FinExpert.e15.cz

Chci auto, zn.: Levně

Pokud se vám zachtělo nového automobilu, chtíč přišel v pravý čas. Pokud jste se rozhodli pro ojetinu, přinášíme několik rad, jak se v takovém případě zachovat, abyste nesplakali nad výdělkem.
Chci auto, zn.: Levně

Panu Jiřímu L. přivezli známí z Německa dva roky starou Octavii. Pro jistotu si dodatečně nechal prověřit původnost identifikátorů vozu. Bylo zjištěno, že automobil byl odcizený v Nizozemí a legalizován byl přeražením čísla karoserie – VIN. Jiří L. teď žije ve strachu, že o automobil přijde. Pan Jiří udělal největší chybu v tom, že si například u firmy Cebia nenechal ještě před koupí prověřit původnost identifikátorů vozidla Vintest. Ve chvíli, kdy jsou u vozidla identifikátory shodné s údaji v technickém průkaze, přistupují technici ke službě Provin, což je prověření původu vozu v zemích EU, USA, Kanadě, v zemích střední a východní Evropy. Prověření původu vozu např. v Německu trvá 8 dnů a stojí 2 300 korun.

Výběr vozu

Chceme-li koupit auto, začínáme jeho výběrem. Zde byste si měli dát pozor na podezřele levné vozy. Mnoho lidí věří, že mají ohromné štěstí, když auto seženou za daleko nižší cenu, než je běžné. Jenže po koupi obvykle litují, protože zjistí, že auto je třeba po těžké havárii. Proto i když je auto nablýskané a čisté, nenechte se emocemi zlákat k iracionálnímu rozhodnutí. Vždy pečlivě posuzujte technický stav vozu a další faktory.

Informace o cenovém rozmezí najdete například na internetových inzertních serverech. Můžete to udělat pomocí internetu, na konkrétním serveru nezáleží, důležité je, abyste na něm našli dostatek inzerátů k získání přehledu o cenovém rozmezí, ve kterém se vaše auto prodává. Když získáte přehled, za kolik můžete auto koupit, nenaletíte ani na předražené nabídky, ani na ty podezřele levné. Odborníci uvádí, že na pět nejlevnějších nabídek na velkém serveru obvykle ani nemá cenu reagovat, jedná se skoro vždy o nějaký podvod.

V inzerátech na velkých serverech obvykle také najdete řadu ojetých aut ze zahraničí. Podívejte se proto i na zahraniční inzertní servery (třeba na německý mobile.de). Zjistíte, co se tam prodává a tím pádem také odtud dováží. Zde je dobré dát si pozor na skutečně najeté kilometry, protože dovozci často přetočí tachometr. Při koupi vozu byste neměli utratit všechny peníze, co máte. Platí totiž: čím je auto dražší, tím dražší servis vyžaduje – posuzujte to podle ceny nového auta.

Peníze dejte technikovi

Největší chybou, kterou můžete udělat, je nadchnout se pro nějaký vůz, protože je modrý nebo má senzační úložný prostor, a hned si ho chtít odvézt. Stejně tak je naprostá hloupost přistoupit na obchod typu „cena platí jen dnes, zítra bude vyšší“. Trh je v současné době tak přeplněný, snadno narazíte na stejný nebo ještě lepší vůz. Mnohem lepší než obligátní rada „smlouvejte, dostanete slevu“, je investovat takto „ušetřené“ peníze za mechanika, který auto zkontroluje. Asi nejspolehlivější je pak využít nabídky některého z velkých bazarů, které vám auto do tří nebo do pěti dnů vymění za jiné, pokud se při prohlídce v servisu ukáže, že je něco v nepořádku. Případně se na „výměnné lhůtě“ dohodněte s bazarem, v němž nakupujete. Pokud to jeho pracovníci odmítnou, jděte klidně jinam.

Za kolik a jak

Až vyberete správné auto, které má jasnou minulost, za sebou dobrou péči svého majitele, a tedy i nadějnou budoucnost, dohodněte se na výši ceny a způsobu zaplacení. Pokud se rozhodnete vůz splácet, máte zde 3 možnosti. První je leasing, u kterého je možné rychlé a jednoduché uzavření smlouvy, leasingová společnost také neprověřuje schopnost splácet tak důsledně jako banka. Mezi nevýhody patří fakt, že auto je majetkem leasingové společnosti, velký technický průkaz je uložen u ní, z nájmu platíte DPH a málokdy dosáhnete na nulovou akontaci.

U druhé z možností – spotřebitelského úvěru se auto stává ihned majetkem zákazníka, minimální doba splácení není limitována zákonem jako u finančního leasingu (může tedy být již od 6 měsíců). Je zde také možnost nulové akontace, neměnná výše měsíčních splátek nebo možnost předčasného splacení bez sankcí. Mezi nevýhody patří fakt, že velký technický průkaz je uložen u společnosti až do konce splacení úvěru, od určité výše půjčky (obvykle od 150 000 korun) je nutné auto havarijně pojistit.

U neúčelové půjčky u banky je výhodou rychlé vyřízení, nepovinné havarijní pojištění. Auto je vaším majetkem a úroky jsou nižší než u úvěru nebo leasingu. Na druhé straně musíte prokázat dostatečnou bonitu, u větších úvěrů banka požaduje ručitele. Krom splátek taky budete platit poplatky za vyřízení úvěru a vedení účtu.

Pokud jste si vše dobře promysleli, stačí mít šťastnou ruku a dbát při koupi auta našich rad.

Článek vyšel v časopisu Osobní finance.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Úvěr
vojtisek
18. 2. 2010, 06:31
Re: Chjo...
S474N
15. 2. 2010, 08:31
Chjo...
Tomáš Marný
15. 2. 2010, 07:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená