FinExpert.e15.cz

Chcete mít nejvíc?

Hledáte první zaměstnání a nevíte jakou odměnu a jaký růst mzdy můžete očekávat? Rádi byste poměřili současné absolventské platy s celkovým průměrem, či vůbec porovnali, jaké finanční vztahy panují v českých poměrech?

Kdybychom si mohli nekonečně vybírat – jaká výchozí situace či pozice by byla finančně nejslibnější? Představme si člověka, který „vychytal“ všechny bonusy a měl šanci vydělat si měsíčně nejvíc. Jednoznačně je jím muž, protože ženy celkově vydělávají v průměru o více než jednu třetinu méně. Samozřejmě vysokoškolák, neboť ti dosahují v průměru 2,2násobku platu vyučených a 1,75násobku středoškoláků.

Zřejmě je to člověk pracující v Praze, kde jsou mzdy nejvyšší – hlavní město se vyvyšuje v průměrném výdělku všech zaměstnanců o jednu osminu nebo i o více než jednu čtvrtinu nad ostatní kraje. Musíme však počítat s náklady (bydlení apod.), a tak umístit našeho nejvýdělečnějšího člověka přímo do Prahy by možná nebylo úplně objektivní. Jako alternativu můžeme zvolit kraj Středočeský či Ústecký.

Být absolventem není nejhorší
Jak jsou na tom začínající absolventi? Docela vysoké nástupní platy nabízí doprava a telekomunikace, v těchto oborech ale už nemůžete čekat tak výrazný nárůst mzdy jako v předchozích letech. Jinak se podmínky v podstatě nemění, jenom platové rozdíly nejsou dosud tak markantní.

Absolutní smůla a lék na ni
Jak podle našich tabulek dopadl absolutní nešťastník? Vlastně podle všeho – vyučená nešťastnice, paní Nevychytalová? Pracuje coby pomocná síla v pohostinství, obchodě, službách či kultuře, nejhůře na Vysočině či Pardubickém kraji.

 

Článek je ve zkrácené verzi. Text článku v plném znění najdete v novém čísle Osobních financí, které vychází 16. 10. 2003, nebo příští týden na serveru www.osobni-finance.com.

V Osobních financích č. 19 se dále dočtete:

KTERÁ ZEMĚ JE LEPŠÍ?
Kde se občanům žije lépe? V Česku nebo v Maďarsku? A v Portugalsku? Nebo ve Francii? Dá se porovnávat život v jednotlivých zemích? Mnozí ekonomové se do mezinárodních srovnání pouští. Podle čeho země hodnotí a jak si vede Česká republika? Přineseme ukázky z pokusů o souhrnné porovnání zemí.

BANKA V TELEFONU
Co je telefonní bankovnictví asi ví každý, mnoho lidí jej i využívá. Změnily se za dobu jeho existence používané technologie? Která banka jej má nejlevnější? Jsou i výhodnější typy přímého bankovnictví? Čtěte příští Osobní finance.

PŘÍDAVKY NA DĚTI
V Osobních financích č. 18 jste se mohli dočíst, že mít dítě není levná záležitost. Ještě že stát nabízí alespoň nějaké sociální dávky. Jak se vypořádat s formuláři na přídavky na dítě a na rodičovský příspěvek vám poradíme v taháku dalšího čísla.


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená