FinExpert.e15.cz

Chudoba v nových členských zemích EU

Ve vyspělém světě se zvyšují sociální rozdíly a s tím se mění také obecné vnímání některých pojmů. Chudoba v Evropě znamená něco jiného, než v Asii nebo Africe. Kdo je vlastně v Evropské unii oficiálně považován za chudého?
Chudoba v nových členských zemích EU

Když je někdo v nových členských zemích Evropské unie chudý, tak neumírá hlady či žízní jako v rozvojových zemích. Je spíše určitým způsobem vyřazen z běžného života společnosti okolo sebe, a nemůže si užívat všech vymožeností, které mu dnešní doba nabízí, protože na to prostě nemá peníze.

Kdo je chudý?

Evropská unie pod pojmem chudý člověk považuje občana nebo domácnost, kde finanční příjem nedosahuje 60 % průměrné mzdy v daném státě. Samozřejmě chudý Němec je na tom v absolutním měřítku mnohem lépe než chudý Lotyš, neboť v Německu je několikanásobně vyšší průměrná mzda. Špatná sociální situace lidí se sleduje na základě mnoha indikátorů. Rozhodující jsou aspekty, jestli je občan zaměstnaný, jaké má vzdělání, zda je mu dostupná základní lékařská péče a jiné. Státy Evropské unie se snaží všem lidem zajistit minimální životní podmínky, proto jsou v jednotlivých státech poskytovány poměrně štědré sociální dávky. Díky těmto sociálním transferům je počet chudých redukován mnohdy až o několik procent.

Nejširší síť sociálních dávek je ve Švédsku

Největší síť sociálních dávek je v Evropské unii poskytována ve Švédsku. Díky nim je ve Švédsku nejnižší chudoba v celé Evropské unii. Souvisí to s budováním švédského státu blahobytu. Snaha o zabezpečení plné zaměstnanosti přivedla Švédsko k nejpropracovanější aktivní politice na trhu práce na celém světě. Vybudování systému sociálního zabezpečení je realizováno rozsáhlou sítí sociálních služeb, které jsou občanům poskytovány buď zcela zdarma nebo jen za nepatrnou někdy i jen symbolickou cenu. Mít práci je velice důležitý aspekt sociální integrace, a to nejenom kvůli peněžním prostředkům, ale také pro osobní pocit důležitosti a prospěšnosti pro společnost. Dlouhodobě nezaměstnaní ztrácí chuť do hledání práce a často nejsou schopni zachovávat jakýkoliv pravidelný režim. Za kritickou hranici ohledně dlouhodobé nezaměstnanosti jsou považovány dva roky. Lidé, kteří jsou bez práce nepřetržitě delší dobu mají s opětovným zapojením pracovního procesu obvykle téměř nepřekonatelné potíže a mnohdy stráví celý život pobíráním nejrůznějších sociálních dávek. Názory na optimální výši státní ochrany rozděluje společnost a politiku na protichůdné strany.

Nejméně chudých žije u nás

V České republice, jako v jediné zemi z nových členských zemí a současných kandidátských zemí (Bulharsko, Rumunsku a Turecko) je počet chudých nižší než 10 %. V ostatních zemích se pohybuje počet chudých mezi 10 % (Maďarsko) až 18 % (Estonsko). Výjimku potom tvoří Slovensko (21 %) a Turecko (23 %), kde je chudý dokonce každý pátý. V počtu chudých stojí Česko dokonce na samé špici celé EU-25. Podobné hodnoty vykazují pouze země Skandinávie a Německo.

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, Statistik kurz gefasst, Bevolkerung und soziale Bedingungen Nr. 12/2004


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená