FinExpert.e15.cz

Česko nemá nejlepší rating, hodně zemí nás předběhlo

Rating v praxi neustále nabývá na síle. Jak si stojí v mezinárodním hodnocení Česko? Které země jsou nejbezpečnější a které naopak nejrizikovější při případném investování?
Česko nemá nejlepší rating, hodně zemí nás předběhlo

Investoři, bankéři a obchodní partneři jsou ve výběru země, kde umístí své finanční prostředky velmi obezřetní. Před samotnou obchodní transakcí mapují všechna možná i nemožná hospodářská rizika spojená s jejich zamýšlenou finanční transakcí. Z tohoto důvodu nabývá využívání ratingu v praxi neustále na síle.

Ratingová agentura musí být nezávislá

Renomovaná ratingová agentura  totiž u hodnocených titulů nefiguruje ani jako vlastník, žadatel či poskytovatel finančních prostředků. Renomovaná ratingová agentura (např. MOODY´S, STANDARD § POOR´S nebo Fitch IBCA) je tedy zcela nezávislá. Jejich hodnocení zemí světa (ale i jednotlivých oblastí, firem či finančních produktů…) je hloubkové a komplexní a poskytuje jejich příjemcům co nejvěrohodnější obraz o stavu dané lokality.

Rating vypovídá o kvalitě obchodního partnera

Svůj rating mají státy, města i jednotlivé firmy. Rating finančnímu trhu ukazuje, jak je daný obchodní partner schopen splácet své závazky (např. dluhopisy…). Samozřejmě čím je daný rating nižší, tím menší je pravděpodobnost, že daný obchodní partner své dluhy splatí. To znamená, že těmto obchodním partnerům půjčují ostatní účastníci trhu za vyšší úrok. Když tedy u některé země klesne rating, má to okamžitý vliv na finanční trh. Při hodnocení jednotlivých zemí světa je hlavní důraz především kladen na schopnosti splácet dluhy daného státu, z tohoto hlediska hlaje hlavní roli stav veřejných financí v zemi (výše dluhu veřejných financí, vyrovnanost hospodaření v klíčových odvětvích národního hospodářství – zdravotnictví a důchodového systému…).

Kdo je nejlepší?

Nejvyšší rating dlouhodobě dostávají nejvyspělejší země světa: USA, Japonsko, Švýcarsko, Kanada, Německo, Austrálie, Francie, Nový Zéland, Nizozemí a země Skandinávie. Všechny tyto země jsou vyspělé demokratické státy. Investorům nabízí  stabilní hospodářsky rostoucí  ekonomiku s nízkou inflací, nezaměstnaností a vzdělaným obyvatelstvem. Zahraniční investoři  současně mají  rovnocenné podmínky s domácími obchodními společnostmi a podnikateli. Země Skandinávie se mohou pochlubit dlouholetou kladnu obchodní bilancí, dlouhodobě vyrovnaným státním rozpočtem, nejnižší mírou korupce, špičkově fungující justicí  a vyspělou infrastrukturou.  Na opačném pólu tabulky sestavené ratingovou agenturou MOODY´S se nachází Kuba, Moldavsko a Argentina – tedy země s vysokým zadlužením, jejichž ekonomika se potýká se závažnými fiskálními problémy  a celkovou platební neschopností.

Standardní investice  
Aaa Francie, Německo, Nizozemí, Rakousko, USA, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Dánsko, Irsko, Švédsko, Španělsko, Nový Zéland, Island, Kanada, Singapur, Kanada, Japonsko
Aa1 Belgie
Aa2 Portugalsko, Itálie
Aa3 Tchaj-wan, Slovinsko
A1 Česko, Řecko, Estonsko, Maďarsko, Hongkong
A2 Kypr, Izrael, Lotyšsko, Kuvajt, Polsko, Čína
A3 Jižní Korea, Slovensko, Malta, Litva
Baa1 Chile, Malajsie
Baa2 Jižní Afrika, Mexiko, Saudská Arábie
Baa3 Chorvatsko, Kazachstán, Rusko, Indie

Spekulativní investice
Ba1 Egypt
Ba2 Bulharsko
Ba3 Rumunsko
B1 Vietnam, Turecko, Ukrajina, Brazílie
B2 Turkmenistán, Indonésie, Pakistán
B3 -
Caa1 Kuba, Moldávie, Argentina
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nezávislost
Patrik Chrz
21. 6. 2005, 13:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená