FinExpert.e15.cz

Cestovní pojištění není žádná zbytečnost

Chystáte se lyžovat v zahraničí a cestovní pojištění chcete opominout? Pak riskujete, že se vám dovolená prodraží.
Cestovní pojištění není žádná zbytečnost

Po vstupu České republiky do Evropské unie získali čeští občané na území členských států EU, států Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska nárok na zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny, a to za stejných podmínek jako místní občané. Často se proto setkáváme s mylným dojmem, že komerční pojištění léčebných výloh je v případě výjezdu do uvedených států zbytečné.

Je třeba si však uvědomit, že komerční cestovní pojištění, konkrétně pojištění léčebných výloh, zajišťuje ochranu i v případech, na které veřejné zdravotní pojištění nepamatuje. Nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako pro místní občany znamená, že si český občan bude muset zaplatit stejnou spoluúčast jako místní občané a že zdravotní péči bude muset čerpat v zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V zařízeních, která nejsou financována z veřejných zdrojů, si bude muset ve většině případů zaplatit celou péči sami.

Komerční pojištění léčebných výloh zároveň, mimo jiné, kryje i náklady na převoz pojištěného do zdravotnického zařízení případně na převoz pojištěného do České republiky, pokud ze zdravotních důvodů nemůže využít původně plánovaný způsob dopravy. Tyto náklady si jinak musí turista zaplatit sám. Velmi podstatnou výhodou pojištění léčebných výloh je také to, že nabízí non-stop asistenční službu, která poskytuje pomoc osobám, které se při pobytu v zahraničí dostanou do nesnází.

PŘÍKLAD:

Petr, třicetiletý muž, se vydal s kamarády lyžovat do Rakouska. Třetí den bohužel srazil na sjezdovce jiného lyžaře a sám si přivodil zlomeninu dolní končetiny. Jeho zranění si vyžádalo leteckou přepravu do nemocnice. Po třech dnech hospitalizace a operačním zákroku mohl být převezen zpět do České republiky. Kromě nákladů na vlastní zdravotnickou péči však bylo nutné uhradit hmotnou škodu vzniklou druhému účastníku nehody. Petr si bohužel neuzavřel komerční cestovní pojištění, proto musí veškeré náklady spojené s léčbou, převozem helikoptérou do nemocnice i nákladů na odškodnění druhého účastníka nehody řešit sám.

Kolik vše stálo?

  • cena transportu helikoptérou: 129 000 korun
  • tři dny hospitalizace v nemocnici (bez nadstandardní péče): 45 000 korun
  • ošetření a chirurgický zákrok: 168 300 korun
  • repatriace do České republiky sanitkou: 29 000 korun
  • náhrada škody na vybavení druhému zraněnému: 15 500 korun

Celkové náklady: 386 800 korun

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Pojištění léčebných výloh (od 17 Kč/den)

Rekreační lyžování či snowboarding na vyznačených a veřejnosti přístupných sjezdovkách a trasách je kryt standardním pojištěním léčebných výloh. Pro tyto aktivity tak není třeba sjednávat pojištění léčebných výloh ve variantě pro nebezpečné sporty.

Pojištění odpovědnosti za škodu (5 Kč/den)

Do značné výše se mohou vyšplhat i plnění za škody na zdraví nebo majetku, které v zahraničí zaviní pojištěný a které jsou kryty pojištěním odpovědnosti za škodu. Kuriózní byl například případ, kdy klientka ČSOB Pojišťovny v Rakousku před obchodem uvázala svého psa ke stojanu na kola. Pes se po chvíli rozhodl, že se půjde proběhnout, stojan na kola vzal s sebou a poškodil s ním dvě auta zaparkovaná u chodníku. Vzniklá škoda byla 65 000 korun. Při škodách na zdraví však může jít o mnohonásobky této částky. V takových případech je vedle náhrady způsobené hmotné škody obvyklá také úhrada nákladů za léčbu. Pokud by se u poškozeného objevily trvalé následky úrazu, musí viník počítat s tím, že poškozený bude za tyto následky požadovat kompenzaci.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Priklad
honza
22. 1. 2009, 09:57
Re: Nejsem stará
Martin
22. 1. 2009, 07:41
Nejsem stará
Martina
21. 1. 2009, 19:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená