FinExpert.e15.cz

Chorvatsko: volání i data jsou s místní SIM za babku

Se SIM místního operátora ušetříte tisíce korun!

Dobro došli! Chystáte se do Chorvatska? Kupte si SIMku místního operátora, ušetříte. Známe ceny, víme kde koupit a poradíme co a jak.

Dle Chorvatského turistického sdružení vyrazí na Jadran každoročně 600 tisíc Čechů. Největší nápor samozřejmě přichází v létě. Ale pozor, Chorvatsko není členský stát Evropské unie, a tak se můžete šeredně spálit. Stačí s sebou vzít smartphone bez toho aniž byste si zablokovali data v roamingu nebo aktivovali alespoň datový balíček či nastavili nevhodný tarif a doma vás bude čekat mastný účet.

Zákazníci Vodafonu a T-Mobilu mají od svého operátora alespoň nastavený strop na data i v Chorvatsku. Jde o ochranný limit, který operátorům nařizuje EU. Zahrnutím zemí mimo EU jdou oba operátoři v tomto směru nad rámec svých povinností. Základní limit je u Vodafonu nastaven na 1 300 Kč, u T-Mobilu 1 470 Kč, zákazník však může jeho výši měnit či jej úplně deaktivovat.

Klepněte pro větší obrázek
Chorvatsko už tradičně přitahuje stovky tisíc Čechů každý rok

240 Kč za magabajt

Horší to může být, pokud využíváte služeb O2. Za 1 MB dat v Chorvatsku vám totiž operátor naúčtuje 240 Kč bez ochranného limitu. Klidně tak můžete i nevědomky prodatovat desítky tisíc korun. I když se totiž aktivně nepřipojíte, váš smartphone si stahuje data ze sítě automaticky a účet za telefon může v takovém případě přijít dráž než celá dovolená. Operátor alespoň při připojení informuje zákazníka prostřednictvím takovéto SMS:

„Prave jste se pripojili k internetu. V zahranici je uctovani dle roamingoveho ceniku (od 24 Kc/1 MB v EU). Pripojeni muzete zablokovat SMS: BPR na 999111. O2“

Dovolenkový rádce pro Chorvatsko:

Od 1. června rozšiřuje T-Mobile platnost svých tří balíčků Travel&Surf i na Chorvatsko. Můžete zde tak surfovat výrazně levněji než se základním Happy Roamingem. Pokud se chystáte na dovolenou v termínu od června do konce srpna, doporučuji využít 50% slevu na týdenní balíček Travel&Surf. Zaplatíte za něj 270 Kč a získáte tak 50 MB dat. Více informací najdete v tomto článku.

Nejlevněji vychází u T-Mobilu zvýhodnění Cestovatel, s tím vyjde 1 MB na 60 Kč (bez něj stojí 290 Kč). U Vodafonu je situace příznivější, pokud si připlatíte 350 Kč (na měsíc), můžete v 41 zemích včetně Chorvatska surfovat s domácím datovým balíčkem. Nově také můžete za denní poplatek 99 Kč volat, odesílat SMS a datovat jako doma (více zde).

Jde to ale daleko levněji. Rozhodli jsme se zjistit, zda se vyplatí koupě SIM karty místního operátora. Cíl je jasný – zjistit nabídku předplacených karet, porovnat ceny, pokrytí, zjistit, kde se SIMka dá zakoupit a doporučit konkrétní nabídku.

 
Rada nad zlato: Kupte SIM místního operátora Tele2, stojí 167 Kč a ušetří vám tisíce...
 

V Chorvatsku také působí tři operátoři: T-Mobile, Tele2 a VipNet. Všichni mají webové stránky alespoň částečně v angličtině, jen VipNet na turisty zapomněl. Z jeho webu jsem toho moc nevyčetl a nepodařilo se mi ani najít nabídku předplacených karet. Pokud máte s VipNetem zkušenost, budeme rádi, když se o ni podělíte v diskuzi pod článkem.

Klepněte pro větší obrázek
100 MB prodatovaných v Chorvatsku se SIM kartou tuzemského operátora přijde na tisíce korun

Parádní nabídku má Tele2, který připravil předplacenku speciálně pro dovolenkáře. Jde o maximálně přehledný tarif s voláním z Chorvatska za 10 Kč/min. do mobilních sítí a za 0,25 Kč/min. na pevné linky. Odeslání SMS z Chorvatska (do ČR) vyjde na 3 Kč. Kompletní přehled cen přikládám v tabulce níže. Předplacené karta Tele2 se prodává za 50 kun (167 Kč), přednabitý kredit je ve stejné výši, aktivace se tak neplatí.

"Welcome to Croatia"cena v Kč
Cena SIM karty167 Kč
Přednabitý kredit167 Kč
Volání na pevné linky (mezinárodní)*0,25 Kč/min.
Volání na mobily (mezinárodní)10 Kč/min.
SMS (mezinárodní)3 Kč
Volání v Chorvatsku (vnitrostátní)3,34/min.
SMS v Chorvatsku (vnitrostátní)1,12 Kč
Účtování hovorů60+60
Datový balíček v ceně (jednorázově)100 MB
Data0,67 Kč/100 kB
*neplatí pro Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Černou Horu a Kosovo; převodní kurz 1 HRK = 3,335 CZK

Dobrou zprávou je také to, že vám operátor přihodí do začátku 100 MB dat na surfování. Každý další megabajt vyjde v přepočtu na 7 Kč. Sada je k mání na stovkách míst po celém pobřeží jadranu, viz níže:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Užitečné odkazy: seznam pošt v Chorvatskulokátor kiosků Tisakmapa pokrytí Tele2prodejní místa Tele2

Ještě před koupí karty je dobré si ujasnit, zda vám bude kredit 167 Kč stačit. Pokud budete potřebovat více, optejte se rovnou na dobíjecí kupony (račun nadoplati bonovima). Prodávají se v hodnotách 25, 50, 100 a 200 kun. Užitečné kódy:

 • dobíjení pomocí kuponu: zadejte *131*13místné číslo kuponu# a odešlete jako hovor
 • zjištění stavu kreditu: zadejte *130#
 • zjištění stavu dat: zadejte *150# a pak zmáčkněte 2 pro bonusy

Dle webu Tele2 existuje ještě možnost online dobíjení přes zákaznický portál, do kterého se ovšem musíte zaregistrovat. Volně dostupný formulář pro dobíjení platební kartou online jsem na webu Tele2 neobjevil.

T-Mobile dá 500 MB zdarma

Pokud si berete notebook a chcete zůstat online i na dovolené, pak si můžete zakoupit „Start paket“ s modemem nebo bez něj. Sada s USB modemem od Tele2 stojí 195 kun (650 Kč) a obsahuje kredit 100 kun (333 Kč). Paket bez USB sticku vyjde na 20 kun (67 Kč), počáteční kredit je ve stejné výši.

Přehled cen paketů mobilního internetu:

PaketTele2T-Mobile
Sada vč. USB modemu650 Kč660 Kč
Kredit333,50 Kč67 Kč + 500 MB (po registraci, platnost 30 dní)
PaketTele2T-Mobile
Sada bez USB modemu67 Kč67 Kč
Kredit67 Kč67 Kč + 500 MB (po registraci, platnost 30 dní)

Alternativou je paket T-Mobilu, který stojí 198 kun (660 Kč) včetně USB modemu. Zákazník získá přednabitý kredit 20 kun (67 Kč) a 500 MB dat. Lákavých 500 MB obsahuje i samotná SIM, která stojí 20 kun (67 Kč) a obsahuje počáteční kredit ve stejné výši. S tímto paketem tak můžete mít velmi levně 500 MB, podmínkou je registrace a bonusové megabajty je třeba vyčerpat do 30 dní. Jinak řečeno, za pouhých 67 Kč můžete mít 500 MB dat na 30 dní, což je velmi výhodné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka předplaceného mobilního internetu na webu Tele2 a T-Mobile (T-Mobile v angličtině)

K 500 MB vám kredit 20 kun vyjde na dalších 150 MB. Pokud si chcete předplatit třeba 1 GB za 75 kun (250 Kč), musíte si koupit kupon. Kompletní přehled předplacených balíčků ukazuje obrázek výše. Bez balíčku stojí megabajt 1 kunu (3,34 Kč). Pro Paket T-Mobilu bude pravděpodobně nutné zajít na některou z prodejen operátora. Za případnou zkušenost s nákupem SIM jinde budeme vděčni v diskuzi pod článkem. SIM se musí aktivovat. Na anglické verzi webu uvádí T-Mobile, že aktivace je možná buď ihned na prodejně či na zákaznické lince 098 1550.

Nastavení telefonu a modemu:

Datové přenosy můžete nakonfigurovat SMSkou. U Tele2 pošlete SMS s textem "Tele2" na číslo 777. Další informace včetně pokynů pro manuální nastavení najdete zde. U T-Mobilu odešlete SMS ve tvaru "I" na číslo 1598, kód pro instalaci nastavení je 1234. APN pro datový modem a další pokyny najdete zde.

Díky iniciativě „Nechceme předražené volání“ se mi povedlo získat několik cenných postřehů od dovolenkáře, který navštěvuje Chorvatsko pravidelně:

Zkušenosti z Chorvatska: uspějí jen připravení

 • Především je třeba se připravit ještě před odjezdem – najít si veškeré informace na webu. Chorvati jen výjimečně mluví anglicky nebo německy a zaměstnanci na prodejnách operátorů nemají prakticky žádné technické znalosti.
 • Je třeba si naprosto přesně zjistit, kde se daná provozovna nachází. Věřte nebo ne, ale není vůbec snadné najít konkrétní adresu a v rámci nákupního centra zase není snadné najít prodejnu.
 • Je nezbytné si najít a vytisknout přesný návod k aktivaci karty. Možností bývá vícero a je lepší mít přehled o všech, protože jedna nebo druhá nemusí fungovat. Aktivaci karty je třeba provést v Chorvatsku, jinde to zkrátka nefunguje. Tamější operátoři nepočítají s tím, že by člověk používal SIM v jiném než „jejich“ zařízení nebo mobilu. Ideálním zařízením pro cestovatele je MiFi.
 • Je dobré si se sebou vzít třeba starší telefon, jelikož pokud zklame všechno ostatní, je aktivace datové SIM pomocí SMS poslední záchrannou. Samozřejmě je třeba mít vytištěný návod jak na to…
 • Je třeba si zjistit APN. Tamější operátoři jsou vám schopni poslat konfigurační SMS do telefonu, ale ne do MiFi či USB modemu. Takže doporučuji najít si APN na webu, jelikož konzultanti na prodejně většinou neví, o co jde.
 • Po aktivaci karty je výhodnější aktivovat si některý z datových balíčků. Aktivace na webu mi nefungovala, zachránila mě aktivace přes SMS.
 • Jednou se mi stalo, že i když mi systém T-Mobilu potvrdil, že mám daný balíček aktivní, odečítaly se mi jednotlivé megabajty. S reklamací bohužel nemá cizinec žádnou šanci, jelikož Chorvati umí úžasně zdržovat a než se něco vyřeš, člověk už je z dovolené dávno doma.
 • Dobíjejte jen tolik, kolik je nezbytně nutné (i když třeba přijedete znovu). Mám zkušenost, že datový balíček se může automaticky obnovovat, což může být nežádoucí a vysát vám kredit i když nechcete. Takže si opravdu dobijte jen tolik, kolik potřebujete. Dnes už by mělo být možné si při aktivaci vybrat, zda budete chtít, aby se balíček automaticky obnovil či nikoli.
 • Online dobíjení u T-Mobile z nějakého záhadného důvodu nefunguje s českou platební kartou. Ještě 2 až 3 roky zpět to šlo, loni už nikoli. Systém platby odmítá a nikdo na zákaznické podpoře s tím není schopen nic udělat.
 • Co se týče pokrytí, EDGE je prakticky na 100 % pobřeží. UMTS ve větších městech. Horší je to na moři a na ostrovech, tam nemusí fungovat nic – ani GSM, ani GPRS. 
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

<a rel="nofollow" href="http://www.vipnet.hr/vipm...
Barbora
30. 5. 2012, 20:12
:-/ Stačí se mrknout na stránky T-Mobile a hned je j...
rob
30. 5. 2012, 10:29
Používám předplacenou kartu od T-mobile pro přenos d...
Pekr
29. 5. 2012, 18:03
V Chorvatsku také bohužel narozdíl od nás existuje i...
C.L.
29. 5. 2012, 09:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená