FinExpert.e15.cz

Čínský nový rok a šance českých firem v Asii

Praha, 27. února 2015

V Evropě jsme už stačili pozapomenout na oslavy Nového roku a zapojit se zpět do víru práce. Ale zatímco se my snažíme naplnit cíle stanovené pro rok 2015, pro Číňany nový rok teprve začíná. V Říši středu je to pohyblivý svátek závislý na lunárním cyklu. Letos připadnul na 19. února a jako Lunární nový rok se slaví i v mnoha dalších asijských zemích.

Pro Číňany je Nový rok nejdůležitějším svátkem roku, příležitostí k cestě domů a strávení času se svými blízkými. Podobně jako na Západě před Vánoci předchází i Čínskému novému roku horečka nákupů a předsvátečních příprav a pro mnohé obchodníky je to hlavní prodejní sezóna. Svátky trvají několik dní, v jejichž průběhu mnoho čínských podniků uzavírá své pobočky a zastavuje produkci. Proto svátkům předchází období horečnaté výroby, kdy se firmy snaží odeslat zboží příjemcům v předstihu. To vyvolává nervozitu nejen mezi Číňany, ale i mezi odběrateli jejich výrobků po celém světě. Vzhledem k tomu, že Čína je největším exportérem světa, záleží na přesnosti jejích dodávek osud mnoha zahraničních firem. Pokud nenajdou své oblíbené výrobky na pultech, nemusí mít spotřebitelé v Česku, Německu nebo Francii tolik pochopení jako ti z Číny nebo jiných zemí Asie, ve kterých se slaví Lunární nový rok.

Mnoho asijských komunit je roztroušeno po celém světě a tak oslavy Lunárního nového roku najdeme i za hranicemi Asie. Mnohé atrakce v této souvislosti nabízejí například Londýn, Paříž nebo New York. V České republice tradičně slavili Lunární nový rok v Česku usazení Vietnamci. Kromě toho ale zažila od 18. do 22. února poprvé velké oslavy Čínského nového roku, včetně ukázek tradičního čínského folklóru a ohňostroje, také Praha a připojila se k ní i města na Moravě – Brno, Olomouc a Znojmo. Šíření povědomí o Číně a celé Asii je však důležité nejen pro spotřebitele, ale i pro firmy. Porozumění kulturním rozdílům mezi Evropou a Asií ulehčí spotřebitelům orientaci ve stále globalizovanějším světě, firmám pak může ukázat směr rozvoje za hranice tradičních evropských trhů a napomoci upravit strategii potřebám asijských klientů.

Vzrůst ekonomického a politického významu Říše středu v posledních dvaceti letech způsobil, že tato země dnes dominuje úvahám o Asii a ocitla se v centru pozornosti producentů, investorů i vlád. Čína se ve většině států nachází na seznamu prioritních rozvojových trhů. Všichni chtějí s Číňany obchodovat a uzmout kousek tamějšího hospodářského zázraku. Je třeba si ale uvědomit, že Asie to není jen Čína.

Asie je různorodý kontinent a najdeme v ní země na různém stupni ekonomického vývoje a čelící velmi nesourodým výzvám. Spojuje je ohromný potenciál, který ještě nebyl ani zcela objeven, natožpak využit mezinárodními hráči. Z prognóz vyplývá, že v průběhu několika desítek let se asijské ekonomiky stanou největšími na světě. Růst bude založen na zdravých ekonomických základech a výhodných demografických poměrech. Dlouhodobé předpovědi banky HSBC uvádějí, že v roce 2050 dosáhne počet obyvatel Indonésie 288 milionů lidí. Pokud se tato prognóza naplní, bude to znamenat, že počet obyvatel zde vzroste o více než 50 milionů osob – což je přibližně počet obyvatel Španělska nebo Itálie. Poroste například také populace Malajsie, která je dnes kolem 30 milionů osob, ale za několik desítek let zde bude žít už přes 40 milionů lidí.

Z hlediska zahraničních firem je důležitý i demografický vývoj. Na něm záleží, kolika spotřebitelům budou moci nabídnout své výrobky. Významné jsou rovněž nízké výrobní náklady, díky kterým jsou nízké i ceny hotových výrobků. V Číně je ale dnes tento aspekt asijské produkce pod tlakem a tak se představitelé Říše středu snaží stále více přejit od jednoduché nízkonákladové produkce k výrobě technologicky vyspělejších výrobků, jako jsou průmyslové stroje nebo informační a komunikační technologie. Role hlavního producenta jednoduchých a levných výrobků, kterou do této chvíle v mezinárodní dodavatelsko-odběratelském řetězci Čína hrála, se tak přesouvá na jiné asijské země a regiony. Mezinárodní společnosti se z Číny obvykle stahovat nechtějí, a tak přijímají strategii „Čína +1“ a přesunují část své produkce do některé ze zemí ASEAN. Tomuto trendu vévodí odvětví s nízkými maržemi a s vysokým podílem lidské práce, jako je například výroba oděvů a textilu.  V jejich stopách ale jdou i další výrobci zboží s vyšší přidanou hodnotou, jako je elektronika nebo motory.

Společně s ekonomickým rozvojem porostou i příjmy obyvatel Asie a s vyššími příjmy přijdou nové potřeby a nákupní zvyklosti. Asiaté budou vydávat více za spotřební elektroniku, nábytek a zábavu, ochranu zdraví nebo sociální zabezpečení. Rostoucí bohatství obyvatel Asie a nová střední vrstva je šancí i pro české firmy, které těmto spotřebitelům mohou nabídnout zboží reagující na jejich potřeby. Společně s rostoucími příjmy poroste také očekávání obyvatel ohledně infrastruktury a dopravy a na to budou muset vlády těchto zemí reagovat investicemi v těchto oblastech. Příkladem ohromného současného infrastrukturního projektu je takzvaná Nová Hedvábná stezka, spojující Čínu s Evropou a táhnoucí se podél východní a jižní části Asie a východního pobřeží Afriky. Tyto a další projekty budou zvyšovat poptávku po kapitálu, stejně jako průmyslových a dopravních strojích. I zde se rýsuje šance pro české podniky. U příležitosti Čínského nového roku je jim možné popřát, aby se jim tento ohromný potenciál podařilo maximálně využít.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená