FinExpert.e15.cz

Česko prohrálo soud o arbitráž s Nomurou

Švýcarský federální nejvyšší soud zamítl žalobu České republiky týkající se miliardové arbitráže s japonskou Nomurou. Vyplývá to z informací MF DNES. Jde o vážnou trhlinu v obranné strategii české strany. Česko se pokoušelo ve Švýcarsku zpochybnit nepříznivý březnový verdikt arbitráže. Arbitři na jaře rozhodli, že Česko japonského investora diskriminovalo, když padlé Investiční a poštovní bance na rozdíl od státních bank finančně nepomohlo.

Ministerstvo financí v žalobě podané ke švýcarskému soudu tvrdilo, že arbitrážní tribunál špatně rozlišoval mezi Nomurou a její dceřinou firmou Saluka. A že Saluka, která se domáhá až 40 miliard korun odškodného, vlastně žádnou škodu neutrpěla, protože se majitelem akcií IPB stala až poté, co Česko změnilo svou koncepci veřejné podpory bank.

Podle švýcarského soudu byla česká žaloba nedůvodná. Stát tak musí zaplatit náklady soudní pře ve výši 100 tisíc švýcarských franků a náklady japonské Nomury ve výši 150 tisíc franků. Celkově jde tedy o téměř 5 milionů korun.

"Verdikt švýcarského soudu znamená, že londýnská arbitráž postupuje do druhého kola, ve kterém se bude projednávat rozsah odškodnění, jež bude ČR muset Nomuře zaplatit za to, že se k Saluce jako investorovi v IPB chovala diskriminačním způsobem. Žádné další odvolání proti arbitrážnímu verdiktu již není možné," uvedla Nomura v tiskové zprávě.

Arbitři tedy dál rozhodují o tom, zda Nomuře náleží nějaké odškodné. Banka žádá až 40 miliard korun. Výsledek bude znám nejdříve v roce 2008. (více zde) Právníci české strany nicméně tvrdí, že Nomura nakonec dostane "nic nebo hodně málo."  - více zde

Česko a Nomura mezi sebou vedou ještě jednu arbitráž. Závěr jejího slyšení se konal minulý týden. V tomto případně Česko od Nomury žádá 111 miliard za to, jak se japonská banka chovala coby investor v IPB (více zde).

Hlavním důkazem o tom, že se Nomura chovala jako špatný investor a banku poškozovala, má být operace České pivo. V této kauze policie minulý týden obvinila dva bývalé manažery banky Randalla Dillarda a jeho spolupracovníka Davida Thirska.

Zdroj: iDnes.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nakopat je do pr...e
Šedý
14. 9. 2006, 16:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená