FinExpert.e15.cz

Čisté výnosy z poplatků a provizí u bank z velké čtyřky stagnují

Čisté výnosy z poplatků a provizí u bank z velké čtyřky stagnují

Čtveřici největších tuzemských bank klesl v souhrnu za tři čtvrtletí čistý zisk o 15 procent na 26,28 miliardy korun. ČSOB, Komerční bance a UniCredit bank čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl, České spořitelně se čistý zisk zvýšil. ČSOB i Komerční bance dokonce klesl i poplatkový zisk. Vyplývá to z výsledků bank, které postupně zveřejnily v uplynulých dnech.

Výsledky? Ok

Nejvíce za tři čtvrtletí vydělala Česká spořitelna, a to celkem 9,56 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku to byl nárůst o 15 procent. Naopak loni v tomto období nejziskovější ČSOB letos zaznamenala pokles čistého zisku o 13 procent na 8,91 miliardy korun. Komerční bance za tři čtvrtletí klesl čistý zisk o 29 procent na sedm miliard korun. Tuzemské UniCredit Bank klesl čistý zisk meziročně o 67 procent na 768 milionů korun.

Řecko zlobí...

ČSOB ve druhém čtvrtletí odepsala řecké dluhopisy za 1,306 miliardy korun a ve třetím čtvrtletí pak za dalších 1,046 miliardy korun. ČSOB drží řecké státní dluhopisy v nominální hodnotě 177 milionů eur, v přepočtu 4,6 miliardy korun. Komerční banka znehodnotila ke konci září řecké dluhopisy za 4,3 miliardy korun. UniCredit Bank snížila hodnotu řeckých dluhopisů o téměř 2,1 miliardy korun. Nominálně tuzemská UniCredit Bank drží řecké dluhopisy za 120 milionů eur, což odpovídá 3,1 miliardám korun.

Komerční banka drží rovněž v rámci obchodního portfolia italské dluhopisy za 7,8 miliardy korun a dluhopisy do splatnosti za půl miliardy korun. Účetní hodnota italských dluhopisů v držení ČSOB je 1,83 miliardy korun a u španělských dluhopisů je to 0,58 miliardy korun. Česká spořitelna nevlastní žádné italské, španělské, irské, portugalské ani řecké státní dluhopisy.

Úrokové výnosy rostou, poplatkové výnosy stagnují

Čisté úrokové výnosy – rozdíl mezi úrokovými výnosy z úvěrů a úrokovými náklady z vkladů – nejvíce rostly UniCredit Bank, která za tři čtvrtletí 2011 vydělala o 6,2 % více než v minulém roce. Čisté úrokové výnosy se však zvyšovaly i v ostatních bankách – v ČSOB o 2,6 %, v České spořitelně o 3 %, v Komerční bance o 3,4 %. Zajímavé je i to, že, co se poplatkových výnosů týče, nebylo to tak slavné jako v předchozích letech…

Dvě z bank velké čtyřky měly čistý poplatkový zisk dokonce nižší než v minulém roce – ČSOB o 3,2 procenta a Komerční banka o 2 procenta. Naopak České spořitelně rostl poplatkový zisk o 2 procenta, ještě o 2 desetiny procentního bodu rychleji pak rostl v UniCredit Bank. Celkově čtyři největší české banky vybraly na čistých poplatkových výnosech cca stejně jako v minulém roce.

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená