U příležitosti členské schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), která se konala 27.6. v Praze, byl pozván jako řečník Dr. Jörg Krämer, hlavní ekonom a Co-Head of Research Commerzbank AG, který přednášel na téma konjunkturální vyhlídky Německa.
Hlavní tezí Dr. Jörga Krämera bylo tvrzení, že i přes negativní situaci v USA by mohl být konjunkturální vývoj v Německu s trochou štěstí příznivý. V dohledu není recese, očekává se jen mírné zpomalení hospodářského růstu: Růst HDP se v Německu stále pohybuje nad hranicí 1,5 % a odpovídá průměru eurozóny. Navíc průmyslová produkce roste ve srovnání s eurozónou nadprůměrně a představuje stejně jako dříve stabilní faktor hospodářského růstu, řekl Dr. Jörg Krämer.
Podle Dr. Jörga Krämera brání hospodářskému poklesu v Německu čtyři faktory: Za prvé se Německu podařilo díky silnému zvýšení produkce snížit náklady na jednotku práce ve zpracovatelském průmyslu pod průměr eurozóny. Konkurenceschopnost tak zůstane zachována, i když se opět zvýší mzdy. Za druhé, není německé hospodářství díky 45% podílu exportu tolik závislé na oslabující domácí spotřebě. Třetí výhodou je silná pozice ve východní Evropě a Asii – čtvrtina vývozu putuje do těchto ekonomicky rychle rostoucích zemí. Další výhodou je pro Německo jako důležitého producenta investičního majetku zájem asijských prahových zemí, které investují například do svých infrastruktur, z čehož Německo profituje.
Dr. Jörg Krämer předpovídá pro rok 2008 hospodářský růst Německa o 2 %, což je podle něj dobrý výsledek. Ukazuje to, že finanční krize má na konjunkturu v Německu jen nevýznamný vliv. V příštím roce se pravděpodobně zpomalí růst HDP na 1%. Ifo-index podnikatelského klimatu sice ukazuje zhoršování hospodářského klimatu od poloviny roku 2006, avšak jeho hodnota je stále vyšší než na začátku desetiletí. To všechno poukazuje na příznivý vývoj i přes lehký pokles hospodářského růstu.
Na dotaz týkající se aktuálních problémů České republiky Dr. Jörg Krämer odpověděl, že v silné české koruně nevidí zásadní problém, protože ta je znakem obecně silné ekonomiky. I když vývozci nyní spíše ztrácí, může se česká ekonomika se silnou měnou dobře vyrovnat. A že je i přes stále posilující tuzemskou měnu možný ekonomický zázrak, dokázala Spolková republika Německo v poválečném období.