FinExpert.e15.cz

Chcete mít nejvíc?

Hledáte první zaměstnání a nevíte jakou odměnu a jaký růst mzdy můžete očekávat? Rádi byste poměřili současné absolventské platy s celkovým průměrem, či vůbec porovnali, jaké finanční vztahy panují v českých poměrech? Snadná pomoc – nahlédněte do následujících tabulek.
Chcete mít nejvíc?

Kdybychom si mohli nekonečně vybírat – jaká výchozí situace či pozice by byla finančně nejslibnější? Představme si člověka, který „vychytal“ všechny bonusy a měl šanci vydělat si měsíčně nejvíc.

Jednoznačně je jím muž, protože ženy celkově vydělávají v průměru o více než jednu třetinu méně. Samozřejmě vysokoškolák, neboť ti dosahují v průměru 2,2násobku platu vyučených a 1,75násobku středoškoláků. Zřejmě je to člověk pracující v Praze, kde jsou mzdy nejvyšší – hlavní město se vyvyšuje v průměrném výdělku všech zaměstnanců o jednu osminu nebo i o více než jednu čtvrtinu nad ostatní kraje. Musíme však počítat s náklady (bydlení apod.), a tak umístit našeho nejvýdělečnějšího člověka přímo do Prahy by možná nebylo úplně objektivní. Jako alternativu můžeme zvolit kraj Středočeský či Ústecký.

Poslední podmínkou je být vedoucím či ředitelem toho správného odvětví. Tím je jednoznačně peněžnictví a pojišťovnictví, uvažovat by se dalo ještě o dobývání nerostných surovin a energetice. A máme ho, zbohatlíka!

Být absolventem není nejhorší
Jak jsou na tom začínající absolventi? Docela vysoké nástupní platy nabízí doprava a telekomunikace, v těchto oborech ale už nemůžete čekat tak výrazný nárůst mzdy jako v předchozích letech. Jinak se podmínky v podstatě nemění, jenom platové rozdíly nejsou dosud tak markantní. Navíc čerstvě bývalí studenti mají dost času vyzkoušet si, kde a za co dostanou víc a co jim vlastně vyhovuje. S dosud rozcvičenou hlavou se také mohou vrátit na studia.

Absolutní smůla a lék na ni
Jak podle našich tabulek dopadl absolutní nešťastník? Vlastně podle všeho – vyučená nešťastnice, paní Nevychytalová? Pracuje coby pomocná síla v pohostinství, obchodě, službách či kultuře, nejhůře na Vysočině či Pardubickém kraji.

Přiznejte si pravdu a uvědomte si, že vaší stávající pozici lze nemálo prospět a pomoci. Za prací se můžete stěhovat, zvyšovat vzdělání a rozšiřovat kvalifikaci, pracovat na sobě. A nezapomenout, že existují zlaté výjimky, a také že štěstí neleží jen v penězích, jak si vždy chudí lidé říkali.

Sjednat a vykázat
Údaje vycházejí z celoročních výsledků, jsou tedy za rok 2002. V tabulkách jsou uvedeny hodnoty, které autorská společnost označuje jako tzv. vykázané mzdy. Tzn. průměr mezd skutečně proplacených, který počítá i s částečnými úvazky a neproplacenou absencí. Jiným ukazatelem, který nebyl v článku použit, jsou tzv. sjednané mzdy. Ty vyjadřují skutečnou cenu práce, vychází z předpokladu plného úvazku a nepočítají s neproplacenou absencí. Všechny tabulky zobrazují hrubé mzdy. Studii vypracoval František Kala ze společnosti Trexima.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: Trexima

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená