FinExpert.e15.cz

Čína: Komu by vadilo P/E 55?

Ceny čínských akcií rostou násobně. Nákupní horečce podlehli i zahraniční investoři, kteří až doposud měli reálnější pohled. Čeká se, na reakci čínského akciového trhu.
Čína: Komu by vadilo P/E 55?

Čína se prezentuje nadprůměrnou dynamikou růstu ekonomiky na dvouciferné úrovni. Investoři jsou nerozhodní. Mají se spolehnout na růst HDP, který se jistě projeví i v ziscích společností, nebo sledovat relativní ocenění akcií, kdy výše ukazatele P/E je jasným doporučením pro výprodej? Manažeři fondů jsou jako vždy vůči dalšímu vývoji optimističtí, ale to už mají v popisu práce.           

ŠANGHAI, ŠENZEN, HONKONG 

Čínský akciový trh podléhá přísným regulatorním omezením. Na domácích trzích v Šanghaji a Šenzenu obchodují čínské akcie výhradně domácí investoři. Zahraniční investoři mají přístup na tyto trhy jen v omezené míře. Zahraniční investoři proti tomu obchodují čínské akcie v Honkongu, Singapuru nebo USA. Tyto trhy jsou ale současně zapovězeny domácím investorům. Tytéž akcie se tedy obchodují na dvou trzích za různé ceny. Případné arbitráži (využití dvou rozdílných cen na různých trzích ve stejném čase) zabraňuje právě omezení přístupu domácích a zahraničních investorů. 

Vývoj trhů je díky zmíněným omezením výrazně odlišný. Pokud mluvíme o nadprůměrném růstu na čínském akciovém trhu, týká se to domácích trhů v Šanghaji a Šenzenu. Domácí investoři mají omezené investiční možnosti a pokud hledají zhodnocení, které by pokrylo vysokou inflaci, je akciový trh jedinou alternativou. Navíc při aktuálním růstu cen se investování stalo národním sportem. Od začátku roku 2006 vzrostly čínské akcie v americkém dolaru o 530 %! Od začátku letošního roku se ceny zvedly o 140 %. Naproti tomu zahraniční investoři nepodléhali nákupní horečce v takovém míře a byli umírněnější. Od začátku roku 2006 vzrostly čínské akcie obchodované na zahraničních trzích (MSCI China) o 260 % a od začátku letošního roku o necelých 100 %. Růst je tedy vzhledem k domácím trhům o poznání nižší, ale i tak je abnormálně vysoký.  Čínské tituly mají na jednotlivých trzích nejen jiné hodnoty, ale současně i jinou valuaci měřenou ukazatelem P/E (cena akcie/zisk na akcii). Ukazatel P/E na trhu v Šanghaji dosahuje 55, v Honkongu je to jen 31.      Doposud se zdálo, že zahraniční investoři mají na čínský akciový trhy střízlivější pohled a neženou ceny akcií do nereálných výšek. V letošním roce se ale ukazuje mnohem větší provázanost mezi trhy, především pak ve druhém pololetí, kdy zahraniční trh roste dokonce rychleji než trh domácí. Od poloviny srpna vzrostl zahraniční trh téměř o 80 %, zatímco domácí trhy vzrostly jen o 20 %. 

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Čínské akcie na zahraničních trzích začaly dohánět tituly v Šanghaji a Šenzenu. Zahraniční trhy, kde se obchodují čínské akcie, jsou najednou stejně přehřáté jako trhy domácí. Nereálný sentiment se tak přelil i na zahraniční investory. Důvodem je přístup čínského regulátora, kterému se nelíbí ďábelské tempo, jakým rostou akcie v Číně. Čínská vláda již dříve zvýšila daň (kolkovné z akciových obchodů) s cílem utlumit obchodování a optimismus na trzích v Šanghaji a Šenzenu. Krok ale měl jen krátkodobý vliv. Nyní se objevily informace, že by Čína umožnila svým občanům obchodovat domácí akcie i na trhu v Honkongu.

To by samozřejmě znamenalo možnost arbitráží a ceny by se na obou trzích srovnaly. Úřady počítají s tím, že by se současně snížil nákupní tlak na domácím trhu. Informace u uvolnění obchodování zatím nejsou potvrzeny. Nejdříve byly vyvráceny ze strany čínského burzovního regulátora a následně byly opět obnoveny na základě nového prohlášení. Jisté ale je, že trhy tyto informace postupně zohledňují, což dokladuje prudký nárůst čínských akcií na trhu v Honkongu v posledních týdnech. 

Snižuje se závislost na USA 

Jeden z předních důvodů, proč by měla nadvýkonnost čínského akciového trhu pokračovat, uvádí Patrick Ho, portfolio manažer společnosti ABN Amro Asset Management. Podle jeho slov je další výhled na trh i nadále pozitivní, protože se snižuje ekonomická závislost Číny na Spojených státech amerických. Spolu s tím dochází k růstu domácí poptávky, která je důležitým motorem pro udržení nadprůměrného ekonomického růstu. Podíl exportu Číny do USA poklesl během posledních deseti let z 50 % na 30 %. Vliv závislosti se tak logicky snížil. 

Ekonomické nastavení a vývoj jsou bezesporu jedním z důležitých podpůrných faktorů, které ovlivňují nákupní stranu. Stále častěji se ale hovoří o tom, že hlavním nákupním fundamentem je sentiment, který zcela ignoruje reálné skutečnosti. Vedoucí analytik čínské komise pro cenné papíry (China Securities Regulatory Commission) Qi Bin například varoval, že se nebezpečně zvyšuje podíl investic, které provádí firmy jako právnické osoby. Čínské firmy totiž začaly přecházet na systém, kdy část zisků investují raději na akciovém trhu na místo investice do vlastního podnikání. Důvod je ten, že je to při nadprůměrném růstu cen akcií v konečném výsledku výhodnější a efektivnější. Společnosti totiž dosahují vyšší ziskovosti než z vlastních podnikatelských aktivit.

Podle posledních údajů, které představil Qi Bin, bylo v prvním čtvrtletí letošního roku investováno tímto způsobem až 12 % z celkové ziskovosti společností. Očekává se, že se bude podíl investovaného zisku i nadále zvyšovat. Tento typ využívání ziskovosti firem je jednoznačným umělým zvyšováním ceny akcií na trhu. Roztáčí se nebezpečná spirála. Způsob přelévání kapitálu na akciové trhy není dlouhodobě udržitelný a pokud budou společnosti v těchto praktikách pokračovat i nadále, bude to rychlá cesta ke kolapsu trhu. Není možné, aby společnosti dlouhodobě generovaly kapitál z „ničeho“. Růst reálné hodnoty společnosti vychází ze zisku, který společnosti generují vlastní podnikatelskou aktivitou. Pokud ale začnou opouštět podnikatelskou činnost a soustředí se výhradně na spekulace na akciových trzích, není růst cen akcií ničím podložen. Investoři díky chování firem operují se špatnými výsledky. Společnost Morgan Stanley došla k závěru, že růst ziskovosti společností je jen poloviční proti oficiálně vykazovaným výsledkům. V první pololetí vykázaly čínské společnosti nárůst ziskovosti na akcii ve výši 76 %. Pokud bychom ale odečetli výnosy z kapitálových trhů, reálný nárůst zisku na jednu akci by činil „pouze“ 41 %. 

Petrochina změnila světové pořadí

 Čínu nelze v žádném případě ignorovat, což dokazuje poslední změna žebříčku největších světových společností. První místo totiž od začátku listopadu letošního roku již neobsazuje tradičně americká společnost, ale právě společnost z Číny. Největší světovou společností z pohledu tržní kapitalizace se stal čínský ropný gigant Petrochina. Tržní kapitalizace největší světové společnosti překonala poprvé v historii hranici 1 000 mld. amerických dolarů. Přitom ještě v polovině října byla Petochina na druhém místě za americkým ropným koncernem Exxon Mobil. Důvodem znásobení hodnoty čínské společnosti během několika týdnů je uvedení na domácí burzu. Hodnota akcií vzrostla během prvního obchodního dne o 190 %. Otázkou ale je, jak dlouho takto vysoká cena společnosti, která má P/E na úrovni 54, vydrží? Světový průměr valuačního ukazatele v odvětví je přitom 18. Petrochina přitom není jedinou velkou čínskou společností. V první světové desítce jsou hned čtyři. Úspěch slaví právě primární emise na domácí burze. Například Industrial Commercial Bank of China je na burze teprve rok a hodnota společnosti dosahuje neuvěřitelných 322 mld. dolarů. Zdvojnásobení ceny v den emise akcií není ničím neobvyklým. 

Investoři na odchodu? 

Každý investor musí řešit obligátní dilema. Bude rely na trhu pokračovat dále nebo hrozí strmý pád. Investoři jsou nerozhodní, což dokladují poslední statistiky. Podle společnosti Finance & Ethics Research, která pravidelně pracovává analýzy fondů zaměřených na rozvíjející se trhy, došlo v poslední době k odtokům majetku. Jmění ve sledovaných fondech sice překročilo 20 mld. dolarů pod správou, ale od začátku roku odteklo z fondů více než 3 mld. dolarů. Investoři evidentně mají obavy z dalšího vývoje. Statistiky rovněž ukazují, že čínské a indické akcie jsou z rozvíjejících se trhů nejdražší. 

Návratnost 55 let? 

Rozvíjející se trhy se začaly chovat jinak. Důkazem je aktuální dění, kdy ani růst úrokových sazeb ani hypoteční a nemovitostní krize nevedla ke stahování likvidity z rizikových rozvíjejících se trhů. Naopak rozvíjející se trhy zvládají krizi na finančním trhu relativně lépe než trhy rozvinuté. Je to dáno tím, že rozvíjející se trhy si svoji krizi odbyly již dříve v minulosti a finanční sektor je ozdravený, stabilizovaný a zahraniční zadluženost poklesla. Podle finančního guru Marka Mobia ale rizika existují. Jedním z významných může být čínská inflace, která dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 10 let. To vytváří tlak na centrální banku a zvyšování úrokových sazeb. Nejedná se přitom o riziko jen pro Čínu samotnou, ale o riziko pro všechny rozvíjející se trhy. Důvodem je exportní závislost ostatních asijských států na Číně. Destabilizace v Číně by tak ohrozila celou Asii, protože asijské státy exportují do Číny více než do USA. 

Optimisté a zastánci pokračujícího růstu cen čínských akcií argumentují olympijskými hrami, které se v Číně budou konat již v příštím roce a světovou výstavou Expo, který přijde v roce 2010. To jsou dostatečně pádné argumenty, proč by čínské akcie měly dále růst. Na druhou stranu je tu hodnota čínských akcií, kdy P/E dosahuje 55. Koupili byste si investici, která má návratnost 55 let? Akcie jsou předražené a pokud se jim nevyrovná ziskovost společností, budou ceny muset klesnout. My jsme vůči dalšímu vývoji zdrženliví a doporučujeme podíl v Číně redukovat. Pokud „musíte“ do Číny přesto investovat, doporučujeme investici diverzifikovat na globální rozvíjející se trhy nebo minimálně segment BRIC. Samotná Čína je obrovským rizikem. Nabízí se srovnání s vývojem v Japonsku na přelomu 80. a 90. let.

 

David Urbánek, Igor Bielik.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 23-2007 dne 16. listopadu 2007.
Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek


Další články z časopidu FOND SHOP 21-2007:

Programy a fondy životního cyklu v ČR

Portrét fondu Templeton Growth (Euro) Fund

IŽP: Poplatky „sežraly“ co trh vydělal

 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vývoj indexu
Michal Kára
20. 11. 2007, 08:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená