FinExpert.e15.cz

Chudí a předlužení budou mít svoji spořitelnu

V Rakousku nemá z různých důvodů přístup k bankovnímu účtu téměř 12 000 obyvatel. Nová spořitelna pro chudé to chce změnit.

Rakouská ekonomika patří k nejbohatším na světě. Přesto se stále více lidí ocitá v sociální či hospodářské tísni, jež vede k přerušení obchodních vztahů s bankou. Existující bankovní spojení a s tím spojené služby jako platební styk apod. jsou v každodenním životě základním předpokladem pro mnohé transakce (trvalé příkazy k úhradě existenčních nákladů jako nájemné, plyn a elektřina, ale také platby ze strany státu). Stejně tak je mnohdy předpokladem pro opětovné získání zaměstnání vlastnictví účtu pro převod platu. V Rakousku nemá z různých důvodů přístup k bankovnímu účtu téměř 12 000 obyvatel.

Účet na dobu určitou

Nadace „DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Privatstiftung“ se nyní rozhodla založit spolkovou spořitelnu (Vereinssparkasse), která se tohoto problému ujme. Tato spořitelna umožní těmto lidem založit si bankovní účet. Jediným produktem této spořitelny bude časově omezený, zúročený základní účet s bankovní kartou bez možnosti přečerpání, který bude klientům k dispozici po dobu tří let. Časové omezení na tři roky je založeno na několika úvahách. Ze zkušenosti vyplývá, že drobní klienti, kteří jsou pod dohledem supervize, jsou do tří let schopni sanovat své konto, zejména pokud jsou pod mírným časovým tlakem. Spořitelna se nebude snažit o vytvoření trvalých řešení, ale chce umožnit řízený vztah s bankou.

Možnost začít pro každého

Založením této spořitelny chce nadace nejen dostát svému poslání sloužit obecnému blahu a podporovat sociální péči, ale též převzít podstatnou společensko-politickou úlohu: chce pomoci těm lidem, kteří se dostali do finančních potíží stabilizovat svou životní situaci – přinejmenším co se bankovních služeb týče – a umožnit jim tak nový začátek. Posilována bude též individuální zodpovědnost stejně jako jistota v zacházení s penězi.

S doporučením charitních organizací

Bankovní účet se nemá stát ojedinělým produktem pro osoby v krizové situaci, ale má být vnímán jako smysluplná nabídka v rámci celého balíčku poradenských a pečovatelských služeb charitativních organizací (nevládní organizace jako Caritas nebo poradenství dlužníkům). Proto byl účet vyvinut v těsné spolupráci s těmito institucemi. Předpokladem pro poskytnutí účtu bude po zahájení v říjnu tohoto roku, aby potenciální klient měl již existující vztah s jednou z takových organizací a byl jí doporučen.

Po více než sto letech nová spořitelna

Založení této spořitelny je prvním novým založením spolkové spořitelny (Vereinsparkasse) v Rakousku od roku 1889. Základní kapitál činí 5,8 mil. EUR a bude v celé výši poskytnut nadací „DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Privatstiftung“. Spořitelna, která zahájí svoji činnost ke dni založení nadace DIE ERSTE österreichische Spar-Casse, tedy 4. října 2006, neotevře kromě poradenského střediska pro klienty žádné vlastní pobočky. Začne jako pilotní projekt na východě Rakouska a bude se opírat o síť poboček společnosti Erste Bank. V první fázi se očekává zhruba 2 000 klientů.

Zdroj: Erste Bank

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

syty hladovemu
markII
13. 5. 2006, 10:12
asdf
ASDF
12. 5. 2006, 09:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená