FinExpert.e15.cz

Český bankovní trh má pověst velmi stabilních, leč stojatých vod

Klienti zde proplouvají bez velkých očekávání a jsou tím snadnou kořistí. Kritičtější z nás navíc dodávají, že si klient za to svojí pasivitou může sám. Je tomu skutečně tak?
Český bankovní trh má pověst velmi stabilních, leč stojatých vod

Statistiky i životní zkušenost říkají, že finanční gramotnost není v České republice na právě vysoké úrovni. Někteří naletí kdekomu, investiční chování jiných zase určuje nepřekonatelná nedůvěra, která snad zbyla jako kocovina z dob jistoty desetinásobku. Ať tak nebo onak, lidé často skutečně nemají tušení, jaké různé nástroje mají k dispozici ke zhodnocení svých peněz. Ale jaké to vlastně jsou a obstojí ve srovnání se zahraničím?

Jak jsme na tom u nás doma

Co se týče produktové nabídky, nelze říci, že by nějaká kategorie v České republice chyběla. Rozdíly však lze najít v penetraci jednotlivých produktů do populace. Když se například podíváme na objem hypoték v relaci k HDP, tak stále vidíme zhruba poloviční poměr oproti západní Evropě. To souvisí především s nižší ekonomickou silou obyvatelstva, která však stoupá a lze předpokládat, že se tato situace se bude nadále vyrovnávat.

Velké rezervy jsou na našem trhu také v propojištěnosti obyvatelstva, a to zejména ve srovnání s anglosaskými zeměmi. To je dáno především kulturními rozdíly: lidé v těchto zemích jsou zkrátka více zvyklí se pojišťovat, což se týká zejména životního pojištění. U nás zřejmě chybí silnější povědomí o riziku, spojeném s výpadkem příjmu živitele nebo živitelky a je na zvážení, zda-li v této souvislosti nespustit nějakou formu osvěty.

Mezery v nabídce investičních a pojišťovacích produktů motivoval ke vstupu na český trh zahraniční finanční poradce, kteří po registraci u ČNB mohou působit na území ČR. Jejich nabídku tvoří téměř výhradně produkty emitované zahraničními subjekty.

Pohledem k sousedům

V jednom ohledu je český bankovní trh určitou anomálií i v rámci střední a východní Evropy. V zemích jako Polsko, Maďarsko či Rusko totiž není trh zdaleka tak homogenní jako v České republice, kde tři dominantní hráči tvoří na 70 % tržního podílu napříč produktovými skupinami.

Faktor konkurence přitom nelze přecenit. Například polský trh si z většiny také dělí šestice velkých bankovních domů. Od poloviny dekády zde však vznikla celá řada dalších institutů, které založily svoji obchodní strategii na internetovém bankovnictví či komunikaci přes přímé kanály. Významnějších hráčů lze tedy na polském trhu napočítat přes tucet, navíc tam existují různé kooperativy, které se sdružují do větších celků.

Objem depozit na hlavu je v Polsku přitom významně nižší než v ČR, nemluvě o objemu bankovních aktiv, který je u našeho severního souseda pouze dvaapůlkrát vyšší – což je nutno vnímat v relaci k počtu obyvatel a velikosti obou trhů.

Ačkoliv tedy polský klient není tak bohatý, jako ten český, pere se o něj daleko více hráčů. To významně přispělo k výchově klientů, kteří jsou daleko náročnější a vyžadují lepší a všestrannější servis. Banky jsou tak nuceny přicházet se stále atraktivnějšími produkty a nápaditějšími kampaněmi, čímž se roztáčí spirála neustálého zkvalitňování bankovních služeb.

Duhová banka

Na první pohled viditelným rozdílem je vizuální podoba bankovních poboček v Polsku. Zatímco v našich končinách dominuje převážně konzervativní styl a zdi zdobí v nejlepším případě reklamní tiskoviny, na sever od našich hranic interiéry bankovních poboček připomínají spíše zastoupení mobilních operátorů, jak je známe u nás. Dominují jim dynamické barvy a atraktivní design.

Začít od sebe

Dokud si však úvěry či depozita vybíráme spíše na základě zvyku a změnu banky si většina z nás nedokáže ani jen představit, na nekonečných frontách a výběru jinde neslýchaných poplatků se nic nezmění.

Přitom díky pojištění vkladů v plné výši do 100 000 EUR jsou aktivní rozhodnutí snazší než kdykoliv předtím. Vykročit ze stínu jedné banky nás přece nic nestojí, můžeme na tom jen vydělat. A nejen naše vlastní peněženka, ale tuzemský bankovní trh jako celek.

Autor je výkonný ředitel společnosti Sardis, www.bankbook.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

No Polský bankovní trh...co dodat? Jestli je nám vzo...
Pavel
27. 6. 2011, 15:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená