FinExpert.e15.cz

České zastoupení na on-line akciovém trhu Xetra

Na českém akciovém trhu se obchodují akcie jen několika zajímavých podniků. Nabízejí se však také možnosti investovat v zahraničí. Na elektronickém trhu Xetra se obchoduje se stovkami hlavních světových titulů.
České zastoupení na on-line akciovém trhu Xetra

Komerční banka, ČEZ, Telecom a aktuálně Zentiva. Zdá se vám počet zajímavých titulů na českém trhu značně omezený? Odrazují vás od aktivního investování a obchodování vysoké poplatky v KOBOS či nároky na vysoký objem prostředků pro obchody v segmentu SPAD? Znepříjemňují vaše investiční rozhodování neustálé politické třenice na české scéně? Pokud to s investováním myslíte vážně a hodláte vytvořit zajímavé a diverzifikované portfolio, které by alespoň částečně eliminovalo systematické riziko českého trhu, určitě časem začnete hledat další možnosti. Jednou z nich může být trh Xetra.

Xetra – elektronický burzovní systém

Vznik obchodního systému Xetra, který je plně pod taktovkou Deutsche Boerse, se datuje rokem 1997. Systém aktuálně zprostředkovává až 90 % transakcí uskutečněných na Franfurkt Stock Exchange. O významu této pan-evropské elektronické obchodní platformy hovoří fakt, že obchodování na tomto trhu umožňuje přes 300 účastníků, mezi které patří světové banky či nejvýznamnější brokerské firmy. K nim se od 15. července přidala česká firma FIO burzovní společnost, která patří mezi zavedené obchodníky při zprostředkování on-line obchodování na kapitálových trzích.

Výhody, které český zástupce na trhu Xetra pro domácí klienty tímto krokem získal:

  • rozšíření investičních možnosti, zvláště o možnost krátkých prodejů (short-sell)
  • využití nových investičních instrumentů
  • snížení poplatků za obchodování.

Jaké akcie se na Xetře obchodují

Potenciální zájemce o obchodování získává na tomto trhu možnost výběru z více než 5800 akciových titulů. Konkrétně to jsou akcie zahrnuté do tržních segmentů General Standard a Prime Standard. Investor má na výběr z 30 titulů zahrnutých v indexu DAX30, např. Deutsche Telekom, BMW, Bayer, Commerzbank. Dalších 50 titulů se střední tržní kapitalizací zastřešuje index MDAX. Příznivci technologických titulů mají na výběr ze 30 titulů TecDAX a rizikově orientovaní investoři uvítají také nabídku titulů indexu SDAX, který zahrnuje 50 firem s malou tržní kapitalizací. Právě ty vykazují dynamický vývoj s možností značných zisků.

Ačkoli nikdo nemůže zpochybnit německý patriotismus, nabízí Xetra také obchodování s US a European Stars. US Stars je označení pro tituly zahrnuté v indexech DJIA, S&P500 či Nasdaq 100. To umožňuje pružněji reagovat na výsledky amerických společností a nečekat až na otevření amerických trhů, kdy bývá značná část krátkodobého ziskového potenciálu vyčerpána. Investice na německém trhu pomáhá oproti americkým trhům také diverzifikovat měnové riziko. Posilování koruny vůči EUR není přeci jen tak dramatické jako proti dolaru. Dolarové zisky z amerických trhů se při konverzi zpět do korun ztenčují o kurzový rozdíl a aktuálně je tento problém pro držitele dolarových aktiv dosti palčivý. Naopak systematické riziko (tedy riziko dané země) je vzhledem k otevřenosti německé ekonomiky a úzké pozitivní korelaci obou trhů diverzifikovatelné jen velmi omezeně. V tomto ohledu můžeme německý trh označit za volatilnější, což přináší příležitosti vyšších zisků, ale také riziko výraznějších propadů v případě poklesu amerických trhů.

Instrumenty pro drobné i velké investory

Velkou změnou pro českého investora jsou nové investiční možnosti, které Xetra umožňuje díky rozšířené nabídce investičních instrumentů. Jedná se o warranty a certifikáty.

Warranty jsou obchodovatelná práva koupit či prodat podkladové aktivum za určitou cenu. Kouzlo warrantů je v pákovém efektu, což umožňuje s velmi malou investovanou částkou realizovat značný zisk. V případě špatného odhadu vývoje podkladového aktiva však následuje ztráta stejného rozsahu. Jedná se tedy o značně rizikové instrumenty. Lze je však s výhodou využít při sestavování sofistikovanějších investičních strategií či optimalizaci portfolia, kdy díky nim může být přesně kvantifikovatelný budoucí vývoj, tedy omezeno riziko a řízen zisk.

Certifikáty jsou zastoupeny prostřednictvím tzv. ETF (exchange traded funds), což jsou vysoce likvidní instrumenty kopírující určitý index či speciálně sestavené a emitované významnými investičními společnostmi. Obchodování s ETF nemá na evropském trhu dlouhou historii, ale díky svým charakteristikám se stávají stále více oblíbenými. Stejně jako warranty také certifikáty mohou sloužit k optimalizaci portfolií či arbitráži (dosažení bezrizikového zisku z cenových odchylek na dvou trzích se stejným instrumentem, zisk je znám již před vstupem do arbitrážního obchodu).

Arbitráž je možná při odchylkách v ocenění mezi ETF a spotovou cenou podkladového aktiva. Zde je možné využít shortových obchodů s výpůjčkou cenných papírů a realizovat zisk mezi správným oceněním ETF a cenou podkladového aktiva. Ačkoli existují modelové arbitrážní  příklady, je praktické využití drobným investorem velmi omezené. Trhy totiž mají samovyrovnávací tendenci a pokud se ceny ocitnou mimo bezarbitrážní pásmo, je tato příležitost okamžitě využita velkými bankami či obchodníky k realizaci bezrizikového zisku. Tyto instituce mají navíc ze svého postavení minimální transakční poplatky, které u drobného investora arbitrážní možnosti dále omezují. Rychlost je v tomto případě alfou a omegou a většina těchto operací je řízena pomocí vysoce sofistikovaných obchodních systémů, které neustále vyhledávají arbitrážní příležitosti. Možnost objevení takovéto „mezery“ drobným investorem je mizivá. Hlavní síla ETF je tedy při diverzifikaci rizika a optimalizaci investičních portfolií, neboť vhodnou strategií lze výrazně omezit riziko a zachovat zajímavý zisk. Snad nejznámějším zástupcem těchto instrumentů je indexová akcie Nasdaq100 (QQQ), DJIA (DIA) či DAX30 (EXS1).

Při vhodné skladbě portfolia, kdy se investor snaží do určité míry „kopírovat“ index,  lze ETF s výhodou využít při ochraně hodnoty portfolia proti poklesu při aktuálním propadu trhu. Druhou možností je využití futures kontraktu, ale zde je značně omezujícím faktorem objemová standardizace futures kontraktu. Pro drobného investora nemusí hodnota portfolia odpovídat hodnotě futures na daný index a zajištění by nebylo optimální. Namísto krátké pozice ve futures investor krátce prodá (short sell) odpovídající počet indexových akcií. Zisk z krátce prodaného ETF na daný index vykompenzuje dočasnou ztrátu z akciových pozic.  Důvodem pro tento postup je obvykle dlouhodobý investorský záměr držet dané portfolio a neměnit svou strategii při přechodném poklesu trhu. Při případném prodeji by při velkém počtu titulů v portfoliu dosáhly transakční prodejní  poplatky značné výše. Při krátkém prodeji ETF se jedná o jedinou transakci. Nutno však počítat s náklady spojenými s vypůjčením indexových akcií.

Vstupem na německý trh prostřednictvím elektronického systému Xetra se před obchodníky a investory otevírá nepřeberné množství nových ziskových příležitostí. Vzhledem k výše uvedeným charakteristikám se však investování prostřednictvím nových instrumentů také stává výzvou k doplnění vzdělání, aby bylo možné tyto příležitosti využít v maximální možné míře a „bez ztráty kytičky“.

Další článek


 

Související články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: pro nadšence
ggg
29. 7. 2004, 17:23
Re: pro nadšence
tomas hlava
29. 7. 2004, 17:16
Re: certif vs opf
Jan T.
29. 7. 2004, 17:02
Re: certif vs opf
Ka. Vol.
29. 7. 2004, 14:13
certif vs opf
Tonda
29. 7. 2004, 10:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená