FinExpert.e15.cz

CME: + 30 %; Ciscu se daří

Začátek minulého týdne se nesl v optimistickém duchu. V technologickém sektoru kladně zapůsobilo zvýšené doporučení od brokera Lehman Brothers na akcie Cisco Systems, které v pondělí posílily o téměř 5 %.


Pauza se dostavila v úterý a ve středu, kdy trhy mírně klesaly. Negativní náladu šířila investiční banka Merrill Lynch, když snížila investiční doporučení na vybrané firmy z polovodičového sektoru; na „černé listině“ nechyběla ani dříve populární Nvidia. Nyní Merrill Lynch klientům radí místo kupovat akcie neutrální postoj. I přes tento dvoudenní oddychový čas se našly jednotlivé akcie, které se vydaly opačným směrem a pokračovaly ve spanilé jízdě. Na roční maximum se podívaly papíry IBM, EMC či již tradičně internetového portálu Yahoo!.

Bez povšimnutí nezůstala zpráva, že Česká republika prohrála spor se CME a musí zaplatit  355 mil. USD, což představuje cca 26 USD na jednu akcii CME. Akcie CME v reakci na informaci otevřely čtvrteční obchodování s 30% přírůstkem, když se obchodovaly nad 21 USD za akcii. Optimismus se v průběhu dne ochlazoval, když akcie nakonec přidaly „jen“ 17,8 %.

Ostře sledovaný Dell
Z firemních výsledků byl sledován počítačový obr Dell. Společnost za fiskální první kvartál dosáhla obratu 9,53 mld. USD (meziroční růst 18,2 %) a zisku 23 centů na akcii. Obrat na probíhající kvartál se má nepatrně zvýšit na 9,7 mld. USD. Dell hospodařil v souladu s očekáváním analytiků. Akcie na výsledky reagovaly mírným poklesem, ale pohybovaly se stále blízko kolem ročního maxima.

Tento týden se můžeme těšit na ohlašování výsledků další počítačové firmy – Hewlett-Packard, která reportuje v úterý po uzavření trhů.

Doma: další růsty
Ani minulý týden nepřestali investoři hýřit optimismem. Index PX 50 se hned v úterý podíval nad 540 bodů. Z jednotlivých titulů se dařilo Erste Bank, která pokořila hranici 2 400 Kč. Od začátku roku její akcie přidaly kolem 15 %. Špatně si nevedl ani druhý bankovní titul, Komerční banka. Ta se odlepila od laťky 2 000 Kč a naprosto bez povšimnutí nechala návrh na prohlášení na konkurz, o kterém informovala banka předminulý týden. Nicméně stále platí, že letos není Komerční banka v takové formě jako loni, kdy trhala jedno maximum za druhým.

Růstový potenciál se loni vyčerpal, výsledkem je letošní téměř 4% pokles. Relativně vysoko se stále držely akcie Českého Telecomu, kolem 340 Kč. Ani lepší než očekávané výsledky T-Mobilu výrazně nepomohly akciím další telekomunikační společnosti, tj. Českým radiokomunikacím.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená