FinExpert.e15.cz

Chcete stravenky, mobilní telefon, nebo auto?

Systém zaměstnaneckých výhod je velmi roztříštěný. Firmy nejvíce podceňují vzdělávání, volný čas a penzijní připojištění.
Chcete stravenky, mobilní telefon, nebo auto?

Existuje výrazný nesoulad mezi benefity, které firmy poskytují svým pracovníkům, a benefity, které zaměstnanci skutečně chtějí. Vyplývá to z průzkumů společnosti Sodexho Pass. Diametrální rozdíl je hlavně mezi tím, jaké benefity zaměstnavatelé poskytují, a jaké benefity zaměstnanci skutečně chtějí.  Průzkumy realizované v průběhu posledních dvou let zkoumaly a porovnávaly jednotlivé druhy benefitů, které firmy skutečně poskytují, o kterých si zaměstnavatelé myslí, že je pracovníci žádají, a které druhy benefitů si zaměstnanci opravdu přejí.

Klepněte pro větší obrázek

Potřeba a skutečnost jsou rozdílné

Firmy velmi podceňují význam vzdělávání jako pociťovaného benefitu pro zaměstnance. Rozdíl mezi zjištěnou potřebou zaměstnance a skutečností je více než 40 procent. Stejně tak zaměstnavatelé velmi zanedbávají oblast tzv. volnočasových benefitů a dokonce i penzijního připojištění.

Další oblastí, kde je výrazný nesoulad mezi přáním zaměstnanců a skutečným stavem, je zdravotní péče. V této oblasti ale se ale předpokládá výrazný nárůst poptávky ze strany firem především v souvislosti se změnou v proplácení nemocenské od roku 2007.

Jedinou výjimkou, kde nabídka benefitů převyšuje očekávání pracovníků, je oblast stravování, které se však dnes již považuje za samozřejmost.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: průzkumy Sodexho Pass 2005 a 2006, kalkulace Sodexhopass

Novým hitem je penzijní připojištění a životní pojistky

Přestože již v dnešní době nabízejí zaměstnavatelé svým zaměstnanců široké spektrum výhod, mají firmy v plánu svou nabídku rozšířit. „Našim zaměstnancům nabízíme penzijní připojištění a zvažujeme možnost poskytování i životního pojištění. Z daňového hlediska je to výhodné pro firmu i pro zaměstnance, navíc tím roste dobré jméno naší společnosti,“ uvedl jeden z respondentů průzkumu společnosti ING, která průzkum včera prezentovala na tiskové konferenci.

Mezi pojišťovnami na trhu daňově odečitatelného životního pojištění v České republice, na které přispívá zaměstnavatel, hraje ING nejvýznamnější roli. Podle údajů České asociace pojišťoven je téměř polovina (42 %) těchto smluv životního pojištění uzavřena u ING.

Pro firmy jsou zaměstnanecké výhody vítané. Mají za účel zvýšit loajalitu a motivace zaměstnanců a díky daňovým úlevám také úsporu mzdových nákladů. Zaměstnanci získají výrazně lepší podmínky oproti uzavření smlouvy na individuální bázi. Současně obdrží finanční prostředky nad rámec běžné mzdy, které nejsou zatíženy odvody na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení a daněmi.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená