FinExpert.e15.cz

Čím topit?

Rok od roku dochází k nárůst cen za teplo a tato skutečnost tíží nejednu domácnost u nás. Výdaje na teplo a teplou vodu jsou pro rodinné rozpočty čím dál větší zátěží, a proto není divu, že se každý snaží tyto náklady co nejvíce minimalizovat.
Čím topit?

Pokud nebydlíte na sídlištích a váš byt není napojen na centrální vytápění, máte při volbě topného systému několik možností. Vybírat si můžete ze dřeva, uhlí, koksu, zemního plynu, ale také elektřiny a propanu. V neposlední řadě si lze zajistit vytápění i z alternativních zdrojů energií, popřípadě zvolit i jakoukoli jejich kombinaci.

Nelze jednoznačně říci, který druh vytápění je pro konkrétní domácnost nejvýhodnější. V úvahu se musí vzít především velikost vytápěné plochy, trvalá a snadná dostupnost paliva, klimatické podmínky a samozřejmě také finanční možnosti domácnosti. Dále by jste se měli zamyslet i nad tím, kolik času jste ze svého dne ochotni věnovat přípravě a provozu topení.

Obecně platí pravidlo, že každý způsob vytápění má své klady i zápory. Můžeme dát přednost tuhým palivům, u nichž z ekonomického hlediska je nejlevnější uhlí, jiní preferují pohodlnější a ekologičtější řešení, které je reprezentováno např. plynem a elektřinou.

Zemní plyn

Vyplatí se stále topit plynem, když je jeho cena rok od roku vyšší? Tuto otázku si asi položila většina lidí již několikrát, zejména při každoměsíční platně zálohy za zemní plyn.

Při vytápění plynem si musíte uvědomit, že to je investice především do vašeho pohodlí. Komfort je založen na tom, že veškeré ovládání se děje pootočením knoflíku na spotřebičích nebo prostorovém termostatu. K primárním výhodám plynového vytápění patří i možnost bezobslužného vytápění, což zejména oceníte v době vaší nepřítomnosti.

Pro zemní plyn nemusíte budovat žádné skladovací prostory, nemusíte ho nikam nosit jako je tomu v případě tuhých paliv, když si chcete zatopit. Není nutné vynášet popel a znečišťovat dům a jeho okolí. Stačí jen nastavit požadovanou teplotu na termostatu nebo zapnout spotřebič. Pak jen ovládáte a regulujete spotřebu energie podle vašich potřeb. Navíc je plyn k dispozici dvacet čtyři hodin denně a po celý rok. Jeho nezanedbatelnou předností je i šetrnost vůči životnímu prostředí.

Pro plynové topení hovoří stále rostoucí kvalita plynových kotlů, kdy při menší spotřebě plynu dochází k vyšší účinnosti při přeměně na teplo. Výsledkem jsou pak značné úspory na provozních nákladech, které dokáží pokrýt neustále stoupající ceny tohoto paliva. Určitě povzbudivé je zjištění, že ceny plynových kotlů nestoupají a pokud využijete některou z akčních nabídek prodejců, můžete dokonce nemalou částku ušetřit. Hitem poslední doby jsou tzv. kondenzační kotle využívající část tepla z vodních par a spalin, které při topení vznikají. Průměrně dokáží snížit celkové náklady na vytápění o 30-40 %. Jejich prodejní ceny jsou sice až dvojnásobně vyšší než u běžných kotlů (cca 60 000 Kč), ale přesto se jejich nákup určitě vyplatí.

Kde se dá ještě ušetřit?

Začít můžete například u dodržování základních pravidel pro vytápění. Platí pravidlo, že každý stupeň teploty v domě nebo bytě převyšující 20 stupňů znamená přibližně 6 % spotřeby energie navíc. Pokud nastavíte termostat vašeho kotle z původních 24 na 20 stupňů, ušetříte bez jakýchkoliv výdajů až 20 % nákladů. V konečném součtu se tato částka může vyšplhat až k 5 000 korun ročně.

Hodně ušetřit se dá také na teplé vodě, která se na celkové spotřebě energie podílí přibližně jednou pětinou. Podle průzkumů připadne na každého člena domácnosti ročně 20 až 25 m3 spotřebované vody. Vezmeme-li ale v potaz, že na přípravu 160 l vody na koupel teplou okolo 40 stupňů je potřeba 1,2 m3 zemního plynu, zatímco na 50 l nutných pro sprchování jen 0,4 m3 plynu, dostanete se k závěru, že sprchování je mnohem lacinější.

Úspory budou o to větší, pokud zvolíte takový plynový kotel, který vyřeší vytápění i přípravu teplé vody společně. Tento způsob ohřevu vody je navíc levnější než ohřev elektrickým proudem. Zvolíte-li některý z nových modelů praček, které čerpají vodu již teplou a neohřívají ji sami, ušetříte další prostředky ze své peněženky.

Co ostatní druhy paliva?

Tuhá paliva

Topení tuhými palivy je fyzicky a časově náročné. Neustále je třeba přikládat, dozírat na průběh hoření a ze skladovacích prostor nosit další a další palivo. Zásoby musíte předem zajistit a přivezené uhlí či dřevo musíte někam uložit.

Spalováním tuhých paliv vzniká popel. Ten musíte z kotle nebo kamen pravidelně vyprazdňovat. Topení tuhými palivy je neekologické – při spalování vznikají zplodiny, kouř zapáchá a obtěžuje nejen okolí, ale i obyvatele domu. Finanční rozdíl mezi vytápěním zemním plynem a tuhými palivy není větší než deset tisíc korun za rok.

Elektřina

Elektřina je dalším zdrojem potřebné energie určené pro domácnosti k vytápění a ohřevu vody. Nespornou předností tohoto druhu vytápění je snadná dostupnost energie, ekologicky čistý provoz s možností přímé regulace a přesné měření spotřeby. Nevýhodou pak zůstávají poměrně vysoké provozní náklady.

Čím Češi topí
 
 
 Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: archív autora

Náklady na vytápění průměrně velkého domu za rok
 
Klepněte pro větší obrázek 
Zdroj: archív autora
 

Klady a zápory jednotlivých druhů paliv

UHLÍ
+ nižší pořizovací cena
- vliv na životní prostředí
- nutnost dovážení paliva
- místo pro uskladnění paliva
- nutnost obsluhy kotle - přikládání, vynášení a odvoz popela)
- fyzická síla
- možné problémy s regulací topného systému

KUSOVÉ DŘEVO
+ nízká pořizovací cena
- dovážení paliva
- místo pro uskladnění paliva
- nutnost obsluhy kotle (přikládání, vynášení a odvoz popela)
- fyzická síla

SLUNEČNÍ KOLEKTORY
+ ekologický zdroj energie
+ nízké provozní náklady
+ možnost přitápění
- vyšší pořizovací cena
- nepostačí na vytápění objektů po celý rok

PLYN
+ nemusíte mít prostory na uskladnění paliva
+ nemusíte obsluhovat kotel
+ snadná regulace
+ ekologický zdroj tepla
- stoupající trend cen
- není dostupný všude

ELEKTŘINA
+ je zavedena všude
+ nemusíte mít prostory na uskladnění paliva
+ nemusíte obsluhovat kotel
+ snadná regulace
+ ekologický zdroj tepla v daném místě použití
- problémy s vývojem cen
- ne všude je elektrická síť dostatečně dimenzována

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená