FinExpert.e15.cz

Český dlužník pohledem společnosti KRUK

Praha, 29. května 2014

Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK), člen finanční skupiny, která je lídrem v oblasti správy pohledávek ve střední Evropě, přináší meziroční srovnání výsledků svých interních statistik o českých dlužnících. Průměrný věk typického dlužníka je stejně jako v minulém roce 42 let. Mírně se navýšil počet zadlužených žen, i když častějšími dlužníky zůstávají muži. 

Statistiky společnosti KRUK v meziročním srovnání ukazují, že v prvním čtvrtletí letošního roku došlo k nárůstu počtu zadlužených osob o 3,6 %. Výše průměrné dlužné částky se přitom naopak snížila z 56 305 Kč na 54 481 Kč, tedy o téměř 1 900 Kč. Průměrný věk zadlužené osoby zůstal na úrovni 42 let. V porovnání pohlaví došlo v prvním kvartálu 2014 k mírnému nárůstu počtu zadlužených žen oproti mužům, přesto zůstávají častějšími dlužníky muži (58 %), než ženy (42 %).

Výsledky interního průzkumu společnosti KRUK korespondují s vývojem zadlužení českých domácností. Podle údajů ČNB si české domácnosti v prvním čtvrtletí 2014 půjčily na bydlení o 4,6 % více než v prvních třech měsících minulého roku. Mírný pokles je patrný v zadlužení na spotřebu.

Typicky zadlužená osoba

Typickým dlužníkem je pro první kvartál letošního roku muž z Moravskoslezského kraje s průměrným dluhem 50 200 Kč. Ve stejném období minulého roku byl typicky zadluženou osobou také muž z Moravskoslezského kraje, který průměrně dlužil 51 900 Kč. 

Nejzadluženější je Moravskoslezský kraj

Největší počet zadlužených osob žije v Moravskoslezském kraji (14 %), který své prvenství v meziročním srovnání neztratil. Následuje Středočeský kraj s 13 % a Ústecký kraj (11 %). Se zadlužením se naopak nejméně potýká kraj Vysočina (4 %), Zlínský kraj (4 %) a Karlovarský kraj (4 %). 

„Ze statistik vyplývá, že ve srovnání s loňským rokem se pořadí krajů z hlediska zadlužení významně nezměnilo. V obou letech byla nejvyšší zadluženost v Moravskoslezském kraji, naopak nejméně mají problém se zadlužením lidé v Plzeňském kraji,“ uvedla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK. 

Průměrná dlužná částka je nejvyšší v Ústeckém kraji (62 300 Kč), v Libereckém kraji (62 000 Kč) a v Karlovarském kraji (61 300 Kč), nejnižší pak v Královehradeckém kraji (49 000 Kč), Zlínském kraji (48 000 Kč) a Plzeňském kraji (48 000 Kč).

„V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k přeskupení regionů s nejvyšší průměrnou dlužnou částkou. Minulý rok byl na vrcholu žebříčku Liberecký kraj, zatímco letos mají největší průměrný dluh lidé v Ústeckém kraji,“ říká Veronika Kuřinová.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená