FinExpert.e15.cz

Čím nahradit vkladní knížku?

Schovávali jsme je mezi doklady nebo pod matrace. Dlouhou dobu byly jedinou možností, jak uložit a střádat peníze.
Čím nahradit vkladní knížku?

Fenomén vkladních knížek ovšem zcela nezmizel a možná je doma najdete i vy. Když si je prohlédnete, pravděpodobně zjistíte, že máte velmi nízký úrok. Vyplatí se proto uvažovat nad tím, čím vkladní knížky nahradit.

Klepněte pro větší obrázek 

Podívejte se, jak například úročí úspory na vkladní knížce Česká spořitelna

V úvahu je přitom třeba vzít, na co chcete spořit a v jak dlouhém časovém horizontu. „Pokud se jedná o krátkodobé rezervy, které mají být neustále k dispozici, kdyby se v domácnosti rozbila například pračka, je vhodné nahradit vkladní knížku kvalitním spořicím účtem,“ uvedla finanční poradkyně Marie Bláhová s tím, že podobné rezervy má smysl držet ve výši šesti až dvanácti násobku měsíčního příjmu. 

Výhody a nevýhody spořicích účtů

Spořicí účty nabízí řada finančních institucí a jedním z hlavních kritérií pro jejich výběr je výše úroku. Nejvýhodnější úroky se aktuálně pohybují mezi 2 až 2,5 procenty, například u Air bank, ING Bank, Zuno Bank a UniCredit Bank.

„K hlavním výhodám spořicích účtů patří vyšší úroková sazba než v případě běžných bankovních účtů a skutečnost, že peníze můžete kdykoli vybrat,“ říká Ivan Macho, finanční specialista Veritas finance. Nevýhodou je, že úrok samozřejmě může klesat. „Před několika lety jsem si založila spořicí účet a úrok se pohyboval kolem 3 procent. Během půl roku začal klesat a postupně ho banka snížila o polovinu,“ svěřila se Hana Svobodová z Plzně.

Výši úroků na spořicích účtech banky upravují podle tzv. základní úrokové sazby, kterou stanovuje Česká národní banka (ČNB). Ta ji v listopadu minulého roku snížila na rekordní minimum.

Aby mělo střádání peněz na spořicím účtu smysl, je třeba, aby úspory byly ochráněny před inflací. „To ovšem většina spořicích produktů nedokáže, proto je lepší volit pro střednědobé a zejména dlouhodobé horizonty ne spořící, ale investiční nástroje. Už při inflaci 3,5 procent, což je aktuální inflace, je jasné, že na spořicím účtu spíše ztrácíme, než abychom bohatli, proto tento produkt není vhodný na spoření, ale pouze na držení rezervy,“ doporučila Bláhová.

Existuje relevantní náhrada vkladní knížky?

Založení spořicího účtu je bezplatné a rychlé. Vše můžete vyřídit po internetu a peníze si mezi běžným a spořicím účtem přeposílat prostřednictvím internetového bankovnictví. To jsou určitě výhody, které ocení člověk, kterému nedělá problém být „on-line“. Jenže vkladní knížky, které by bylo vhodné nahradit za výnosnější spoření, vlastní především senioři bez přístupu k internetu. A ti logicky preferují vklady úspor na pobočce banky nebo výpisy zasílané poštou apod. Podobnou situaci popsal jeden z našich čtenářů v diskusním fóru.

„Jestliže vezmeme v úvahu podobné požadavky, můžeme teoreticky nabídnout pouze vkladový účet. Ten je možné založit s automatickým obnovováním vkladu na následující splatnosti: 1, 3, 6, 12, 18 měsíců, resp. na 2, 3 nebo 4 roky,“ uvedla Klára Pačesová z České spořitelny.

Výše úroku vkladového účtu je závislá na výši vkladu a zvolené době splatnosti. Klient pravidelně dostává papírový nebo elektronický výpis a má možnost výběru až 25 procent z uložené částky za dobu uložení peněz bez poplatku. „Účet je stejně jako vkladní knížka veden bez poplatků a neplatí se nic ani za jeho vedení,“ dodala Pačesová. Úročení ale není nijak zajímavé. Například pro částky do 100 000 Kč nabízí banka na dobu šesti měsíců úročení 0,3 % p.a., na dobu 12 měsíců 0,5 %.

ČSOB zase nabízí například Spořící účet s prémií. Jde o produkt kombinující klasický spořicí účet a termínovaný vklad. Ani tento účet ale nenabízí nijak závratnou sazbu, konkrétně 0,75 % ročně.

Další článek


 

celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Nevím jak to napsat, ale z mých uložených peněz, ban...
marie
22. 4. 2014, 11:16
Já poslední dobou jsem čím dál tím více skeptický k ...
LubosHa
4. 9. 2013, 19:03
Pravda
hejsek
14. 3. 2013, 15:49
Jsem jeden z těch "starých věrných" tak jsem odměnil...
Jirka
12. 3. 2013, 20:35
No dobře, to máš sice pravdu, ale není jediná, nedáv...
Barca
6. 2. 2013, 20:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená