FinExpert.e15.cz

Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Podívejme, na kolik taková dovolená se vším všudy vyjde.
Chorvatsko volá! Na kolik vás letos vyjde dovolená?

Do Chorvatska každoročně zavítá bezmála 730 000 Čechů, z toho drtivá většina tam míří v letních měsících. Země u nás patří mezi jednu z nejvyhledávanějších dovolenkových destinací, nabízí koupání, slunné počasí a klima podobné našemu. Zkrátka Češi Chorvatsko milují. Podívejme se proto, na kolik taková dovolená se vším všudy vyjde.

Pro příklad si vezměme klasickou rodinu – dva dospělé a dvě děti. Ne každý má na to letět na tropické ostrovy, stejně jako se lidé v dnešní době obávají cest do orientálních a severoafrických zemí. Tou nejčastější volbou tak bývá Chorvatsko, a to hned z několika důvodů. Zaprvé – Češi jsou sem zvyklí jezdit už z dob komunismu, kdy to byla jedna z mála zemí, kam se mohlo. Zadruhé jsou tu poměrně nízké ceny – jsou podobné nebo jen o něco málo vyšší než v Česku. Zatřetí se dá ušetřit na všem – pokud nechceme vyložený luxus a all inclusive, můžeme sem dojet autem, ubytovat se v kempu nebo levnějším apartmánu a jídlo si samostatně vařit ze surovin kupovaných na místě. A za čtvrté – můžeme se tu koupat, opalovat, užívat si a dorozumět se se spoustou lidí.

Podívejme se proto blíže, na kolik v letošní sezóně takový zhruba dvoutýdenní pobyt vyjde, na čem se dá ušetřit a na co nezapomenout.

Několik tipů jak si užít dovolenou v klidu

Několik tipů jak si užít dovolenou v klidu

Autem za 6 tisíc

V první řadě je tu cesta. Už předem bychom si měli rozmyslet, jak se chceme na dovolenou dopravit. Nejpohodlnější je to letecky, ale je to také nejdražší. Letenka stojí od 4 000 korun výše, což je nutno v případě rodiny vynásobit čtyřmi. Plus pak musíme z letiště nějak dojet do místa pobytu.

Dá se sem jet i autobusem, ale to je obvykle součástí zájezdu. Pokud si chceme zaplatit pouze dopravu autobusem, je to samozřejmě možné – zpáteční jízdenka pro jednu osobu ovšem stojí více než 2 000 korun, pro rodinu je to tedy cca 8 000 až 10 000 korun.

Tím nejčastějším dopravním prostředkem bývá auto. I když cesta je náročná a má kolem 1 000 kilometrů (ale klidně i dvojnásobek, protože záleží na tom, jak daleko na jih jedeme a kde v Česku bydlíme). Rozhodně nemůžeme počítat s pohodlím – většina lidí jezdí přes noc, v osobním autě mají plno zavazadel, takže o klidném spánku nemůže být řeč. Nemluvě o řidiči, který většinou potřebuje někoho, kdo by ho v polovině trasy kvůli únavě vystřídal. Je to ale to nejlevnější řešení, takže lidé obvykle obětují jednu noc a vyrazí si po vlastní ose. Což ovšem zahrnuje pečlivou domácí přípravu.

Předem si musíme zjistit, kudy pojedeme a zajistit si mapy zemí, které projedeme, případně mít s sebou navigaci. Je nutné zjistit, kde se platí mýtné (platí se za úsek dálnice, který projedeme), kde potřebujeme přímo dálniční známku, případně kudy se dálnice dají objet. Přitom jinak je to v samotném Chorvatsku, jinak v Rakousku, Slovinsku, případně dalších zemích, kterými projíždíme.

Díky tomu, že jsme v Evropské unii, nemusíme řešit dlouhá stání na státních hranicích a celní kontroly. Ale i tak musíme zvlášť v období letních prázdnin počítat i s mnohahodinovými kolonami, které leckdy vznikají (a pak se objízdné trasy hodí, i když jsou zdlouhavější).

Velmi výraznou finanční položkou jsou pohonné hmoty, protože na jednu nádrž trasu obvykle nezvládneme ujet, takže je nutné někde natankovat. Litr benzínu stojí v Chorvatsku okolo 9 kun (ceny se ale během roku mění), nafta se nyní tankuje za zhruba 7,7 kun. Navíc musíme počítat, že mnoho čerpacích stanic má přes noc zavřeno, takže si předem musíme dobře propočítat, kdy a kde natankujeme.

Suma sumárum, cesta autem do Chorvatska vyjde na cca 6 000 korun, což je nejvýhodnější varianta.

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Chcete ušetřit za benzín? Tak těmto mýtům nevěřte

Seznamte se s nejčastějšími mýty okolo spotřeby paliva.

Bydlení v kempu i luxusu

Další výraznou položkou je ubytování. Záleží přitom na tom, jak luxusní bydlení chcete, co vše vyžadujete a také na vzdálenosti od pláží. Pokud jste skromnější a spokojíte se s obyčejným apartmánem čtvrt hodiny od moře, můžete ho pořídit už za cca 600 korun na noc. V ceně ubytování není strava, ale je k dispozici kuchyň, takže si můžete sami vařit, čímž se dá také velmi ušetřit, případně se dá chodit na jídlo do restaurací. Tam podle zkušeností turistů vyjde večeře pro čtyři osoby s pitím a dezertem na přibližně 1 500 Kč – záleží ale zase na tom, co si objednáte a v jakém typu restaurace.

Nejlevnější je pak ubytování v kempu, ve vlastní stanu. To se sice řadě lidí příliš nezamlouvá, ale ti s trampskou povahou si tak mohou užít levnou dovolenou u moře. A faktem je, že chorvatské kempy bývají nesrovnatelné s našimi. K dispozici je sociální zařízení a sprchy, které jsou několikrát denně čištěny. Někde mají i pračky a další vybavení, je tu možnost levně se najíst.

Čím blíže jste k moři, tím je ubytování logicky dražší. A nákladnější než apartmány jsou penziony, na špici jsou hotely. V nich je nutno počítat, že za jednu noc pro dva dospělé a dvě děti (někdy i se snídaní) zaplatíme od 1 400 korun výše (některé hotely požadují za takový pokoj ale klidně i 10 000 korun za noc). Výhodou těchto ubytovacích zařízení je, že mají často v ceně snídani a dá se tu připlatit třeba i polopenze. Ale vařit samostatně tu nemůžete, takže strmě stoupají náklady na jídlo.

Co zařídit před cestou?

  • Uzavřít cestovní zdravotní pojištění
  • Směnit peníze – za eura nebo kuny
  • Opsat si čísla na záchranné složky
  • Mít s sebou mapu trasy i místa pobytu
  • Mít platnou debetní kartu
  • Mít platný občanský průkaz a cestovní doklady pro děti
  • Mít zelenou kartu od vozidla a veškeré doklady

Jídlo za pár korun i desetitisíce

Třetí nejpodstatnější položkou je jídlo. Můžete se stravovat v restauracích, ve stáncích na pláži a podobně. Jak už bylo zmíněno, takové jídlo pro čtyři osoby pak vychází na 1 500 i více korun. Plus k tomu nějaké dobroty, které si koupíte během dne – palačinky, zmrzlina, koktejly a tak dále. Za den se tak dá projíst i 5 000 korun. Většina lidí proto volí model, kdy si jedno jídlo denně uvaří, snídani si koupí v obchodě, na další jídlo si někam zajdou. I když si pak během dne koupí nějaké pochutiny, stojí to denně nanejvýš 2 000 korun. A nebo si jen vaří, pak jsou náklady podobné jako v Česku.

Za kolik to tedy je?

Nejspíš se vám to nechce sčítat a říkáte si, na kolik vás tedy taková rodinná dovolená vyjde? Vycházíme ze zkušeností Čechů, kteří do Chorvatska pravidelně jezdí, i z aktuálních cen. Takže pokud se budete držet zpátky a zbytečně neutrácet, bude vás čtrnáctidenní pobyt v této zemi (včetně cesty) stát okolo 30 000 až 35 000 korun. Když si budete chtít dopřát luxus bez starostí a vaření, počítejte spíš s dvojnásobnou částkou. A pokud byste zvolili přímo zájezd od cestovní kanceláře? Přes slevové portály se dá pořídit od 5 000 korun na osobu (někdy s polopenzí), běžně za zhruba dvakrát tolik.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená