FinExpert.e15.cz

ČNB: ekonomika rostla rychleji než byl odhad

Podle odhadu, který zveřejnil ČSÚ, se reálný HDP ve 4. čtvrtletí 2007 meziročně zvýšil o 6,6 %.

Po sezónním očištění a očištění o vliv počtu pracovních dní dosáhlo mezičtvrtletní zvýšení HDP 1,7 %. Uvedená tempa růstu jsou nižší ve srovnání s předběžným odhadem ČSÚ z 15. února tohoto roku o 0,3 resp. 0,2 procentního bodu. V úhrnu za rok 2007 se HDP meziročně zvýšil o 6,5 %.

Výdaje zdravotních pojišťoven a opravy silnic

Podle ČSÚ byly tvorba i užití HDP v posledním loňském čtvrtletí poznamenány zvýšenými výdaji zdravotních pojišťoven a nadprůměrnými opravami silniční sítě. V obou případech to ovlivnilo výdaje na konečnou spotřebu vlády, přičemž ČSÚ odhaduje, že bez uvedených vlivů by HDP ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostl přibližně o 6,0 %.

Zveřejněný meziroční údaj za 4. čtvrtletí letošního roku (6,6 %) je o 0,9 procentního bodu vyšší ve srovnání s aktuální prognózou ČNB, přičemž v mezičtvrtletním vyjádření byla skutečnost oproti prognóze ČNB vyšší o 0,6 procentního bodu.

Domácnosti a vývoz zpomalily, vzrostly investice

K určitým odchylkám od prognózy ČNB došlo i z hlediska struktury hospodářského růstu. Ve shodě s očekáváním ČNB došlo ke zpomalení růstu spotřeby domácností, zejména v důsledku zpomalení růstu reálných příjmů vlivem vyšší inflace. Naopak urychlení dynamiky investic do fixního kapitálu bylo vyšší, než předpokládala prognóza ČNB. Vzhledem k výše uvedeným mimořádným vlivům (zdravotnictví, opravy silniční sítě) předčilo rovněž tempo růstu spotřeby vlády očekávání ČNB. V souladu s aktuální prognózou ČNB došlo ke zpomalení růstu vývozu i dovozu zboží a služeb, avšak zlepšení salda čistého vývozu bylo celkově výraznější, než ČNB očekávala.

Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty ve stálých cenách o 6,8 % se ve 4. čtvrtletí 2007 dle ČSÚ podílela zejména tři odvětví - zpracovatelský průmysl (s příspěvkem 2,7 p.b.), což souvisí s pokračujícím budováním nových kapacit především v odvětvích orientovaných na vývoz, obchod (2,4 p.b.) a peněžnictví a podnikatelské služby (1,3 p.b.).

Zdroj: ČNB

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená