FinExpert.e15.cz

Česko zadělává na trvalé oživení

Česko zadělává na trvalé oživení

Evropa ukazuje recesi záda a Česko tentokrát bohudík taky. Je to částečně díky tomu, že oživení v eurozóně je relativně silné (0,3 % q/q) a nesoustředí se pouze na Německo a jeho nejbližší kruh. To je pro české exportéry pozitivní, protože vedle tradiční poptávky německých spotřebitelů těží také hodně z útrat Francouzů. Těm se v druhém kvartále dařilo navzdory výrazné fiskální restrikci překvapivě dobře.

Česku také pomohla skutečnost, že hlavní obchodní partner  Německo  rostlo především díky domácí poptávce a ne tolik kvůli vývozům. Naše vývozy totiž končí z velké části přímo na německém trhu a nejsou v takové míře používány jako mezivstupy pro německé investice nebo vývozy do Asie nebo Jižní Ameriky. Rychlejší růst německé spotřeby také více pomáhá ostatním evropským ekonomikám, které jsou rovněž významnými obchodními partnery Česka  jako například zmiňovaná Francie. Česko se tedy svezlo na pozitivní vlně solidního evropského růstu a překvapilo nás tentokrát silnějším výkonem (0,7 % q/q).

Ten vzhledem k dynamice posledních pěti krizových let vypadá skoro pohádkově. Má to ovšem dva háčky. Svižný růst přichází po šesti kvartálech propadu (historicky nejdelší české recesi), a staví tak na relativně nízké srovnávací základně. Druhým problémem je, že oživení (alespoň podle komentáře ČSÚ) stále běží hlavně díky vývozu. Končící rekordně dlouhá recese byla přitom vyvolána propadem domácí poptávky. Byl bych proto klidnější, kdyby se vedle čistých exportů rychleji stavěl na nohy také trh práce a útraty domácností.

Věřím, že k pozitivnímu obratu v domácí poptávce v nadcházejících kvartálech ale nakonec dojde a že Česko má tentokrát zaděláno na dlouhodobější oživení. Přesto bude odklon od vysoké závislosti na exportech relativně pomalý. S větším rozjezdem domácí spotřeby lze počítat až poté, co trh práce zaznamená výraznější zlepšení. Na začátku léta nicméně počet nezaměstnaných (po sezónním očištění) ještě dál narůstal a na jedno pracovní místo na pracovních úřadech stále připadá skoro 15 nezaměstnaných. Pozitivnější trendy na pracovním trhu můžeme vidět nejdříve na konci tohoto roku. Znatelnější růst reálné spotřeby proto nelze čekat dřív než v roce 2014.

Autor je hlavním ekonomem Ery.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

To je nějaké divné, asi mám poruchu vnímání. Firmy p...
Tomáš Konrád
19. 8. 2013, 11:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená