Zdarma se můžete ubytovat u přátelských lidí zaregistrovaných v systému Couchsurfing.com v několika desítkách zemí světa. Projekt vznikl v roce 2004 a od svého vzniku se do projektu zapojilo více než půldruhého milionu členů z 235 zemí a 70 509 měst, kteří hovoří 315 jazyky.
Tito lidé zdarma poskytují střechu nad hlavou, mnoho dobrých rad a část svého volného času. „Když se ubytuji u couchsurfaře, vezme mě třeba večer s kamarády do nejoblíbenější restaurace či kamkoliv dle mého přání. Přes den mi může dělat průvodce na zajímavá místa, která znají jenom místní obyvatelé. Ukáže mi nejlepší trh ve městě nebo třeba nejhezčí starý most. Tedy pokud má čas. Když ne, tak mi minimálně může poradit, kam vyrazit, co vidět, co se zrovna děje ve městě zajímavého. Takže ušetřím, a zároveň zažiju autentičnost daného místa. Právě o tu bych přišla při ubytování v hotelu,“ říká Petra Šarhanová, cestovatelka zapojená do projektu. Sama pak poskytuje ubytování cestovatelům z nejrůznějších koutů světa.
Jak na to?
Zakladatelem a propagátorem tohoto způsobu cestování je Američan Casey Fenton, který kdysi na poslední chvíli sháněl ubytování na Islandu. Oslovil 500 tamních studentů a dostal hned několik nabídek. Tak se zrodil tento zajímavý nápad.
Chcete-li se zapojit, vyplníte svůj profil na adrese www.couchsurfing.com. Před plánovanou cestou oslovíte vybrané „hostitele“. Pak již jen čekáte na odpovědi, zda se vás někdo ujme, či nikoliv. Své zkušenosti pak většina cestovatelů zapisuje do profilu jiných členů. Tyto reference jsou dobrým vodítkem k odhadnutí charakteru případného hosta či hostitele.
Přes 99 % všech referencí je pozitivních. Také se může jeden člen za druhého zaručit, dává tím najevo, že mu naprosto důvěřuje a doporučuje i ostatním. Couchsurfing není jediným projektem tohoto druhu, dalším je třeba Hospitality Club – www.hospitalityclub.org.