FinExpert.e15.cz

CLANROY SALES: Vítězem první elektronické aukce se stal účastník č.2 za cenu 280 miliónů Kč

(Praha, 17. června 2008) – Na portálu www.elektronickeaukce.cz dnes proběhla elektronická aukce areálu ministerstva vnitra v Radlicích. Z vyvolávací ceny 200 miliónů Kč se po 28 příhozech dostala na výsledných 280 miliónů Kč, což představuje navýšení o 40%. Jedná se o první českou elektronickou aukci, ve které stát prodal majetek v hodnotě desítek až stovek miliónů Kč. Čtyři přihlášení účastníci aukce sledovali příhozy v on-line režimu a výsledek aukce byl znám okamžitě po jejím skončení. Tento druh prodeje veřejného majetku je ve světě považován za nejtransparentnější – jediným kritériem výběru vítěze je cena a aukce probíhá „v přímém přenosu“, takže předem odpadají spekulace o jejím průběhu.

„Elektronické aukce v této podobě jsou naším know-how, pro které využíváme českého softwaru PROe.biz,“ řekl dnes Ing. Přemysl Jirák, člen představenstva Clanroy Sales, a.s., která je vyhlašovatelem této unikátní aukce. 

Aukce nemohla proběhnout podle dražebního zákona, protože tento zákon v České republice vyžaduje fyzickou přítomnost dražitele samotnému aktu dražby. Akt dražby by také musel fyzicky proběhnout na určeném místě. „V tomto našem pojetí je elektronická aukce nadstavbou výběrového řízení. Na rozdíl od veřejné dražby uzavře ministerstvo vnitra s vítězem aukce smlouvu o prodeji nemovitosti. Výše prodejní ceny byla ale závazně určena v elektronické aukci,“ pokračoval Ing. Přemysl Jirák.
 
Podmínkou účasti v aukci bylo uzavření smlouvy s vyhlašovatelem Clanroy Sales, a. s. a složení jistiny ve výši 10 000 000 Kč. Po té byl účastníkovi přidělen unikátní přístupový klíč a přihlašovací jméno, kterým se v čase konání aukce přihlásí na portálu www.elektronickeaukce.cz a může začít dražit. „Příhozy dělali účastníci jednoduchým odklepnutím v okénku internetového prohlížeče. Zjednodušeně řečeno, probíhalo to jako jakýsi ‘chat’ o ceně,“ dodává Ing. Přemysl Jirák z Clanroy Sales, a. s.
 
Předmětem aukce byl nevyužívaný areál automobilových opraven ministerstva vnitra v Praze 5 - Radlicích. Do této aukce se přihlásili čtyři účastníci, kteří také složili předepsanou jistinu. Minimální vyvolávací cena byla na základě znaleckého posudku stanovena na 200 miliónů Kč, minimální příhoz činil 1 milión Kč, maximální příhoz 10 miliónů Kč. Náklady elektronické aukce a odměnu vyhlašovatele Clanroy Sales, a. s. hradí kupující. Pro stát je tak toto řešení zcela bez nákladů.
 
Elektronické aukce jsou podle českého právního řádu možné již celou řadu let. Jejich využívání tak záleželo pouze na schopnosti dražebníků nabídnout hotové řešení a na vůli státu takovéto řešení využít. „Elektronické aukce mají při prodeji státního majetku celou řadu výhod. Je to nejen transparentnost ale také rychlost a jednoduchost. Předem je známa vyvolávací cena, výše příhozů a kupní smlouva. Na takovémto způsobu prodeje pak není co zpochybňovat.,“ uzavřel Ing. Přemysl Jirák, člen představenstva Clanroy Sales, a.s.
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená