří také vypršení negativního fiskálního impulsu v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů.

Pokud tedy kurz české měny v nejbližších měsících výrazně neposílí, řekněme k hladině 24 korun za euro, Česká národní banka dle našeho názoru k přímým devizovým intervencím nepřistoupí a zůstane maximálně u slovních varování. Nicméně i ty mají v případě ČNB na finančních trzích poměrně velkou váhu.

Autor je investičním manažerem společnosti Conseq.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená