FinExpert.e15.cz

Chybí vám „roky do důchodu“? Víme, co s tím.

Chybějící doba pojištění se dá zpětně doplatit, jak?
Chybí vám „roky do důchodu“? Víme, co s tím.

K získání nároku na důchod je zapotřebí dosáhnout důchodového věku a současně získat potřebnou dobu pojištění. Splnit podmínky pro přiznání důchodu bude rok od roku těžší. Dochází nejenom ke zvyšování důchodového věku, ale i ke zvýšení potřebné doby pojištění a zpřísnění podmínek.

Zatímco v roce 2009 a dříve stačilo získat 25 let pojištění, v roce 2010 to je již 26 let, v roce 2011 bude zapotřebí získat 27 let. A v dalších letech dochází každoročně ke zvyšování potřebného počtu let pojištění každý rok o jeden rok až na 35 let v roce 2018

Co je to doba pojištění?

Doba pojištění je vymezena podle zákona o důchodovém pojištění. Zjednodušeně řečeno doba pojištění je počet let, kdy občan odváděl důchodové pojištění. Do doby pojištění se však započítávájí i náhradní doby, kdy občan sice důchodové pojištění neodvádí, přesto je tato doba zhodnocena pro výpočet důchodu.

Do náhradních dob pojištění patří například studium po dobu prvních šesti let po dosažení věku 18 let v období před rokem 2010, evidence na úřadu práce po dobu, po kterou vám náleží podpora v nezaměstnanosti a v rozsahu tří let po dobu, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží, vojenská nebo civilní služba, osobní péče o dítě do 4 let…

V praxi často vzniká problém u doby evidence na úřadu práce. Pokud jste totiž dlouho v evidenci na úřadu práce, tak nesplňujete podmínku doby pojištění a nemáte tak nárok na výplatu důchodu. Hodně lidí se špatně domnívá, jsem v evidenci úřadu práce, tak jsem pojištěn.

Řešením je dobrovolné pojištění

Když chybí doba pojištění, tak se může při splnění zákonných podmínek důchodové pojištění doplatit i zpětně formou dobrovolného pojištění. Dva nejčastější případy, které se k účasti dobrovolného pojištění využívají, jsou:

  • Nepojištěná doba v evidenci úřadu práce. Vedení v evidenci úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání, pokud jim po dobu této evidence nenáleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci.
  • V ostatních případech, které nejsou uvedeny v zákonu, je možné získat dobrovolné důchodové pojištění nejméně v rozsahu 10 let během celého života. Za dobu přede dnem podání přihlášky k dobrovolnému pojištění je přitom účast na pojištění možná nejvýše v rozsahu jednoho roku bezprostředně před tímto datem.

Od letošního roku se do doby pojištění nezapočítává studium. Započítávat se bude tedy pouze studium před rokem 2010. Pro dnešní studenty je tak rovněž jedním z řešení dobrovolné pojištění, aby jim v budoucnu nechyběla doba pojištění pro výpočet důchodu.

Jak ovlivňuje doba pojištění invalidní důchod?

Získání doby pojištění není nutné pouze starobní nebo předčasný důchod, ale taky pro invalidní důchod. Někteří se mylně domnívají, že když jsou vážně nemocní nebo mají zdravotní omezení, tak mají nárok na invalidní důchod. Není tomu však tak. Dvě základní podmínky pro přiznání invalidního důchodu jsou:

  • Ze zdravotních důvodů musí být posouzen zdravotní stav a přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně.
  • Současně musíte splnit potřebnou dobu pojištění.

Jestliže jsou splněny podmínky pro přiznání starobního důchodu, tak je však přiznán starobní důchod. Splní-li v budoucnu invalidní důchodce podmínky na přiznání starobního důchodu, tak si může, ale nemusí, o starobní důchod požádat. V praxi je však vždy vyplácen pouze jeden důchod, a to ten vyšší. Aby mu mohl být invadlidní důchod vyplácen, musí být splněna podmínka doby pojištění v posledních 10 letech před vznikem invalidity. Délka doby pojištění je odstupňována podle věku a to:

Věkdoba pojištění
věk do 20 letméně než 1 rok
od 20 do 22 let1 rok
od 22 let do 24 let2 roky
od 24 let do 26 let3 roky
od 26 let do 28 let4 roky
nad 28 let5 let
Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se zjišťuje z období před vznikem invadlidity.

Příklad z praxe

Žadatel o invalidní důchod pan Novák má 52 let. Dle posudku posudkového lékaře OSSZ mu vznikl nárok na invalidní důchod druhého stupně dne 1. 11. 2010. Pan Novák je však od 1. 2. 2000 dosud v evidenci na úřadu práce. Podpora v nezaměstnanosti byla panu Novákovi vyplácena v době od 1. 2. 2000 do 31. 7. 2000.

Aby měl pan Novák nárok na výplatu invalidního důchodu, tak musí v posledních 10 letech, tj. v době od 1. 11. 2000 do 30. 10. 2010, splnit podmínku 5 let pojištění. Pan Novák je pojištěn v době pobírání podpory, tj. od 1. 2. 2000 do 31. 7. 2000.

Tato doba však nespadá do 10 let před vznikem invalidity. V době 10 let před vznikem invalidity se bude panu Novákovi hodnoti pouze pojištění v rozsahu 3 let evidence na úřadu práce v době od 1. 11. 2000 do 31. 10. 2003. Pan Novák je tedy sice uznán invalidní, ale nesplňuje dobu pojištění. Aby nebyla pan Novákovi žádost o invalidní důchod zamítnuta, tak si musí zpětně doplatit 2 roky chybějící doby pojištění.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,když mi chybějí rok...
Jana H.
12. 9. 2013, 11:33
Dobry den chtela bych vedet zda-li kdyz:moje babicka...
Sona Krausova
2. 7. 2013, 10:09
Chybí mi 7 let do duchodu daji se nějak dokoupit rok...
viki
16. 1. 2013, 17:36
Dobrý den, doba pojištění u studia se dá případn...
Petr Gola
12. 12. 2010, 12:11
No a kolik bych si měl jako student ročně spořit, ab...
Jakub Žižka
11. 12. 2010, 17:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená