FinExpert.e15.cz

Cisco zklamalo

Ruce pryč od technologických akcií. Takovým heslem se řídili obchodníci minulý týden, když index Nasdaq Composite ztratil 4,2 % na 1 644 bodů.

Naopak tradiční Dow Jones index přidal 0,4 % na 9 153,97 bodu a širší S&P 500 nepatrně poklesl o 0,3 % na 977,59 bodu. V posledních týdnech se přitom oba indexy (Dow a Nasdaq) chovaly podobně. Když rostl Dow, tak dobrá nálada panovala i na technologickém Nasdaqu. Minulý týden ovšem čtyři z pěti obchodních seancí toto pravidlo neplatilo a indexy se vyvíjely přesně opačně – když Dow rostl, Nasdaq klesal.

Převládala tak snaha zbavit se riskantnějších technologických titulů a naopak zakotvit loď v bezpečnějším přístavu v podobě tradičních blue chips. Není se tedy čemu divit, že v minulých dnech se nejlépe dařilo odvětvím jako zlato, retail či bankovnictví a naopak strádaly polovodiče či telekomunikace.

Čekalo se víc
Technologie byly mimo jiné nepříjemně zasaženy reportováním kvartálních výsledků síťaře Cisco Systems, které bylo naplánováno na úterý. Paradoxně ještě v pondělí spekulanti sázeli na optimistické výsledky od Cisco Systems a akcie mírně posilovaly; pondělní dobrá nálada byla podpořena i brokerem SG Cowen, který zvýšil doporučení u Cisca na „rozhodně koupit“. 

V úterý po uzavření trhů ale přišlo vystřízlivění, když společnost Cisco Systems oznámila zisk 15 centů na akcii při tržbách 4,7 mld. USD. Výsledky sice byly v souladu s očekáváním analytiků, ale právě zde byl problém: u Cisca si investoři navykli na přebíjení odhadů zisku na akcii o jeden až dva centy, takže výsledek „v souladu s očekáváním“ byl vnímám negativně a akcie poklesly o více než jeden dolar neboli 6 %.

Navíc ani výhledy do budoucna nedokážou plně ospravedlnit současnou cenu akcií. Řada investorů v minulých měsících sázela na oživení v poptávce po produktech a službách Cisca a akcie vesele nakupovali, bohužel zázrak se konat zřejmě nebude, protože společnost očekává pro probíhající kvartál pouze mírný nárůst tržeb. 

Dell a Fed
Na úterý je naplánováno zasedání Fedu, nicméně změna úrokových sazeb se neočekává. Zveřejňovat se budou také čísla z ekonomiky, ale i v případě dobrých údajů nelze bezhlavě sázet na růst. Důkazem bylo obchodování minulé úterý, kdy velmi dobrý výsledek ISM indexu pro služby nepomohl trhům najet na růstovou trajektorii. Z firemních výsledků se čeká reportování Applied Materials (v úterý) a Dellu (ve čtvrtek).   

Doma: vybírání zisků
Po veleúspěšném předminulém týdnu, kdy index PX 50 přidal 5 % přišlo zklidnění a investoři začali vybírat zisky. Důsledkem toho index PX 50 od pondělí do čtvrtka klesal a dostal se na hodnotu 561,4 bodu. Před víkendem však investoři měli chuť opět nakupovat a index PX 50 týden uzavíral na 565,5 bodech, tj. týdenní ztráta 1,5 %. 


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená