FinExpert.e15.cz

Chci jistou investici, co mám očekávat?

Mezi takovéto investice můžeme zařadit státní dluhopisy.
Chci jistou investici, co mám očekávat?

V období, kdy světovými finančními trhy hýbou geopoliticky komplikované konflikty všeho druhu, se investorská komunita stále více snaží alokovat svůj kapitál do nízko-rizikových investic. Stále větší poptávka je tak i po takzvaných bezrizikových investicích, které by za ideálních podmínek měly daného investora plně ochránit před jakoukoliv ztrátou. Dá se ale doopravdy hovořit o investicích nenesoucí žádné riziko? 

Jestliže mluvíme o bezrizikové investici, máme na mysli takové alokování finančních prostředků, které je riziku vystaveno v co nejmenší míře. Mezi takovéto investice rozhodně můžeme zařadit státní dluhopisy ekonomicky vyspělých zemí, jako je USA nebo Německo, protože riziko bankrotu se u těchto zemí limitně blíží nule. Nejzákladnějším pravidlem investování je fakt, že výnos z realizované investice je přímo úměrný riziku, které investor podstupuje. Přesto se dnes stále najde spoustu investorů, kteří od bezrizikové investice očekávají i 5% výnos. Proč jsou ale takové výsledky momentálně nemožné a jak je vlastně determinován výnos takovýchto investic?

Jak nakupovat levně a prodávat draze

Jak nakupovat levně a prodávat draze

Loňský rok byl klasickým příkladem toho, proč je nutné rebalancovat.

Jak jsme si již uvedli výše, mezi nejběžnější bezrizikové investice můžeme zařadit právě dluhové cenné papíry vydané vládami různých zemí. Výnos těchto bondů je závislý na převládající úrokové míře, jejichž vývoj se zase odvíjí od politiky příslušné centrální banky.

Ta v poslední době signifikantně snížila své úrokové sazby. Základní úroková sazba byla snížena z 0,25 % na 0,15 % a diskontní sazba dokonce poprvé v historii dosáhla záporné hodnoty -0,1 %, což svědčí o velké snaze ECB monetární politiku uvolnit. Toto opatření ECB zavedla nejen kvůli ochlazujícímu se hospodářství v eurozóně, ale i nižší aktuální inflaci než je její inflační cíl (2 %). Politika levných peněz, nebo také kvantitativního uvolňování, se logicky týká i dluhopisů jednotlivých zemí. Ty si můžou na trhu zapůjčit kapitál za velice nízký úrok, z čehož vyplývá nízký výnos takovéhoto dluhopisu drženého investorem. 

Ani zlato není bez rizika

Nízké výnosy dluhopisů však nejsou jen výsledkem nízkých úrokových sazeb, ale i vnímání rizika na finančních trzích mezi investory. Ti se kvůli aktuálně vyhrocené situaci na Ukrajině snaží najít v dluhopisech bezpečný přístav, což po nich poptávku výrazně zvýšilo, zvedlo ceny a snížilo výnosy na rekordní minima. Ovlivněny nejsou jen státní dluhopisy, ale i dluhopisy korporátní. Ty z důvodu vyššího rizika defaultu či neschopnosti splácet nabízejí výnosy vyšší než státní dluhopisy, i tak je však jejich výnos drcen zvýšenou poptávkou. Pro příklad, výnos desetiletého dluhopisu vydaného německou vládou se poprvé v historii dostal pod 1 %. Podobný scénář najdeme i u jeho dvouletého protějšku, který dokonce vykazuje záporný výnos -0,04 %. Takovéto hodnoty jsou na hony vzdálené předkrizovým hodnotám před rokem 2008, kdy byla výnosová míra 5 % ročně mezi dluhopisy považována za běžnou a velmi bezpečnou. Aktuální neinformovanost některých investorů tak pravděpodobně pramení z tohoto období.

Jedním z dalších příkladů překrouceného chápání bezrizikových investic je rovněž obchodování s drahými kovy. Již po několik staletí se lidé i instituce snaží nakupovat zlato zejména z toho důvodu, že jej považují za ideální uchovatel hodnoty v čase. Podíváme-li se však na aktuální vývoj tohoto nejobchodovanějšího cenného kovu, zjistíme, že veškeré argumentace o uchovateli hodnoty ztrácejí své opodstatnění. Jen za poslední 2 roky, kdy na začátku tohoto období cena zlata kulminovala okolo hodnoty 1700 USD za trojskou unci, se jeho hodnota propadla o téměř 24 %. Přiznejme si, že z této retrospektivy již zlato rozhodně jako bezriziková investice nevypadá. 

Pokud bychom tedy měli doporučit investici bez rizika pro českého investora, rozhodně mu nemůžeme nabídnout německé dluhopisy. Ty jsou totiž pro jakéhokoliv individuálního investora nedostupné, protože pro něj neexistuje žádná možnost jak je nakoupit, a navíc by nesly měnové riziko. Alternativou tak pro něj mohou být dluhopisové fondy, účast v nich je však podmíněna placením poplatků. Přestože jsou tyto fondy povinny investovat konzervativním způsobem, i zde existuje riziko emitenta, tedy riziko jeho defaultu. V současné situaci, kdy jsou výnosy dluhopisů na rekordních minimech, se zpoplatněné fondy jeví jako příliš nákladné. Další alternativou by proto pro českého investora určitě mohly být české desetileté dluhopisy, jejichž výnos je aktuálně 1,2 %. I v tomto případě došlo k výraznému snížení výnosu oproti začátku roku, kde se výnos pohyboval těsně pod hranicí 2,6 %. Další poměrně vhodnou možností jsou takzvané „kalouskovy dluhopisy“, vyznačující se svou konzervativní povahou. Tyto dluhopisy jsou emitovány na 3 roky s výnosem 0,5 %. Vzhledem k jejich krátké splatnosti jsou dobrým kompromisem mezi podstupovaným rizikem a výnosem. 

Závěrem je ještě jednou nutno podotknout, že výnos každé investice se odvíjí od rizika s touto investicí spojeným. Aktuální situace na finančních trzích bezrizikovému investování příliš nenahrává, a proto je v případě zájmu o vyšší výnos zaplatit vyšší rizikovou přirážku. Ryze bezrizikové investice tak investor v ČR dosáhne pouze vkladem úspor na účet v bance.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená