FinExpert.e15.cz

Cestovat vlakem levněji? Jde to nejen s In-kartou

Na drahé železniční tarify však můžete lehce vyzrát se zvýhodněnými nabídkami. Čtěte, jak ušetřit za jízdné s populární In-kartou či low cost systémem SporoTiket Česko.
Cestovat vlakem levněji? Jde to nejen s In-kartou

Cestujete-li vlakem pravidelně, ať už do školy, za prací, na rodinné návštěvy nebo nyní v létě třeba na výlety po tuzemských památkách, patrně máte povědomí o základních železničních slevách a výhodných nabídkách. Obyčejné jízdné si dnes ostatně koupí jen málokdo.

Mezi nejčastěji využívané úsporné alternativy patří kromě skupinových, zpátečních, studentských, důchodcovských, víkendových a jiných slev také čipová In-karta, nízkonákladové jízdenky SporoTiket Česko, traťové a síťové jízdenky a integrované dopravní systémy velkých měst.

Každá z výše zmíněných možností, jak ušetřit za jízdné, má své výhody a hodí se pro jinou příležitost – je totiž rozdíl, zda jste každodenním uživatelem vlakových kupé či vyjedete s Českými drahami jednou za měsíc. Které služby vám ušetří nějakou tu korunu z rozpočtu?

Interaktivní In-karta

Patříte k častým uživatelům vlakové dopravy a z pohledu na ceny normálního jízdného se vám protáčí panenky? Pak jste ideálními adepty na multifunkční In-kartu, nepřenosný jízdní doklad, na nějž lze nahrát různé slevy v podobě takzvaných aplikací, které držiteli karty umožňují nakupovat jízdenky se zlevněným tarifem odpovídajícím dané aplikaci.

Slevová In-karta je určena jednotlivcům nebo firmám a mohou si ji pořídit podle svých potřeb. V nabídce jsou různé typy karet s různou úrovní slevy a odlišnou pořizovací cenou. Pro představu si ve zkratce shrňme jednotlivé tarify, jejich funkce a pořizovací cenu:

  • IN 25 nabízí držiteli nákup jednosměrného, zpátečního a traťového jízdného s pětadvacetiprocentní slevou. Kartu lze předplatit na jeden až tři roky, z toho například tříletá varianta vyjde na 990 Kč, studenti a žáci za ni zaplatí jen 330 Kč.
  • IN 50 umožní cestujícímu nakupovat jednosměrné, zpáteční a traťové jízdenky také se sleou 25 %, navíc je využitelná k dalším slevám na tarifu SporoTicket Česko, o kterém bude řeč níže. Roční kartu s aplikací IN 50 zakoupí dospělí za necelé tři tisíce korun, junioři do 26 let potom za 1 330 Kč.
  • IN 100 zajistí svému držiteli mimořádně komfortní cestování. Jedná se fakticky o síťovou jízdenku umožňující neomezené cestování ve vlacích ČD v první a druhé vozové třídě. Odpadá tedy nutnost neustálého nakupování jízdenek před každou cestou a přibývají další výhody. Narozdíl od ostatních nabídek nabízí aplikace IN 100 bezplatnou přepravu jednoho spoluzavazadla, například bicyklu, bezplatnou přepravu psa, zahrnuje přepravu v Airport Expresu z hlavního nádraží v Praze na ruzyňské letiště a využití lanovky na Ještěd. Pořizovací cena činí 22 990 Kč na rok.
  • IN Business je na rozdíl od ostatních aplikací přenosná. Jedná se o variantu IN 100 pro firmy.
  • IN Senior je speciální nabídkou na principu pětadvacetiprocentní slevy pro osoby nad 70 let. Pořizovací cena je 990 na rok, přičemž jízdní doklad umožňuje seniorům cestovat v osobních a spěšných vlacích bez nutnosti nákupu dalších jízdenek.

In-kartu lze zakoupit také s aplikací Rail plus, která nabídne další služby. Jedná se o padesátiprocentní slevu na cestování do zahraničí.

Chytrý systém SporoTiket Česko šetří peněženku

Také vlaková doprava se u nás už od roku 2006 těší nabídce nízkonákladových jízdenek. Systém slev s původním názvem eLiška se od prosince 2010 nazývá SporoTicket Česko a umožňuje mimořádně cenově výhodné spojení mezi 114 českými městy s podmínkou minimální vzdálenosti 51 kilometrů mezi nástupní a výstupní stanicí.

Služba je přístupná všem cestujícím, tedy nejen držitelům In-karty, ti mají však nárok na výraznější slevy. Jízdenky nejsou vázány na konkrétní vlaky. Využít je lze v osobních vlacích, rychlících, EC/IC a také v SC Pendolino, ve kterých musí mít cestující k dispozici také příslušnou rezervaci. Vždy jsou však do druhé třídy. Jejich výhodou je značná finanční úspora. Jedná se o jedno z nejlevnějších jízdných mezi danými lokalitami, a to i ve srovnání s autobusy.

Systém Kdo dřív přijde…

Jízdné je přístupné ve třech cenových úrovních a funguje na klasickém principu nízkonákladových společností – kdo dříve koupí, zaplatí méně. Nejlevnější jízdenky lze získat v předprodeji od dvou měsíců po sedm dní před plánovaným datem odjezdu. Jejich počet je však omezen, proto po vyčerpání limitního počtu automaticky naskakuje druhý cenový tarif.

Poněkud dražší jízdné tak koupíte až do tří dnů před plánovanou cestou. Nejdražší typ naskakuje po vyprodání jízdenek předešlé úrovně a končí buď úplným vyprodáním jízdenek nebo ve 23:59 hodin dne odjezdu.

Low cost jízdenky si můžete pořídit hned třemi způsoby. Koupě je možná elektronicky přes eShop Českých drah, v automatu na jízdenky a nejpozději den předem také u pokladní přepážky. Jízdenky SporoTiket Česko zaplacené na eShopu ČD je vždy potřeba vyzvednout na pokladní přepážce nebo v automatu na prodej jízdenek.

Pokud si zákazník tyto jízdenky do konce jejich platnosti nevyzvedne, vrací České dráhy pořizovací cenu jízdenky sníženou o manipulační srážku, která činí deset procent a minimálně 35 Kč, na bankovní účet zákazníka, z něhož proběhla platba za jízdní doklady. A jak je to se stornováním plánované cesty?

Vyzvednuté jízdenky SporoTiket Česko, jízdenky SporoTiket Česko zakoupené přímo na pokladní přepážce a veškeré jízdenky SporoTiket Evropa nelze z důvodů na straně zákazníka vrátit ani vyměnit. To se netýká případů, kdy cestující nemohl jízdenku využít z viny dopravce a uplatní právo z přepravní smlouvy vzniklé zakoupením této jízdenky.

Zítra se podíváme na další možnosti, jak vlakem cestovat levněji.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Některé věci v textu už od 10. 6. nejsou tak úplně p...
Hunter
3. 8. 2012, 21:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená