Česko vychází jako osmá nejlevnější země Evropské unie, uvádí to aktuální studie Eurostatu. Česká republika se umístila za Bulharskem, Rumunskem, Polskem, Maďarskem, Litvou, Slovenskem a Lotyšskem. Pokud jde o potraviny, je zdejší cenová hladina ve srovnání s průměrem EU dokonce pátá nejnižší.
Studie analyzovala více než 2400 položek zboží i služeb v 37 evropských zemích a jejich cenovou hladinu porovnává s průměrem EU.
Pokud bychom celkový index výdajů domácností rozdělili na čtyři základní kategorie zboží – bez nájemného a služeb, pak nejvyšší cenová hladina je v Norsku.
Nejvyšší kupní silou se mohou podle zprávy OECD chlubit Lucemburčané, následují Irové a Švýcaři.
V rámci EU má nejnižší cenovou hladinu Bulharsko – kromě alkoholických nápojů a tabáku, které v EU vycházejí nejlevněji v Maďarsku. Nejvýraznější cenový rozptyl lze vypozorovat právě u alkoholických nápojů a tabáku. Důvod je zřejmý – rozdílná míra zdanění. Naopak nejmenší cenové rozdíly byly zjištěny u oděvů, obuvi a spotřební elektroniky.
„Vede“ Slovinsko
Ve střední Evropě je průměrná cenová hladina vyjádřená indexem výdajů na konečnou spotřebu domácností nejvyšší ve Slovinsku, kde odpovídá 84 % unijního průměru. Následuje Česko, kde unijnímu průměru téměř odpovídají ceny oděvů a zcela ceny obuvi. Nejnižší index v regionu vykazuje Polsko.
V západní Evropě se ceny potravin a nealkoholických nápojů pohybují nad průměrem EU, s výjimkou Nizozemska. V EU za ně nejvíce platí Dánové, kde jsou potraviny zatíženy také nejvyšší sazbou DPH.
V Česku se cenová hladina drží dvacet procent pod unijním průměrem. Spotřebitelé ve většině postkomunistických zemí musejí při nákupu potravin sáhnout do kapsy hlouběji než Češi. Jsou to nejenom Estonci a Lotyši, ale také Slováci, Maďaři a hlavně Chorvaté. Naproti tomu nejlevněji v našem regionu přijdou potraviny a nealkoholické nápoje Poláky, v celé Evropě pak Makedonce.
Značné cenové rozdíly existují v Evropě mezi cenami elektřiny, zemního plynu a dalších paliv. Nejvíce za tyto položky platí Dánové. V západní Evropě však jsou i země, kde se ceny drží pod unijním průměrem, konkrétně ve Francii a Británii. Ceny elektřiny a paliv jsou v Česku mírně nad průměrem EU, na Slovensku se unijní hladině blíží. V Polsku a Maďarsku je energie mnohem levnější než v bývalé československé federaci.
Cenové rozdíly jsou v rámci EU nejmenší u domácích spotřebičů a spotřební elektroniky. Cenová hladina v Česku u domácích spotřebičů odpovídá 97 % unijního průměru a 98 % u spotřební elektroniky. Nejnižší cenovou hladinu v této kategorii zboží v EU vykazuje Polsko.
Vysoko nad průměrem EU trčí Dánsko, kde osobní auta podléhají značnému zdanění. Drahé jsou dopravní prostředky také v Portugalsku.
Zdroj: Retail Info Plus