FinExpert.e15.cz

Cestovní pojištění

Zatímco v ČR je základní zdravotní péče hrazena zdravotní pojišťovnou, v zahraničí byste si ji bez cestovního pojištění museli uhradit sami.

Cestovní pojištění by mělo být samozřejmou součástí vašich příprav na cestu do zahraničí.

zatímco v ČR je základní zdravotní péče hrazena zdravotní pojišťovnou, v zahraničí byste si ji bez cestovního pojištění museli uhradit sami.

 

Základem cestovního pojištění je úhrada léčebných výloh v případě, že v zahraničí onemocníte nebo utrpíte úraz. V tom případě za vás pojišťovna uhradí náklady za ošetření, hospitalizaci, léky, nezbytné převozy. Většina pojišťoven má v cestovním pojištění rovněž zahrnuty náklady na repatriaci či převoz tělesných ostatků v případě úmrtí; některé nabízejí i úhradu nákladů na přivolání a pobyt blízké osoby – opatrovníka. Každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění, takže pokud náklady na vaši léčbu přesáhnou limit pojištění, musíte částku navíc uhradit ze svého. Zpravidla si můžete vybrat i z několika limitů plnění. Platí však, že čím větší limit, tím dražší pojistné.

 

Délka pojištění je obvykle libovolná od jednoho dne do jednoho roku. Jestliže budete v zahraničí pobývat dlouhodobě, můžete se zaplaceným cestovním pojištěním (potvrzením o něm) požadovat u vaší zdravotní pojišťovny na tuto dobu odhlášení od veřejného zdravotního pojištění a ušetřit tak za jinak povinné zdravotní pojistné.

 

Existuje několik druhů zdravotního pojištění; především turistické, služební a sportovní. Liší se v šíři poskytovaného pojistného plnění – pokud například máte turistické cestovní pojištění a stane se vám pracovní úraz v zahraničním zaměstnání, pojišťovna odmítne proplatit náklady za léčení.

 

Každá cestovní pojišťovna má v zahraničí asistenční službu, která vám v nouzi pomůže s vyhledáním a převozem do vhodného zdravotního zařízení, poskytne platební garance léčby, zajistí potřebné léky, vyslání opatrovníka apod. V případě okradení služba zajistí zaslání potřebné finanční částky a pomůže s vyřízením náhradních cestovních dokladů.

 

Cestovní pojištění je často nabízeno jako prémiový přídavek ke službám platebních karet, a to zdarma nebo za mírný příplatek. Toto pojištění má ovšem nízké limity a často výjimky z pojištění, což neplatí pro zlaté karty společností Diners Club a American Express. K většině takových pojištění je ovšem před cestou do zahraničí vhodné pořídit zvláštní cestovní pojištění.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená