FinExpert.e15.cz

Česko je podle statistik osmou nejlevnější zemí EU

Česko je podle statistik osmou nejlevnější zemí EU

Česko vychází jako osmá nejlevnější země Evropské unie, uvádí to aktuální studie Eurostatu. Česká republika se umístila za Bulharskem, Rumunskem, Polskem, Maďarskem, Litvou, Slovenskem a Lotyšskem. Pokud jde o potraviny, je zdejší cenová hladina ve srovnání s průměrem EU dokonce pátá nejnižší.

Studie analyzovala více než 2400 položek zboží i služeb v 37 evropských zemích a jejich cenovou hladinu porovnává s průměrem EU.

Pokud bychom celkový index výdajů domácností rozdělili na čtyři základní kategorie zboží – bez nájemného a služeb, pak nejvyšší cenová hladina je v Norsku.

Nejvyšší kupní silou se mohou podle zprávy OECD chlubit Lucemburčané, následují Irové a Švýcaři.

V rámci EU má nejnižší cenovou hladinu Bulharsko – kromě alkoholických nápojů a tabáku, které v EU vycházejí nejlevněji v Maďarsku. Nejvýraznější cenový rozptyl lze vypozorovat právě u alkoholických nápojů a tabáku. Důvod je zřejmý – rozdílná míra zdanění. Naopak nejmenší cenové rozdíly byly zjištěny u oděvů, obuvi a spotřební elektroniky.

„Vede“ Slovinsko

Ve střední Evropě je průměrná cenová hladina vyjádřená indexem výdajů na konečnou spotřebu domácností nejvyšší ve Slovinsku, kde odpovídá 84 % unijního průměru. Následuje Česko, kde unijnímu průměru téměř odpovídají ceny oděvů a zcela ceny obuvi. Nejnižší index v regionu vykazuje Polsko.

V západní Evropě se ceny potravin a nealkoholických nápojů pohybují nad průměrem EU, s výjimkou Nizozemska. V EU za ně nejvíce platí Dánové, kde jsou potraviny zatíženy také nejvyšší sazbou DPH.

V Česku se cenová hladina drží dvacet procent pod unijním průměrem. Spotřebitelé ve většině postkomunistických zemí musejí při nákupu potravin sáhnout do kapsy hlouběji než Češi. Jsou to nejenom Estonci a Lotyši, ale také Slováci, Maďaři a hlavně Chorvaté. Naproti tomu nejlevněji v našem regionu přijdou potraviny a nealkoholické nápoje Poláky, v celé Evropě pak Makedonce.

Značné cenové rozdíly existují v Evropě mezi cenami elektřiny, zemního plynu a dalších paliv. Nejvíce za tyto položky platí Dánové. V západní Evropě však jsou i země, kde se ceny drží pod unijním průměrem, konkrétně ve Francii a Británii. Ceny elektřiny a paliv jsou v Česku mírně nad průměrem EU, na Slovensku se unijní hladině blíží. V Polsku a Maďarsku je energie mnohem levnější než v bývalé československé federaci.

Cenové rozdíly jsou v rámci EU nejmenší u domácích spotřebičů a spotřební elektroniky. Cenová hladina v Česku u domácích spotřebičů odpovídá 97 % unijního průměru a 98 % u spotřební elektroniky. Nejnižší cenovou hladinu v této kategorii zboží v EU vykazuje Polsko.

Vysoko nad průměrem EU trčí Dánsko, kde osobní auta podléhají značnému zdanění. Drahé jsou dopravní prostředky také v Portugalsku.

Zdroj: Retail Info Plus

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

No jasně, u nás jsou tak levný potraviny, že jezdím ...
Sasakr
12. 9. 2012, 16:45
Článek je jenom snůška čísel a konstatování, ve své ...
mikiqex
12. 9. 2012, 14:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená