FinExpert.e15.cz

Češky jsou podceňovány, život si chrání spíše muži

Praha, 25. července 2013

Čtvrtina Čechů považuje za dostatečné pojistit v rámci rodiny pouze jednoho z partnerů. Podle průzkumu ING Životní pojišťovny pro 80 % respondentů hlavní volba padá na muže či partnera s vyšším příjmem, podle statistik opět muže. Naopak ženu by pojistila pouhá desetina. Češi tak vnímají finanční příjem ženy jako menší přínos pro rodinný rozpočet, a to navzdory tomu, že 68 % považuje své příjmy za společné. Navíc je přes polovinu z nich přesvědčeno, že by se o společné finance měli starat oba partneři.

Podle průzkumu ING Životní pojišťovny je pro 24 % českých klientů pojišťoven v rámci rodiny či společného soužití partnerů dostatečné sjednání životního pojištění jen pro jednoho z partnerů. Přitom o nezbytnosti finanční ochrany zdraví je přesvědčeno 82 % respondentů. „Rozpor mezí tím, co bychom dělat měli, a tím co ve skutečnosti děláme, je pro oblast životního pojištění typický. Češi jsou v první řadě známí svou podpojištěností. Nově se navíc ukázalo, že v tomto směru i značně diskriminují na základě pohlaví – žena je z pohledu finančního přínosu rodině vnímána jako méně významná než muž,“ komentuje výsledky průzkumu Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny. Podle 43 % Čechů by tak měl být pojištěn člen domácnosti s vyšším příjmem, 37 % výslovně určilo muže. V současné době pojišťovny registrují  téměř 6,5 milionu smluv o životním pojištění. Poměr mužů a žen na životním pojištění je dlouhodobě na straně silnějšího pohlaví, kdy muži tvoří asi 60 % klientely.

„Částečně se tento stav odvíjí od výše platů, svůj podíl na něm má ale také i nízká sebedůvěra žen v zaměstnání i v osobním životě. Krásnou ukázkou nedostatečného sebevědomí je 47 % žen, které se domnívají, že kdyby v minulosti nebyly váhaly, mohly být dnes jinde,“ popisuje Renata Mrázová. Zatímco průměrný plat muže v roce 2012 činil podle Českého statistického úřadu 28 916 Kč, ženy vydělávaly v průměru jen 22 683 Kč. 

Dravý muž a šetřivá hospodyně?

Pro ženu je ústředním životním tématem rodina, její harmonie a bezpečí, což ji znejišťuje ve vyhlídkách do budoucnosti. I to je důvodem, proč jsou ženy v nakládání s rodinnými financemi opatrnější než muži, kteří dle průzkumu častěji kladou důraz na životní úroveň a dosažení vytyčených cílů. Ženy tak méně riskují a řídí se spíše heslem „méně je někdy více“. Přes tři čtvrtiny z nich například uvedly, že se bojí brát si půjčku. Ženy jsou rovněž spořivější – při nákupech vyhledávají nejvýhodnější nabídky, nakupují ve velkém a při nižší ceně jsou ochotné slevit z nároků na kvalitu. Celých 60 % žen zabolí, musejí-li utratit nějaké peníze. „Na jedné straně ženy drží rodinný rozpočet pevně v rukou, na straně druhé jsou citlivé vůči potřebám ostatních. V porovnání s muži tak třeba častěji přispívají na charitu,“ uzavírá Renata Mrázová.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená