FinExpert.e15.cz

Chcete si pronajmout byt?

Stěhujete se za prací a potřebujte nutně sehnat bydlení? Jak v takovém případě postupovat, na koho se obrátit a kde hledat inzeráty? Víte kolik stojí pronájem malého bytu v Praze? Už dávno neplatí, že v Praze je draze.
Chcete si pronajmout byt?

Pokud se stěhujete, je otázka bydlení největším problémem, který vyžaduje rychlého řešení. Potřebujete-li byt ihned, nezbude vám nic jiného, než se obrátit na služby realitní kanceláře a přijmout vyšší počáteční náklady. Jestliže máte alespoň pár týdnů čas, lze bydlení sehnat bezproblémů za nižší částky, než nabízí agentury. Dlužno podotknout, že autor vychází ze zkušeností s pronájmem bytu v Praze.
 
Kde hledat

Ze všeho nejdříve musíte nalézt nějakou nabídku bytů. Inzertní noviny jsou dobré, ale jelikož vycházejí se zpožděním, není většina nabídek již aktuálních (nabízející je umisťují i na internet). Výborným pomocníkem tak jsou internetové realitní servery – www.byty.cz, www.sreality.cz, www.bytyvpraze.cz, www.bytycz.cz, http://reality.centrum.cz, a http://reality.atlas.cz. Pokud však nechcete využít služeb realitní kanceláře, musíte nabídky na online inzertních serverech důsledně filtrovat. Jen zhruba 20% inzerátů pochází přímo od majitelů.

Počáteční náklady

První měsíc bydlení v pronajatém bytě je vždy po finanční stránce nejhorší. Kromě prvního měsíčního nájmu (platí se měsíc dopředu) si musíte stejnou částku připravit pro kauci (většinou je vratná, slouží jako záloha pronajímateli pro případ nesplacení některých pohledávek nebo poškození vybavení bytu). Pokud máte byt přímo od majitele, dál už nic neplatíte. Jestliže si ale pronajmete byt od realitní agentury, platíte ještě provizi (ve výši měsíčního nájmu). Samozřejmě jsou i vyjímky, kdy neplatíte ani kauci, ani provizi, ale takových nabídek je jen velmi málo. Sečteno podtrženo, pokud si pronajímáte byt za částku 8.500 Kč měsíčně, ještě než se nastěhujete zaplatíte minimálně 17.000 nebo dokonce 25.500 Kč. Navíc pokud není byt alespoň základně vybaven, musíte si vyhradit peněžní prostředky na nákup postele, lednice nebo skříně.

S nebo bez

Fíglem některých pronajímatelů je uvádění nájmu bez poplatků za služby. Na první pohled lákavý nájem (např. 5.500 Kč) se může nakonec vyšplhat až na 7.500 – 8.000 Kč měsíčně. Poplatky jsou různé a závisí také na velikosti bytu.

Cena sjednaného nájmu je po celou dobu trvání smlouvy stejně vysoká a nestává se, že by po jejím vypršení došlo ke zvýšení. Ceny nájmů za poslední roky totiž klesají a tento pokles je způsoben zvyšující se nabídkou bytů k pronájmu. I proto se stává, že se v souvislosti se snižováním cen nájmů majitel bytu rozhodne nájemné spíše ještě snížit, aby o dobrého nájemce nepřišel.

Pronájem bytu v kostce

  • nejlepší nabídky jsou přímo od majitelů (neplatíte provizi RK)
  • vždy se hned informujte, kolik činí kauce a provize
  • ujistěte se, že nájem je včetně VŠECH poplatků
  • podrobně se informujte na stav bytu a provedené opravy
  • alespoň částečně vybavený byt je výhodou
  • řádně si prostudujte smlouvu
  • pronajímatel musí prokázat, že je majitelem bytu
  • pokud pronajímatel není majitelem bytu, měl by doložit oprávnění k pronájmu
  • informujte se, zda-li může v bytě bydlet více osob zvířata

Na co si dát pozor při podpisu smlouvy

Nájemní smlouva se uzavírá na dobu určitou. Ověřte si, zda je pronajímatel opravdu majitelem pronajímané nemovitosti. To je možné například z výpisu z katastru nemovitostí nebo chtějte potvrzení družstva. Zkontrolujte cenu nájmu, tedy co vše cena obsahuje a hlavně co budete muset platit nad rámec sjednaného nájmu. Při předání bytu sepište předávací protokol. Do něj se zapisuje veškeré vybavení i případné nedostatky nebo poškození tak, aby při zpětném předání nevznikl spor o to, kdo škody způsobil. Do předávacího protokolu se také uvádějí stavy měřičů energií.

Kolik stojí pronájem Praze?

Jeden z velkých mýtů je, že bydlení v Praze je neskutečně drahé. To již ale neplatí. Garsoniéru nebo 1+kk (popřípadě 1+1) po rekonstrukci bezproblémů seženete za 8.000 Kč včetně poplatků. Pokud budete mít štěstí a narazíte a nabídku přímo od majitele, můžete se u velikosti 1+kk dostat až na 7000 Kč včetně poplatků. Například ve srovnání s Brnem jsou stejně velké byty v Praze jen o 1.000 až 1.500 Kč dražší.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená