Ve srovnání evropských metropolí Prahu předstihla jen Bratislava, Budapešť a Varšava. Praha tak porazila i svého největšíno turistického konkurenta, Vídeň. Měřítkem přitom bylo počet spáchaných trestných činů na deset tisíc obyvatel. V Praze v roce 2009 došlo ke spáchání 682 trestných činů, zatímco ve Vídni za stejné období bylo zaznamenáno 1032 trestných činů.
Nejvyšší míru kriminality vykazuje Belgie, kde je počet trestných činů třikrát vyšší než v Česku. „Belgie má ale paradoxně podstatně lepší mediální obraz,“ řekl Mojmír Mikula, šéf Odboru výzkumů a statistik agentury CzechTourism.
Přitažlivost destinace pro turisty ale neurčuje pouze to, zda země disponuje historickým dědictvím, přírodními podmínkami a dalšími zajímavostmi a zda je v zemi bezpečno. Obrovský vliv má též turistická infrastruktura, tzn. ubytovací a stravovací zařízení, infocentra a kulturní zařízení a akce, ale také mediální obraz země, tedy jak je vnímána v zahraničí. A tak ačkoli Belgie na již zmíněném žebříčku evropských metropolí zaujímá až úplně poslední místo, vysokou míru kriminality kompenzuje výborný mediální obraz země.
Turista přijíždějící do České republiky je tak většinou připraven na předražené taxíky, které zákazníka, který nemluví česky, ještě navíc zkoušejí natáhnout, na nepoctivé směnárny a všudypřítomné kapsáře. Nepřekvapí naháněči na Václavském náměstí ani zaměstnanci v cestovním ruchu, kteří se nedokáží pořádně domluvit anglicky, natož pak německy či francouzsky. S těmito zažitými představami bojuje agentura Czechtourism, zřízená právě s cílem propagace České republiky v zahraničí a posilování pozitivního povědomí zahraničních turistů.