FinExpert.e15.cz

Chcete šetřit? Začněte v kuchyni

Máme pro vás několik tipů, jak snížit účty za energie. A začneme v kuchyni, kde je většinou nejvíce spotřebičů.
Chcete šetřit? Začněte v kuchyni

Jestli vás při každém pohledu na vyúčtování spotřeby energie, plynu a vody jímá hrůza a pravidelně se zaříkáváte, že „od zítřka začneme žít úsporněji“, máme pro vás několik tipů, jak na to. A začneme v kuchyni, kde je běžně umístěno nejvíce spotřebičů a dá se zde opravdu ušetřit.

Investujte a ušetříte

Ač to může znít nelogicky, je to tak, na mysli totiž máme investici do kvalitních, úsporných spotřebičů. Věřte, že se vám brzy vyplatí. Pokud si říkáte, že šetříte, když se spokojíte s archaickou ledničkou, opak je pavdou, v kuchyni si pěstujete pořádného žrouta energie. Každým rokem se spotřeba chladničky stárnutím zvyšuje o 1 až 2 %. Při výběru nových spotřebičů věnujte pozornost energetickému štítku. Všechny spotřebiče by měly spadat ideálně alespoň do třídy A++.

Největší žrouti: lednice a mrazák

Lednice spolu s mrazákem patří k největším žroutům energie – má na svědomí kolem 11–20 % z celkové spotřeby elektřiny domácnosti. Předně zvažte, zda vůbec potřebujete samostatný mrazák. Pokud jste menší domácnost a nevyužijete celou jeho kapacitu, možná by vám stačila kombinovaná chladnička.

Pro běžný provoz v chladničce je optimální teplota 5 °C, v mrazničce pak -18 °C. Není třeba přehánět, každé další snížení teploty o 2°C představuje zvýšení spotřeby energie o 15 %.

Spotřebu lednice výrazně snížíte, pokud v ní nenecháte námrazu vyšší než 3 mm. Ta totiž dokáže zvýšit spotřebu energie až o 75 %. Některé nové modely mají systém, který vzniku námrazy umí předcházet.

Nikdy neumisťujte lednici v blízkosti zdrojů tepla (trouba, sporák, myčka, topení) či přímo u stěny. Za každý stupeň okolní teploty nad 20°C vzroste spotřeba energie přibližně o 6 %. Spotřebu zvyšuje také časté otevírání dvířek, nebo ukládání jídel, dokud jsou ještě teplá. Kontrolu si zaslouží také těsnění dvířek.

Při koupi nové lednice důkladně prostudujte energetický štítek, který obsahuje index energetické účinnosti (Energy Efficiency Index). Jde o poměr spotřeby energie daného elektrospotřebiče a normalizované spotřeby a má usnadnit srovnávání lednic. A rozdíly u jednotlivých tříd jsou opravdu veliké: chladničky a mrazničky ve třídě A++ mají až o 25 % nižší spotřebu než třída A+.

Klepněte pro větší obrázek

Sporák a trouba

Významný je typ sporáku. Sklokeramická deska ušetří 10 až 30 % oproti sporáku plynovému nebo sporáku s litinovými plotýnkami. Nejúspornější jsou indukční varné desky. Máte-li sporák elektrický, vypněte jej vždy pět až deset minut před dokončením, pokrm na zbytkovém teple v pohodě dojde a stejně tak i u horkovzdušné trouby.

Vařte co nejvíce s pokličkou, jídlo bude hotové až třikrát rychleji. Stejně tak rychleji uvaříte, pokud využijte raději tlakový hrnec než klasický.

Pozornost se vyplatí věnovat i výběru nádobí. Dno hrnce by mělo dokonale přiléhat k plotýnce, hrbolaté dno prodlouží dobu vaření. Na velké plotýnky používejte hrnce s odpovídajícím průměrem dna, malými hrnci na velké plotně zbytečně plýtváte energií. Hrnec, který je o 3 cm menší než varná plocha, představuje energetickou ztrátu až 30 %. Lepší než smaltové nádobí je nerezové – lépe vede teplo.

Stejně jako u lednice neotvírejte dvířka trouby při pečení častěji, než je nezbytně nutné. Máte-li skleněná dvířka, zkuste kontorlovat pouze pohledem.

A co je důležité: k ohřívání hotových jídel používejte raději mikrovlnou troubu. To samé, co byste na plotýnce obřívali deset minut a ztráceli tak zbytečně energii, ohřejete v mikrovlnce za za minutu a půl.

Myčka a pračka

Myčka nádobí je dnes již nepostradatelným pomocníkem v domácnosti a samozřejmostí, bez které si již neumíme fungování v kuchyni představit. Argument, že myčka je zbytečný luxus, již neplatí: při jednom cyklu spotřebujete až sedmkrát méně vody než při mytí pod tekoucí vodou. Neplatí, že čím menší spotřebič, tím nižší spotřeba. Naopak, výhodnější je spotřebič s větší kapacitou a méně časté použití. Logicky výhodnější je – máte-li dvoutarifní sazbu elektřiny – zapínat až v době nižší sazby.

Nebojte se investovat do kvalitních mycích a pracích prostředků, které vám umožní mýt i při nižších teplotách. Většina myček i praček nabízí také úsporný program pro slabě znečištěné nádobí. Velké nečistoty a zbytky jídla z nádobí předem odstraňte, předejdete ucpání filtru. Málo zašpiněné nádobí se dá umýt při nižší teplotě – i při 50°C namísto 65°C.

Mikrovlnná trouba

Jak již bylo řečeno, používejte mikrovlnku k ohřevu jídel spíše než sporák. Máte-li v ní zabudovaný gril, pak v ní můžete i grilovat a péct. Ušetříte čas i náklady. Na druhou stranu potřebujete-li nějaký pokrm či surovinu rozmrazit, myslete na to raději s dostatečným předstihem a nechte rozmrazit při pokojové teplotě namísto mikrovlnky.

Posviťte si na světlo

Pokud nainstalujete do všech místností úsporné žárovky, zaplatíte až o tři čtvrtiny méně. Spořící žárovky vydrží svítit až 15 000 hodin, klasické jen hodin 1 000. A to už je pořádný rozdíl. Klasické úsporky jsou ale vhodné především pro svícení delší dobu, pro krátkodobé svícení jsou dobré LED žárovky.

Při výběru úsporných zářivek sledujte informace o barvě světla, životnosti v hodinách a o příkonu a volte vhodné modely.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: www.nazeleno.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Dvě třetiny článků vznikají jen z povinnosti vůči za...
KvantovyPresbyterian
21. 2. 2012, 07:31
Me vzdy pobavi, ze mycka usetri vodu, vzdy je ale po...
Monika
20. 2. 2012, 20:00
Zajimave, na druhou stranu jina zkusenost, stara arc...
tecik
20. 2. 2012, 14:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená