FinExpert.e15.cz

Cestování: Jak se neztratit v Malajsii

Moderní malajská města výstavností konkurující západní Evropě v kontrastu s nefalšovanou divočinou pralesů Bornea – dlouho po návštěvě vám určitě oba kusy této zahnuté malajské dýky zůstanou hluboko v srdci.
Cestování: Jak se neztratit v Malajsii

Malajsie leží v tropickém pásmu, což znamená, že teploty jsou během roku stabilní – ani v noci většinou neklesají pod 20 °C a doprovází je vlhkost kolem 90 %. V pevninské části Malajsie trvá typické období dešťů s každodenními lijáky zhruba od listopadu do února. Na Borneu (provincie Sabah a Sarawak) zhruba ve stejnou dobu (říjen–březen) prostě jen prší o něco víc než v jiných obdobích roku.

Dá se tedy říci, že na Borneo můžete klidně jet i koncem roku, protože více nebo méně tam prší vždy. Jestliže vás láká jen pevninská část Malajsie, můžete začít už teď plánovat jarní výpravu.

Lehkou nohou přes hranice

Jestliže do Malajsie jedete jako turista, nebudete ke vstupu trvajícímu nejvýše 90 dnů potřebovat vízum. Na hranicích dostanete do pasu vstupní razítko, které raději ihned zkontrolujte. Stává se, že imigrační úředník udělí z neznalosti kratší povolení k pobytu a při výjezdu ze země byste toto „nechtěné nedodržení lhůty“ asi jen těžko vysvětlovali.

Muslimská Malajsie postupuje velmi razantně proti šíření „nežádoucích materiálů“, takže se vyvarujte zejména dovozu drog, pornografie a zbraní. V Malajsii není zavedena přihlašovací povinnost.


Při cestě do Malajsie se můžete pokusit dostat i do Bruneje – bohatého ropného státu (rozloha 5 800 km2, 380 000 obyvatel), který se turistice ovšem poměrně brání.

Letadlem na východ rychleji

Evropané se do států Jihovýchodní Asie dopravují téměř výhradně letadlem a Malajsie není výjimkou. Vzhledem k vzdálenosti nehraje u nepřímých letů pro cenu letenky příliš velkou roli konkrétní místo odletu. Podle místa bydliště v ČR můžete volit mezi Prahou, Vídní, případně Bratislavou. Například nizozemská společnost KLM létá do Kualy Lumpur z Amsterdamu a let se dá kombinovat jak s linkou Praha–Amsterdam, tak Vídeň–Amsterdam. Zpáteční letenka z Prahy stojí i s letištními poplatky 22 830 Kč, při letu z Vídně zaplatíte 22 750 Kč. V obou případech trvá jedna cesta celkem 16–18 hodin, přičemž při volbě vhodného spoje budete na navazující let čekat cca 2–3 hodiny.

Přímý let ovšem najdete pouze z Vídně. Malaysia Airlines vás zhruba za 11 hodin (respektive 13 hodin při cestě zpět) dopraví do Kualy Lumpur za částku 25 400 Kč. Posuďte sami, zda vám finanční rozdíl stojí za o něco vyšší pohodlí. (Díky poměrně konstantním vzdušným proudům, směřujícím v oblasti kolem rovníku ze západu na východ, trvá let tímto směrem vždy kratší dobu než let směrem opačným.)

Na Borneo a zpět

Nadpoloviční rozlohu Malajsie tvoří severní část indonéského ostrova Kalimantan. V případě, že chcete poznat i tuto „exotičtější“ část Malajsie, souhrnně označovanou jako Malajské Borneo, můžete s touto možností počítat už při zakupování letenky.

Například lze kombinovat zpáteční letenku společnosti Emirates z Vídně přes Dubaj do Kualy Lumpur se zpáteční letenkou Kuala Lumpur–Kota Kinabalu, kterou provozují Malaysia Airlines. Při vhodně rozložených termínech jednotlivých letů můžete nejprve letět na Borneo a potom poznávat pevninskou Malajsii, případně naopak. Zmíněná kombinace v současnosti stojí 29 300 Kč. V případě, že budete letenku kupovat až v Malajsii, ovšem můžete poměrně výrazně ušetřit. Zpáteční let Kuala Lumpur–Kota Kinabalu sice stojí kolem 720 RM (cca 4 700 Kč), ale můžete letět i z jiho-malajského Johor Bahru do Kučingu za méně než polovinu (350 RM, tedy cca 2 300 Kč).

Leťte rovnou k sousedům

Jestliže budete na Borneu, můžete se pokusit dostat do jednoho z nejbohatších států světa – Bruneje. Můžete letět z Kota Kinabalu nebo Kučingu přímo na Borneu, případně rovnou ze Singapuru nebo Kualy Lumpur, nebo jet autobusem nejlépe z města Miri v Sarawaku. Počítejte ale s tím, že do Bruneje je stále poměrně obtížné se dostat a vízum musíte získat ještě před cestou na Brunejském velvyslanectví v Berlíně, a také s vysokými cestovními náklady v této zemi.

Společně s Malajsií byste měli v rámci Jihovýchodní Asie navštívit sousední Singapur. Jednak tento vysoce ekonomicky rozvinutý ministáteček, který má mimochodem při rozloze pouhých 693 km2 (méně než setina rozlohy ČR) téměř 4,5 milionu obyvatel, poměrně dokonale poznáte doslova za pár dní a za druhé můžete využít mnohdy levnější letecké spojení. Společnost KLM létá z Vídně do Singapuru a zpět (opět přes Amsterdam) za 21 600 Kč a například do Kuala Lumpur je to ze Singapuru zhruba 400 km, což je asi 6 hodin autobusem za částku kolem 28 RM (cca 200 Kč). Navíc pro návštěvu do 30 dnů nepotřebujete v Singapuru vízum.

Hotovost je nezbytná

Malajský ringgit (RM) je složen ze stovky drobných, kterým se říká sen. Po ekonomické krizi na konci 90. let minulého století se Malajsie rozhodla navázat domácí měnu na americký dolar a Malajci koneckonců svou měnu často nazývají dolar. Tím se ale nenechte zmást při smlouvání na trhu či při domlouvání ceny ubytování a vždy se raději přesvědčte, který z dolarů má obchodník na mysli. 

V odlehlejších částech Malajsie je směna zahraničních bankovek nemožná a často bývá problém i rozměnit bankovku hodnoty 10 RM. Proto směňujte ve větších městech vždy dopředu s vědomím počtu dnů, kdy budete mimo hlavní města. Nejvhodnější jsou pro výměnu americké dolary v hotovosti, i když banky bez problémů smění i jiné hlavní měny nebo cestovní šeky. O možnosti využití vaší konkrétní kreditní či platební mezinárodní karty v tomto regionu se informujte u vlastní banky už doma v ČR.

Dražší levná země

Malajsie patří v regionu Jihovýchodní Asie k dražším zemím, ale ceny jsou stále přijatelné a při troše skromnosti by náklady na měsíční pobyt neměly příliš přesáhnout cenu letenky. Většina levnějších ubytovacích zařízení nedělá cenový rozdíl mezi pokoji pro jednu a pro dvě osoby, takže se vyplatí cestovat ve dvou.
Nejlevnější pokoje vás budou stát do 60 RM za noc. V této cenové kategorii je maximální vymožeností stará klimatizace, vlastní sprchový kout a možná televize. V rozmezí 60–200 RM už mají hostely a hotely větší a komfortnější pokoje, bazén, restauraci a podobně. Luxus plně srovnatelný s lepšími evropskými hotely začíná zhruba na částce 200 RM.

Do pralesa s doprovodem

Zdravotnická zařízení jsou na vysoké úrovni, ale veškeré ošetření je nutné ihned uhradit. Proto se rozhodně před cestou pojistěte. Nezapomeňte ani na očkování proti žloutence, tyfu a japonské encefalitidě a s odborným lékařem konzultujte také užívání antimalarik.
Malajsie je stále jednou z nejbezpečnějších zemí regionu a při pobytu v obydlených oblastech byste se při troše pozornosti a preventivní opatrnosti neměli potkat s žádnými problémy. Výlety do odlehlých částí pralesa byste vždy měli podnikat jen s místním průvodcem.

Další kapitola
 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Letecky po Malajsii ?
honzakuala
20. 11. 2005, 18:08
Letecky po Malajsii ?
honzakuala
20. 11. 2005, 18:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená