FinExpert.e15.cz

Cestovní svoboda pod taktovkou EU

Omezení převážené hotovosti není jediným nařízením EU, které se vztahuje i pro Čechy. Schengenský prostor se dotkne také víz z třetích zemí.
Cestovní svoboda pod taktovkou EU

Monitorované pohyby

Už jen tři měsíce zbývají České republice do vstupu do schengenského protoru, který přinese volný pohyb v rámci Evropské unie pro všechny její obyvatele-členy. S tím vzniká i problém s monitorováním osob, které podléhají vízové povinnosti. Tomu pomůže tzv. vízový informační systém. Jde o rozsáhlou databázi, která bude sloužit k výměně údajů mezi členskými státy o krátkodobých vízech a žádostech o víza od občanů třetích zemí, kteří si přejí vstoupit do Schengenského prostoru. Platit začne až mohl od začátku roku 2009.

Na vízové cestovatele si posvítíme

Další databáze má zejména zlepšit řízení a bezpečnost při vydávání víz tím, že příslušným orgánům států Schengenské dohody umožní sdílet informace. Tvůrci si také slibují zlepšení boje proti terorismu a další závažné trestné činnosti. Skončit by měly i tzv. "vízové nákupy", kdy odmítnutí žadatelé o víza v jedné zemi Schengenského prostoru žádají o vízum v jiné zemi. Dalšími efekty bude usnadnění boje proti podvodům a pašování přes vnější hranice či pomoc při identifikaci osob, které nesplňují podmínky pro vstup nebo pobyt v zemích Schengenu.

Identifikace s biometrickými údaji

Osobní údaje z žádostí o vízum uchovávané v novém systému budou zahrnovat biometrické údaje (fotografii a otisky prstů) a písemné informace, jakými jsou například jméno, adresa a povolání žadatele nebo místo a datum podání žádosti. Dále také jakékoli rozhodnutí odpovědného členského státu vydat, zamítnout, zrušit, odebrat nebo prodloužit vízum. Biometrické údaje se však budou používat za přísně stanovených podmínek. Ovšem ve zvláštních případech a na základě odůvodněné písemné žádosti mohou mít přístup k údajům obsaženým ve vízovém systému
určené orgány členských států a Europol.

Nepřevezeš hotovost svoji

Nejen pro občany třetích zemí už od června tohoto roku začalo platit další nařízení: limit pro převážení hotovosti se snížil na 10 tisíc euro. To je maximální hotovostní částka, kterou lze převážet při cestování do Evropské unie z třetích států či naopak. Nově platí, že všichni cestující, kteří při vstupu do EU nebo při odjezdu z ní mají u sebe hotovost 10 000 EUR (eventuelně rovnocennou částku v jiné zahraniční měně) nebo více, musí
tuto částku ohlásit celním orgánům. Původní hranice přitom představovala 15 tisíc euro. Nižší částky se nahlašovat nemusí. Kromě hotovostních peněz se nařízení vztahuje i na snadno směnitelné hodnoty typu cestovních šeků, peněžních poukázek, cenné papíry na doručitele, ale i na vysoce hodnotné komodity typu drahých kovů nebo drahých kamenů. V případě neohlášení převážených prostředků je mohou orgány celní kontroly zadržet nebo zabavit a cestujícího dále postihovat podle národních předpisů v daném členském státě.

Zdroj informací: Měsíčník evropských aktualit

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená