FinExpert.e15.cz

Chráněný, nebo zajištěný fond?

Úkolem chráněných i zajištěných fondů je zabránit poklesu hodnoty vložených prostředků v dobách klesajících akciových indexů. Oba typy fondů se liší ošetřením likvidity vložených prostředků.
Chráněný, nebo zajištěný fond?

Zajištěné fondy garantují návratnost celé investované částky, ale vážou peníze na dobu několika let. Chráněné fondy umožňují podílové listy kdykoli koupit a prodat, ale výnos může jít i mírně do záporu.

Více a méně konzervativní zajištěné fondy

Zajištěné fondy lákají investory na garanci návratu minimálně vložené částky v období klesajících trhů a zároveň účastí na zisku v období rostoucích trhů. Zajištěný fond funguje tak, že v upisovacím období, které trvá zpravidla dva měsíce, investor vloží peníze a ty jsou ve fondu vázány až do splatnosti, zpravidla čtyři až pět let. Správce fondu část peněz (více než 90 %) uloží do bezpečných dluhopisů a za zbytek nakoupí akcie nebo opce na akcie (respektive indexové certifikáty či jiné složitější produkty). Bezpečná složka investice zajistí po pěti letech stoprocentní návratnost původní investice, riziková složka dává šanci na výnos.

Mezi sebou se zajištěné fondy liší zejména velikostí šance na výnos. Některé jsou konstruovány tak, že investor vydělá během pěti let například 10 % i při stále klesajících trzích a 40 % při stále rostoucích, jiné mají širší rozpětí, například 0–80 %. Dále se zajištěné fondy liší takzvaným podkladovým aktivem, které dává šanci na výnos. Mohou to být jednotlivé akciové indexy, koše akcií nebo různé kombinace.

Chráněné fondy lze kdykoli koupit i prodat

Chráněné fondy jsou sestaveny podobně jako zajištěné. Investor vloží peníze a správce fondu jich větší část uloží do bezpečných aktiv (dluhopisů a nástrojů peněžního trhu) a menší část do akcií (call opcí na akcie nebo indexové certifikáty). Rozdíl oproti zajištěným fondům je v tom, že u chráněných neexistuje upisovací období a doba splatnosti. Investor může koupit a prodat podíly kdykoli jako u klasického otevřeného podílového fondu.

Podstata chráněného fondu spočívá pro konečného spotřebitele v tom, že správce investorovi garantuje, že hodnota jeho vkladu neklesne v určitém období pod určitou úroveň. V současné době nabízejí českým investorům chráněné fondy společnosti ING a BNP Paribas (fondy Parvest).
Parvest Floor 90 Euro garantuje, že hodnota vkladu neklesne pod 90 % vložené hodnoty po dobu až jednoho roku. Vždy k 16. prosinci dochází k revizi chráněné hodnoty. V tento den může být zvýšena (když se akciové složce vedlo za poslední rok dobře), nebo snížena (když call opce nevydělaly). V průběhu roku může být chráněná hodnota pouze zvýšena, a to v případě kdy hodnota fondu během roku stoupne o 10 %. Fond je denominován v eurech a podkladovým aktivem je akciový index Dow Jones Eurostoxx 50.
Dalším chráněným fondem z dílny BNP Paribas je Parvest Floor 90 USA. Funguje stejně jako Parvest Floor 90 Euro, ale je denominován v dolarech a sleduje akciový index S & P 500.

ING Index Linked Fund (II) ING CCF Euro je chráněný fond denominovaný v českých korunách. Také chrání hodnotu na 90 %, ale na rozdíl od Parvestu může k přenastavení chráněné hodnoty docházet každý měsíc. Podstatnou odlišností je možný pohyb chráněné hodnoty pouze směrem nahoru. Správce fondu musí oproti chráněným fondům Parvest hospodařit se svěřeným majetkem konzervativněji – kupovat méně call opcí na akcie a více ukládat do peněžního trhu. To má za následek vyšší ochranu v době déletrvajícího poklesu indexu, ale na druhou stranu nižší zisk v době opětovného vzestupu indexu. Podkladovým indexem je DJ Eurostoxx 50.
Dalším chráněným fondem z dílny ING je ING Index Linked Fund CCF Eurotop 100. Funguje stejně jako popsaný korunový fond, ale je denominován v eurech a sleduje index FTSE Eurotop 100. Třetím fondem je ING Index Linked Fund CCF US, denominovaný v dolarech s podkladovým indexem S & P 500.

Zajištěné fondy
+ garantovaná návratnost alespoň vložené částky
+ v době poklesu hodnoty akcií neklesá hodnota majetku
+ v době růstu hodnoty akcií roste hodnota majetku
- na růstu hodnoty akciových indexů se investor podílí jen částečně
- koupit podílové listy lze jen v upisovacím období
- investice vázána ve fondu na několik let (zpravidla 4–5 let)
- za předčasný prodej jsou sankce, ruší se garance


Chráněné fondy
+ hodnota investice neklesne pod chráněnou hodnotu (například 90 %)
+ podílové listy lze kdykoli koupit a prodat
+ ochrání investici v době prudkých poklesů ceny akcií
- na růstu hodnoty akciových indexů se investor podílí jen částečně
- u některých fondů je hodnota chráněna jen po určitou dobu, pak se může pohnout směrem dolůPříklady chráněných fondů

Klepněte pro větší obrázek

1) U fondů Parvest může být chráněná hodnota zvýšena i v průběhu roku, a to v případě kdy hodnota fondu stoupne o 10 % oproti předešlé chráněné hodnotě. Snížení chráněné hodnoty v průběhu roku není povoleno.
Zdroj: Osobní finance

Příklady zajištěných fondů

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance


Převzato z časopisu Osobní finance, číslo 07/2004.


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená