FinExpert.e15.cz

Chytré peníze na americký způsob

Jaké otázky se řeší na stránkách amerického časopisu, který svým zaměřením odpovídá našim Osobním financím?
Chytré peníze na americký způsob

Při své loňské návštěvě Spojených států jsem si na letišti koupil měsíčník Smart Money, který má z amerických časopisů k Osobním finančním snad nejblíže. Později jsem využil nabídky předplatného, které bylo na přelomu roku v akční nabídce, doručování tohoto měsíčníku ze zámoří po dobu dvou let přijde na 48 dolarů. Zájemci o solidní porci zajímavého čtení, rad a informací z nejrozvinutější ekonomiky naší planety se předplatné určitě vyplatí, stačí jen sledovat webové stránky tohoto časopisu, akční slevy se zde vyskytují celkem pravidelně.

Smart Money připravuje redakce pod vedením Jonathana Dahla, vychází ve spolupráci Hearst Communications a Dow Jones & Company. Časopis má okolo stovky až sto dvaceti stran formátu A4 a texty se z větší části zabývají investováním na akciovém trhu.

Akcie, akcie a ještě jednou akcie

Těžištěm každého vydání je ukázkové portfolio, které redakce připravuje vždy s ohledem na trendy, které se právě na kapitálových trzích objevují. Je povětšině zaměřeno na vybrané průmyslové odvětví, v němž redaktoři pátrají po nejatraktivnějších titulech. Výsledné portfolio čítá 5 – 7 akciových titulů, své tipy redakce podrobně komentuje. K takto sestaveným portfoliím se pak redakce pravidelně vrací a porovnává jejich výnosnost s výnosem hlavního amerického indexu S&P 500. V lednovém čísle byl uveřejněn přehled doporučení od listopadu 2005 do října 2006. Redakci se podařilo svými tipy překonat index 7x z celkem 11 pokusů. Podobné ohlédnutí zpět se objevuje v každém vydání časopisu a obsahuje vždy i krátký komentář, jak se redakce staví ke svým doporučením s odstupem, vzhledem aktuálnímu vývoji na trhu.

Další pravidelnou a celkem vtipnou součástí je rubrika Face-Off, ve níž dva analytici hodnotí jeden titul nebo investiční příležitosti, z hlediska pro a proti. Tento test se většinou týká společností a odvětví, o kterých se mluví. V posledních číslech časopisu tímto testem prošly firmy H&R Block, William-Sonoma a cena zlata.

Atraktivní součástí Smart Money jsou rozhovory s manažery úspěšných podílových fondů. V lednovém vydání časopisu se o své postřehy podělili George Greig, Ron Muhlenkamp, Bob Smith a Thyra Zerhusen. Českému čtenáři asi tato jména mnoho neřeknou, ale možná by uvídal, kdyby se v některém českém finančním periodiku podobně otevřeně podělili o své zkušenosti a názory manažeři předních českých fondů. Smart Money nevynechává ani zástupce firem, takže v březnovém čísle najde čtenář rozhovor s Kevinem Sharerem, CEO farmaceutické firmy Amgen. V lednu to byl David Cote, CEO i u nás investujícího koncernu Honeywell. V dubnovém redakčním rozhovoru představuje nejbližší strategické záměry Microsoftu legendární Steve Balmer.

Inspirace, vhledy, americký lifestyle

Celkem pravidelně se také v časopise objevují články z oblastí, které jsou českému zájemci víceméně skryté. V lednovém vydání je to například reportáž z MBA programu Applied Security Analysis Program (ASAP) univerzity Wisconsin, sídlící v Madisonu. V něm mají studenti možnost řídit investiční podílový fond s portfoliem v reálné hodnotě 44 milionů dolarů. Program vychoval řadu známých manažerů podílových fondů a hodnotou spravovaného portfolia je největším fondem z cca asi dvou set jiných, které na amerických univerzitách umožňují tuto formu praktické přípravy budoucích manažerů.

Zapomeňte na banku, půjčte si od investora

Jinou zajímavost přineslo dubnové vydání Smart Money, které upozorňuje na web www.prosper.com. Jedná se o celkem novou a originální internetovou službu, která umožňuje vypůjčení peněz od soukromých investorů pomocí internetu. Tyto půjčky jsou v podstatě obdobou elektronických aukcí typu eBay. Zájemce o úvěr na stránce zadá základní údaje o svém příjmu, o důvodech, kvůli kterým žádá půjčku, reference přátel, příp. fotografie své rodiny apod. Systém na jeho požadavek upozorní registrované zájemce, kteří jsou ochotni půjčit. Finální částka se složí třeba od padesátky věřitelů a těm pak systém rozpočítává a na jejich konto vrací dlužníkovy platby. Dlužníci a věřitelé se organizují do klubů, zapojení do "sociálního života" okolo systému zvyšuje jejich kredibilitu. Výše úrokových sazeb je pro každého dlužníka individuální. Zakladatel systému Chris Larsen uvádí, že služba Prosper.com je krokem k cíli obejít v oblasti půjček nepružný a příliš byrokratický bankovní sektor.

V reportáži se uvádí, že ztráty z takto poskytnutých půjček u dlužníků s průměrnou kreditibilitou dosahují 3,1 %, což je více, než u půjček, které jsou poskytovány bankami, kde ztráty dosahují jen 2,1 %. U dlužníků s nejhorším kreditem jsou úrokové sazby vyšší, ale ztráta dosahuje až 18 %. Každý věřitel si musí v daném systému najít vlastní strategii, komu své peníze poskytne a komu ne.

Systém experti dosud považují za pouhý zajímavý experiment, může však být jednou ze změn, která odráží budoucnost finančních služeb. Prosper.com je zatím využitelný pouze pro Američany, na webu existují podobné služby: www.zapa.com, www.kiva.org, www.loanback.com nebo Circlelending.

Časopis na americký způsob

Obsah zpestřuje spolupráce se sloupkaři, kteří mají v každém čísle svoji rubriku. Anne Kadet sleduje novinky na trhu pro spotřebitele, Roger Lowenstein píše sloupky na téma Unconventional Wisdom, Jak Hough se ve Stockscreen zabývá tipy ohledně technické analýzy akcií, Peter Keating v The New Retirement připravuje témata z oblasti důchodového pojištění. Asi nejzajímavější sloupky píše James B. Stewart na téma Common Sense.

Podstatnou část časopisu tvoří témata týkající se potřeb a požadavků kladených na zástupce střední vrstvy v americké ekonomice. Jsou to náměty spojené s realitním trhem, turistickými destinacemi a tipy, penzijním pojištěním nebo školstvím. Tato témata jsou poněkud specifická a v mnoha ohledech českému čtenáři možná vzdálená.

Na stránkách Smart Money nechybí pravidelné testy některého typu vybavení domácnosti, spotřebičů či nábytku. V posledních číslech také test určitého druhu vín a novinek na automobilovém trhu.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Předplatné
longerr
17. 4. 2007, 22:07
predplatne
-mk
17. 4. 2007, 16:58
Re:Předplatné
pointman
17. 4. 2007, 16:05
Předplatné
Roman
17. 4. 2007, 15:00
fotka
mkl
17. 4. 2007, 14:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená