FinExpert.e15.cz

Cestování: Černá listina leteckých dopravců

U spousty letů není velice často zřejmé, jaká letecká společnost ve skutečnosti let zajišťuje.
Cestování: Černá listina leteckých dopravců

Černou listinu (Black list) vytvořila EU na základě Nařízení EU č. 2111/05. Důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. Poprvé byla tato Černá listina (Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a aktualizace probíhá přibližně jednou za půl roku. Aktuální seznam leteckých společností můžete nelézt na webu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (www.accka.cz)

Pozor především ve vzdálených zemích

Na této listině jsou uvedeny všechny letecké společnosti, které odmítají předložit orgánům EU doklady, že jejich letadla splňují předepsané bezpečnostní standarty. Tyto letecké společnosti mají samozřejmě zákaz působení na území EU, ale v jakékoliv zemi mimo EU tzn. i např. ve východní Evropě, v zemích bývalého Sovětského svazu, Africe, Asii apod. se s nimi můžeme kdykoliv setkat a dostat se tak do životu nebezpečných situací.
 
Z Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem.
 

Skrytý skutečný dopravce

Zavedení Černé listiny leteckých přepravců má vliv i na kvalitu poskytovaných informací klientům v rámci letů po EU. U spousty letů, i v rámci Evropy, totiž není velice často zřejmé, jaká letecká společnost ve skutečnosti let zajišťuje, jelikož mnoho letů je společně provozovaných společně (codeshare) několika leteckými společnostmi. Nyní musí být klienti v rámci EU informováni, která letecká společnost ve skutečnosti let poletí, aby se klient mohl rozhodnout, zda-li chce takovým letadlem letět či nikoliv.
 
Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.
 
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur doporučuje všem českých občanům, aby při svých cestách po světě tyto letecké společnosti nevyužívaly, jelikož tyto letecké společnosti nesplňují bezpečnostní standarty a hrozí tak nebezpečí tragické havárie.
 

Článek vznikl ve spolupráci s Tomio Akamurou z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
 

Klepněte pro větší obrázek


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

typo
ysdfghjkl
31. 7. 2008, 08:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená