FinExpert.e15.cz

Chcete nový iPhone? Můžete si ho pronajmout

Půjčit si dnes můžete i spotřební elektroniku, například nový telefon.
Chcete nový iPhone? Můžete si ho pronajmout

Zpoza velké louže se na český trh dostává trend půjčování si věcí. Půjčit si dnes můžete i spotřební elektroniku, například nový telefon. Doba se totiž zrychluje, každý rok nám výrobci servírují lepší a dražší přístroje a je tak otázka, zda se vyplatí nový přístroj pořizovat. Alternativu ke koupi nového hardware přináší iStyle, Mobilpohotovost a HomeCredit. Jejich produkt je obdobou operativního leasingu a jmenuje se UpDate.

Funguje to takto: zaplaťte měsíčně určitou částku a máte 16GB iPhone 6, který po roce vyměníte za aktuální model. Navíc jste pojištěni proti nahodilému poškození či odcizení přístroje. V nabídce jsou i další dvě verze „šestkového“ iPhonu s vyšší kapacitou, iPhone 5S a Samsung Galaxy Note a Galaxy S5. Hotově při podpisu smlouvy nezaplatíte ani korunu, pamatujte ale na to, že telefon nesplácíte, platíte jakési nájemné – na 12 nebo 18 měsíců.

Nenechte se zmást tím, že je cena rozpočítaná na 20 resp. 24 splátek, prodejce je za vás zaplatí HomeCreditu po tom, co mu přístroj vrátíte. Příklad: iPhone 6 16 GB na 12 měsíců vyjde na 1 289 Kč měsíčně. Celkem tedy na 15 468 Kč. Na 18 měsíců vychází měsíční platba na 1 069 Kč, celkem 19 242 Kč.

Aktuální cena iPhonu 6 16 GB je 21 190 Kč (viz český online Apple Store). Pak se můžete rozhodnout pro nový model a scénář se bude opakovat. Pokud ne, telefon vrátíte a odejdete s prázdnýma rukama. A nebo nemusíte... Můžete si jej ponechat, ale musíte uhradit všechny splátky - tedy všech 20 nebo 24. To lze ostatně udělat kdykoli. Odpovědi na vícero častých dotazů se dozvíte zde.

Klepněte pro větší obrázek
Pronajímané iPhony jsou sice pojištěny, ale ne proti běžnému opotřebení (obr.: sluzbaupdate.cz)

A ještě jednou pozor, tentokráte při vracení. Přístroj nesmí přesahovat míru běžného poškození, jinak vás nemine penále dle „ceníku“. Orientační pokuty najdete na screenshotu výše. Další podrobnosti o službě se dozvíte na adrese sluzbaupdate.cz a na tomto odkazu podmínek HomeCreditu. Ono nájemné se totiž chová jako běžná splátka úvěru, tak pozor ať nejste v prodlení.

Na první pohled čísla vypadají čísla lákavě, ale prostá matematika říká, že „to příliš nevychází“. Hlavní rozdíl je v tom, že po roce s UpDatem nemáte nic, po roce splácení máte z většiny zaplacený iPhone, který můžete prodat. A zrovna iPhone si po roce udrží více než polovinu kupní ceny, takže je ten rozdíl výrazný. Lákavě vypadá také pojištění, ale to si můžete pořídit i jako jednotlivec.

Přesto věřím, že si UpDate své příznivce najde a projekt je zajímavý po stránce byznysového modelu a rozdaných rolí jednotlivých partnerů – iStyle dodá nový hardware, HomeCredit se postará o finanční stránku věci a MobilPohotovost má bohaté zkušenosti s ohodnocením, převzetím a opětovným prodejem použitého hardwaru.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: A včem přesně jsou ty telefony každý rok lepší a...
coolna
23. 7. 2015, 10:27
Re: A včem přesně jsou ty telefony každý rok lepší a...
coolna
23. 7. 2015, 10:25
A včem přesně jsou ty telefony každý rok lepší a lep...
Petr Pavel
22. 7. 2015, 09:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená