FinExpert.e15.cz

Cestujeme: Platit kartou nebo hotově?

Jak si dovolenou užit bez obav, že přijdete o své peníze.
Cestujeme: Platit kartou nebo hotově?

Češi si v poslední době zvykají platit na dovolené kartou. Platba kartou je jednoznačně pohodlnější způsob, odpadne nám výměna peněz ve směnárně a hotovost bývá také často terčem zlodějů a nestane se tak, že zůstanete bez peněz.

Platba u obchodníka v zahraničí je podobně jako v Česku pro klienty většiny bank zdarma. Banka vám strhne ekvivalent částky zaplacené v cizí měně z účtu v korunách podle kurzu, který je aktuální v den odečtení z účtu – nikoli tedy ve chvíli, kdy platíte nebo vybíráte z bankomatu. Pokud si chcete částku po návratu zkontrolovat vězte, že každá banka má kurz jiný, musíte tedy počítat s kurzem konkrétní banky, a ne např. ČNB.

Pokud ale platíte v měně, kterou vaše banka nemá v kurzovním lístku, pak je postup komplikovanější. Kurz přepočítá některá z karetních asociací, např. Visa či MasterCard, na eura či dolary a z nich pak vaše banka přepočítává na koruny.

Stejně jako u nás však ne všechna letoviska a obchody mají terminály pro platbu kartou. Pak vám nezbyde nic jiného, než hledat nejbližší bankomat a pozor na to, banky si za výběr většinou účtují poplatek a často i nějaké procento z částky, kterou jste vybrali. Nevýhodou však je, že mají stanovenu minimální částku, kterou za výběr dáte tak jako tak.

Pokud to tedy jde, používejte v zahraničí k platbě kartu. Když totiž v cizině použijete kartu, banka přepočítá měnu ve výhodnějším kurzu než směnárna. Používá totiž kurz devizový, nejčastěji „deviza prodej“, nebo „deviza střed“. Můžete tak ušetřit. Pokud ale obchod nebudí důvěru, raději vytáhněte hotovost.

Kartu neustále na očích

I v zahraničí platí zásady, které předchází možnosti krádeže karty či jiného zneužití. O svoji kartu nemusíte přijít úplně a přesto vás při kontrole zůstatku na účtě může potkat nepříjemné překvapení. Stačí, aby někdo odpozoroval vaše pin. Rozšiřujícím se rizikem jsou zařízení na skimming na bankomatech.

ČSOB sestavila pro své klienty desatero rad, které jsou použitelné pro jakéhokoli majitele karty:

1) Nenechávejte platební kartu bez dozoru. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu.

2) Platební kartu je vhodné ukládat ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdrech, apod. Noste ji odděleně od osobních dokladů a peněz.

3) Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut nebo mopedů. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti.

4) Sledujte obchodníka při manipulaci s kartou a v žádném případě nenechte číšníka v restauraci, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Snadno si může opsat číslo karty, její exspiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně. Tyto údaje pak umožní zloději nakoupit v jakémkoliv internetovém obchodě.

5) Zbystřete svoji pozornost, pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech. Je třeba mít na paměti, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i v případech, když neproběhnou. Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.

6) Vždy je třeba zkontrolovat, zda karta, kterou vám vrátil obchodník nebo personál hotelu či restaurace, je doopravdy vaše. Uschovávejte si doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.

7) Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici. Nikdy neuschovávejte opsaný PIN kód společně s platební kartou.

8) Kartu používejte nejlépe v bankomatech uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení.

9) Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte a spojte se s bankou nebo případně i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.

10) V případě ztráty nebo krádeže karty, oznamte událost okamžitě bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince a kartu ihned zablokujte.

Nepodceňujte přípravu

Ještě před odjezdem na dovolenou si na internetu vyhledejte, kde budete mít v místě vašeho pobytu nejbližší bankomat a napiště si číslo telefonní linky, na kterou zavolat o blokaci v případě ztráty či krádeže karty. Vyplatí se také vzít si na dovolenou více karet: v některých zemích přijímají karty pouze určité karetní asociace. Širší možnosti plateb jsou s embosovanou kartou s vytlačenými údaji než s elektronickou.

Hotovost můžete dostat také v obchodech, které nabízejí takzvaný cashback. Zaplatíte nákup kartou a přitom si řeknete o další peníze v hotovosti. Výhodou je, že v tomto případě neplatíte poplatky, které by vás v případě výběru z bankomatu neminuly.

Bojíte-li se zneužití údajů z karty, můžete také alespoň po dobu dovolené a nějakou dobu po ní zablokovat platby přes internet. Pokud by se někomu podařilo opsat vaše údaje, nebudou mu k ničemu. Dobré je také mít limit výběru z bankomatu, zloději dokážou být ohromně rychlí a než stihnete kartu zablokovat, vyberou vám ji.

Pokud budete mít výběr omezený, nepřijdete o všechno, co jste na kartě měli. Dobré je také mít s sebou kartu k účtu, na kterém máte omezené prostředky, nikoli k vašemu běžnému účtu, na který vám chodí výplaty a všechny další příjmy. I v případě krádeže se tak nestane, že byste přišli o veškeré své úspory.

Zdroj: ČSOB

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

"Banka přepočítá u karty měnu ve výhodnějším kurzu n...
Jiří
12. 7. 2013, 21:46
Včera mi to povídala tvoje máma 3-[
velký pták
11. 7. 2013, 22:52
Jak to víš, že je panic? To ti jako nehoupl, když js...
11. 7. 2013, 22:11
Hehe :) Kdyby to videl...
Kolem jsem sel
11. 7. 2013, 22:04
Tak to já mám 30 karet a taky jsem byl v Mexiku. Jse...
Patrick Chrz
11. 7. 2013, 17:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená