FinExpert.e15.cz

ČLFA: Zájem o nebankovní produkty pro financování podnikatelů je stabilní

Praha, 14. srpna 2012

V 1. pololetí 2012 financovaly členské společnosti ČLFA investice podnikatelských subjektů ve výši 30,94 mld. korun. Nejčastěji financovanými komoditami jsou osobní, užitkové a nákladní vozy včetně strojů a zařízení. Podobně jako v předchozích letech směřovala téměř polovina investic movitých věcí do soukromého sektoru služeb a přes dvě pětiny do průmyslu a stavebnictví.

Podíl osobních a užitkových vozů v rámci nebankovního financování investic podnikatelů představoval 45,6 %, těžké dopravní techniky 23,6 % a strojů a zařízení 26,7 %.

Členové ČLFA realizovali v 1. pololetí tohoto roku podnikatelské úvěry ve výši 15,21 mld. korun. Částka poskytnutá prostřednictvím finančního leasingu dosáhla 15,73 mld. korun.

V 1. pololetí 2012 opět pokračoval růst podílu operativního leasingu na celkovém leasingu movitých investic, který dosáhl 7,63 mld. korun. Spolu s full service leasingem a krátkodobými pronájmy tvoří 45,2 % objemu poskytnutého leasingu podnikatelské sféře, což znamená meziroční růst o 13,2 %. Vysoký zájem o tyto produkty je výsledkem pokračujícího trendu podnikatelských subjektů využívat při pořízení investice různé formy pronájmů s doprovodnými službami (zejména v oblasti dopravní techniky) namísto vkládání vlastních prostředků.

„Nebankovní finanční sektor poskytuje financování převážně malým a středním firmám. Ty tvoří v rámci EU 99,8 % všech evropských podniků. Záleží tedy také na státní politice podpory podnikání, jak budou podnikatelé investovat do budoucnosti. A zde hraje nebankovní finanční sektor důležitou roli,“ konstatuje Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

Roste zájem o financování krátkodobých pohledávek

I v podmínkách ekonomické stagnace a snižování tempa růstu průmyslové výroby mají firmy stále zájem o financování krátkodobých pohledávek formou factoringu. Kumulovaná hodnota pohledávek postoupených factoringovým firmám (členům ČLFA) v porovnání s prvním pololetím roku 2011 stoupla o více než 9 % a dosáhla částky 57,4 mld. korun. Do financování svých klientů měly tyto společnosti k 30. 6. 2012 zapojeno 12,4 mld. korun.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená