FinExpert.e15.cz

Chcete ve firmě ušetřit? Používejte služební platební karty

Používání hotovosti je dražší než bezhotovostní styk Dobrá firemní platební karta umí víc, než jen ušetřit výdaje.
V České republice využívá ještě 22 % podniků stále platby v hotovosti. Podle průzkumu společnosti MasterCard vyplývá, že malé a střední firmy (tzv. segment SME) jsou otevřeny novým technologiím a chtějí naplno využít dalších obchodních příležitostí. 80 % z těchto podniků bylo přesvědčeno, že budou obchodovat i po dobu dalších pěti let. Na dotaz ohledně technologických funkcí, které považují u karet pro své obchodování důležité, uvedlo 61 % sledování a kontrolu plateb, 55 % uvedlo on-line služby a 21 % zdůraznilo integrování s již existujícími systémy.

Platební kartu má téměř každý, ale firemní nikoliv

Vlastnictví karet je mezi majiteli SME rozšířené (asi 70 %), avšak firemní platební kartu vlastní pouze 20 % firem. Mezi majiteli SME je užívání osobních karet v poměru 4:1 k užívání firemních karet a velká část nákupů malých podniků se vyrovnává v hotovosti nebo šeky. Ve Francii a ve Velké Británii užívá přes 60 % podniků šeky, zatímco v České republice využívá 22 % podniků platby v hotovosti.

Firemní karty však zvyšují hodnotu firmy. Šetří jim čas a umožňují jim soustředit se na věci, které jsou pro podnikání podstatné. Firemní platební karty poskytují lidem z malých podniků přístup k financím ve chvíli, kdy je to potřeba a poskytují zároveň kontrolu nad výdaji pomocí detailních výpisů. Firmy tak mohou zlepšit konečný součet finančního výnosu. Firemní karty poskytují majitelům firem také kontrolu před zneužitím.

Nedávný průzkum společnosti MasterCard ukázal, že charakteristické vlastnosti platební karty jako například on-line služby, snadné použití, ochrana a pojištění byly pro majitele malých podniků hlavním motivem k tomu, aby se rozhodli pro firemní karty. Průzkum také odhalil, že majitelé firem, kteří nebyli držiteli firemních karet, měli menší jistotu ohledně finanční budoucnosti svých podniků.

Firemní platební karty a jejich vliv na růst hodnoty podniku

Karty šetří čas a umožňují firmě soustředit se na vlastní obchod. Mají zjednodušenou administrativu a menší množství účetní práce. Osobní a firemní výdaje jsou předem odděleny a zároveň se snižuje potřeba drobné hotovosti a šeků a tomu odpovídající účetní vyrovnání. Automatické začlenění firemních výdajů do účetního softwaru anebo možnost přenést transakční údaje do Excelu za předpokladu, že banka poskytuje SDX či jiný nástroj pro on-line reporting, umožní větší přehled. Mezi výhody patří také snazší a rychlejší přístup k financím a přímý přístup k financím prostřednictvím předem definovaného kreditního limitu (např. u charge karet).

Zvyšuje se provozní kapitál a peněžní tok

Karty mohou nabízet delší splátkové období a přizpůsobená doba odkladu umožňuje firmě lépe řídit tok peněz. Zvyšuje se i šance na obdržení zákaznických plateb dříve, než je třeba zaplatit dodavatelům. Kvalitní karta nabídne předem definovaný a flexibilní úvěrový limit, který lze využít jako finanční nástroj pro firmy, které vyžadují častější přístup k financím.

Pro finančně vyzrálejší firmy lze služební karty využít i jako „pohotovostní nástroj“. Úvěrový limit se může postupem doby odvíjet od potřeb firmy a jiný úvěrový limit může být nastaven zaměstnancům.

Osobní výhody a bezpečí

Platební karty jsou přijímány po celém světě a akceptovány na 24 milionech míst a jedním milionem bankomatů po celém světě. Majitel firmy má díky služební kartě snadný život: Držitel karty nemusí disponovat hotovostí ani vypisovat šeky ať už cestuje či vyřizuje firemní nákupy a objednávky a může využívat karty k on-line nákupům.

Držitelé karet nenesou zodpovědnost, pokud je jejich karta kdekoli na světě zneužita, i kdyby se jednalo o zneužití přes internet. Jediné, co musejí udělat, je oznámit vystavující bance veškeré výdaje, které nejsou jejich. Záleží však na bance, jak dalece tento servis poskytuje. Vyplatí se vybírat. Karty jsou spojeny i s pohotovostní službou, která umožňuje pohotovostní nahrazení karty jak v zemi držitele karty, tak i mimo ni.

Kontrola a přehled nad výdaji

Osobní a firemní výdaje jsou předem odděleny a z firemní karty firma obdrží detailní výpis. Oprávněná osoba pak má i přístup ke specifickému výpisu transakcí (na zaměstnance, na obchodní kategorii atd.) a přístup k on-line bankovnictví nebo standardní vytištěné výpisy. Některé banky umějí karty přizpůsobit i jako jednoúčelový nástroj pro on-line reporting a umožnit přístup ke všem podrobnostem transakce.

Automatické začlenění firemních výdajů do účetního softwaru a/ nebo možnost přenosu transakčních údajů do Excelu by mělo být již samozřejmostí.
Další článek


 

celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Reakce.
Jurox
16. 11. 2006, 14:37
Re:Reakce.
Dalibor Z. Chvátal
11. 11. 2006, 14:09
Re:Reakce.
Jirka
11. 11. 2006, 13:38
Re:Reakce.
Marcela H.
19. 10. 2006, 15:13
Reakce.
Dalibor Chvátal
19. 10. 2006, 14:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená